بت کلیا:
عدم بهره برداری صدا و سیما از موضوعات اقلیت ها

نماینده آشوریان در مجلس گفت: ۱۷۲ نفر از آشوریان در سوریه در دست داعش اسیر هستند که داعش برای آزادی آنها ۲۶ میلیون یورو طلب کرده اند ولی هیچ نهاد مدعی حقوق بشری به این مسئله اعتراض نمی کند.

به گزارش دید بان، یوناتن بت کلیا نماینده ادوار ششم، هفتم، هشتم و نهم اقلیت دینی آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی است.

وی از سال ۱۹۸۱(۱۳۶۰) به عضویت هیئت مدیره اتحادیه جهانی آشوریان درآمد و بیش از ۶ سال است که دبیرکلی این اتحادیه را برعهده دارد.

بت کلیا در گفتگویی تفصیلی ضمن تاکید بر آزادی های سیاسی، فرهنگی و اعتقادی در جمهوری اسلامی ایران ادعای برخی مقامات آمریکایی و غربی درباره نقض حقوق اقلیت های مذهبی در ایران را رد کرد.

وی همچنین در این گفتگو از آزادی های سیاسی اقلیت های دینی در ایران سخن گفت و اقدامات ضد انسانی داعش در سوریه و عراق را از نمونه های تناقض در سیاست های آمریکا عنوان کرد که از سویی از مبارزه با تروریسم و تلاش برای ایجاد دموکراسی سخن می گوید و از سوی دیگر از گروه های تکفیری حمایت و پشتیبانی می کند.

در ادامه مشروح این گفتگو از نظرتان می گذرد:

رئیس جمهور آمریکا اخیرا در سخنانی مدعی نقض حقوق اقلیت های مذهبی در ایران شده است، شما به عنوان نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی آیا تا کنون با چنین محدودیت هایی مواجه بودید؟

ما آشوریان بیش از ۳۷۰۰ سال در سرزمین ایران زندگی کرده و فرزندانمان در این آب و خاک رشد کرده‌اند، ۱۴۰۰ سال است در کنار مسلمانان زندگی می کنیم و شاید یکی از قدیمی‌ترین اقوام ایران به حساب بیاییم.

مسیح به ما یاد داده همسایه خود را دوست بداریم این اولین چیزی است که ما از مسیحیت یاد گرفته‌ایم. جامعه آشوریان اولین ملتی بودند که مسیحیت را در امپراتوری ایران پذیرفتند و قرن‌ها کلیسای آشوریان به نام کلیسای «پارسی» در ایران معروف بوده است.

در زمان حیات امام علی (ع) عهدنامه‌ای بین اجداد و رهبران دینی ما با امام علی (ع) و اصحابش منعقد شده که اصل این عهدنامه امروز در موزه چهل ستون اصفهان نگهداری می شود.

کسانی که ادعا می‌کنند در ایران حقوق اقلیت اجرا نمی شود، پیش از هر چیز این عهدنامه را ببینند که امام علی(ع) برای تابعین خود درباره مواجهه با مسیحیت چه خطوطی را تعیین کرده است؛ امام علی (ع) در این عهدنامه فرمودند اگر کسی این عهدنامه را عملی نکند، از من نیست و رودرروی من ایستاده است.

این عهدنامه یک منشور بین المللی چندهزارساله است درحالی که سازمان ملل تنها چند سال است که به دم از آرامش و امنیت ملل و اقوام مختلف می زند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیش از هر چیز به فکر عملی شدن این عهدنامه بودیم و همین موضوع پیروزی انقلاب را برای ما خوشایند کرد.

بعد از آنکه امام خمینی (ره) از تبعید برگشته و وارد کشور شدند، با اقلیت های دینی در ایران دیدار کرده و درباره آنها به طور مفصل صحبت نمودند.

دنیای مدعی دموکراسی و حقوق بشر سخنان امام خمینی (ره) درباره اقلیت‌های مذهبی ایران در نوفل‌لوشاتو را بخواند. امام خمینی (ره) بارها به سئوالات خبرنگاران درباره اینکه با برقراری حکومت اسلامی در ایران، تکلیف اقلیت‌های مذهبی چیست، پاسخ دادند.

رهبر فقید انقلاب بارها در سخنان خود گفته بودند که همه یک ملت واحد هستیم؛ ما همه ملت ایران را تشکیل می‌دهیم؛ ادیان ابراهیمی باید در صلح و صفا در کنار هم زندگی کنند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اوضاع اقلیت های دینی در کشور چگونه شد؟

بعد از بازگشت امام از فرانسه، دیدار اقلیت های دینی با ایشان یکی از نخستین دیدارهایی بود که انجام شد. بنده در آن جلسه که در جماران انجام شد، حضور داشتم. مسیحیان، کلیمیان، زرتشتیان و ارامنه با امام خمینی (ره) دیدار کردند و در آن دیدار امام فرمودند: «ما ید واحد و ملت واحد هستیم».

سخنان امام (ره) در دیدار ادیان توحیدی و اقوام غیرمسلمان کشور نشان می‌دهد که از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دیدگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی و مسئولین نظام نسبت به ادیان مختلف در ایران نگاهی مثبت و برادرانه بوده است.

خاطرات ما از رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز نشان‌دهنده این مساله است. زمانی که ایشان رئیس‌جمهور بودند به خانه تمام شهدای ما در تهران سر زده و برای دلجویی و ابراز همدردی و رفع مشکلات خانواده‌های آشوری، ارامنه، کلیمی و زرتشتی با آنها دیدار کردند.

به تازگی هم کتابی به نام «مسیح در شب قدر» چاپ شده است که دیدارهای مقام معظم رهبری با خانواده شهدا را به قلم تحریر درآورده است.

خاطره پذیرایی از حضرت آیت الله خامنه ای با چای و شیرینی خانگی برایمان به خاطره دلنشین تبدیل شدحضرت آیت‌الله خامنه‌ای در یکی از دیدارهای خود با یکی از خانواده‌های آشوری برخورد زیبایی از خود نشان دادند که برای ما به یک خاطره دلنشین تبدیل شد.

وقتی رهبر انقلاب تصمیم گرفتند در خانه یکی از شهدای آشوری حضور پیدا کرده و با خانواده این شهید دیدار کنند، محافظان ایشان به خانه شهید رفته و تاکید کرده بودند که در زمان حضور رهبری در منزل شما، نیازی به پذیرایی نیست چون ایشان چیزی میل نمی‌کنند.

مادر این شهید که به تنهایی مسئولبت زندگی خود و فرزندانش را به عهده داشت، در شیرینی‌پزی ماهر بود و از همین طریق زندگی خود را اداره می‌کرد.

وقتی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خانه این شهید حضور پیدا کردند، مادر شهید خطاب به رهبر انقلاب گفت: «آقا برایتان چای بیاورم. من شیرینی های خانگی درست کردم که بسیار خوشمزه هستند. چای را با شیرینی میل بفرمایید» آقا در پاسخ به وی گفتند شیرینی و چایتان را می خوریم، اما محافظان ایشان نسبت به این کار واکنش نشان داده و تلاش کردند که مادر شهید را از پذیرایی منصرف کنند.

بعدها شنیدیم که حضرت آقا به همراهانشان فرموده بودند چرا از شیرینی و چای این خانواده نخوردید؟ اینها اهل کتاب هستند، از ما پذیرایی کردند ولی شما نخوردید.

مدعیان حقوق بشر بدانند که رهبر انقلاب اهل کتاب را در کنار هم و با هم برابر می‌دانند.

نکته دیگری برای تان تعریف کنم. برای شرکت در اجلاس بین‌المللی رسیدگی به امور اقلیت‌های مجالس، به مکزیک سفر کردیم. در آن اجلاس عنوان کردم که دولت ایران برای ما اقلیت‌های مذهبی بودجه خاصی را در نظر گرفته است، شرکت کنندگان در اجلاس تعجب کرده و درباره چگونگی این مساله از من سوال کردند.

من توضیح دادم که دولت ایران بودجه خاصی را برای مسیحیان و ارامنه تعیین کرده و مجلس آن را تصویب می‌کند که بعد از تائید شورای نگهبان، این بودجه بین مسیحیان، کلیمیان، آشوریان و ارامنه توزیع می‌شود. شرکت کنندگان در اجلاس ازاین مساله استقبال کردند تا در کشورهای خود و از دولت‌های شان این بودجه را درخواست کنند.

زمانی که ماجرای قرآن‌سوزی در آمریکا، واکنش‌های جهانی را به خود برانگیخت، من اولین نفری بودم که پشت تریبون مجلس درباره حرکت یک کشیش‌نمای آمریکایی صحبت کردم. من در این سخنرانی گفتم که این کشیش‌نمای آمریکایی قرآن را نسوزانده بلکه سوره مریم، نام حضرت عیسی مسیح و خدا را سوزانده است؛ هیچ اعتقادی ندارد، نه انسان است و نه بویی از انسانیت برده است.

من این سخنرانی را از تریبون مجلس شورای اسلامی انجام دادم چون اعتقادات دینی من، من را به این کار امر کرده است. اگر دوست داریم به من احترام بگذارند باید به همسایه خود احترام بگذاریم ما در کشورمان با کمال آرامش و آسایش زندگی می کنیم و دولت‌های غربی و آمریکا باید این واقعیت را بپذیرند.

چرا وقتی آمریکا در کشور خود به اعتقادات بیش از یک میلیارد نفر توهین می‌کند، کسی حرفی از محدودیت برای اقلیت‌ها نمی زند؟

زمینه فعالیت سیاسی برای شما در ایران تا چه اندازه مهیاست و آیا از حقوق نمایندگی خود برای اظهارنظر برخوردار هستید؟

من به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی در پارلمان ایران حق رأی دارم. رأی من می‌تواند یک وزیر دولت را از کار برکنار کرده و یا قانونی را تصویب نماید.

نمایندگان اقلیت در مجلس شورای اسلامی پنج نفر هستند هر زمان قرار باشد در صحن علنی رأی‌گیری صورت گیرد، طیف‌های مختلف سیاسی در مجلس به سراغ ما آمده و تلاش می‌کنند که نظر ما را نسبت به خود جلب کنند. از ما درخواست می‌کنند که به این پیشنهاد یا قانون رأی دهیم یا رأی ندهیم.

جناح‌های مختلف سیاسی احساس می‌کنند که رأی ما در مجلس تاثیرگذار است. در همین مجلس و در انتخابات اعضای بین‌المجالس، بنده بین ۳۰ نماینده کاندید شده، رأی اول را کسب کردم.

کسی نگفت چون آشوری هستی، نمی‌توانی در انتخابات شرکت کرده یا به عنوان فرد منتخب معرفی شوی. اینها واقعیت‌هایی است که امثال رئیس‌جمهور آمریکا آن را ندیده و نمی‌خواهند ببینند.

من از صدا و سیما گله دارم چون هیچ وقت از موضوعات اقلیت های مذهبی در ایران به نحو احسنت بهره برداری نکرده است، وقتی اوباما از محدودیت های اقلیت های دینی در ایران سخن می گوید، بهتر از هر کس ما می توانیم اظهارنظر کنیم چون سخنان ما اظهارات امثال اوباما را نقض می کند.

سخنان ما در این باره تاثیر بیشتری در بین افکار عمومی خواهد داشت تا سخنان یک روحانی مسلمان که در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کند.

صدا و سیما هیچ گاه برنامه های مربوط به مسیحیان، کلیمیان و آشوریان را از رسانه ملی پخش نمی کند. ما نمایندگان ملت هستیم، رای ما می تواند در سرنوشت کشور تاثیرگذار باشد. یکی از کارکردهای شبکه برون مرزی صدا و سیما انعکاس برنامه های مربوط به ماست.

در زمان قرآن سوزی توسط کشیش نمای آمریکائی، اجلاس جهانی اسقف ها در تهران برگزار شد و قرار بود اسقف کلیسای ایران انتخاب شود. ۷ اسقف و پاتریا رهبر دینی آشوریان با احترام و تشریفات فراوان در کشور حضور داشتند که تمام هزینه سفر و اقامت این هیات از سوی جمهوری اسلامی ایران تامین شد. حضور این هیات در ایران به خواست دولت جمهوری اسلامی ایران نبود، خودمان خواسته بودیم تا این اجلاس در ایران برگزار شود و همین مسئله باعث شده بود که شرکت کنندگان در اجلاس نسبت به آزادی ما در ایران متعجب باشند.

من جزء رای دهندگان به طرح مجلس برای برجام بودم، هیچ کس به خاطر این رای به من اعتراض یا از من تقدیر نکرد، من و تمام ۴ نماینده دیگر به طور مستقل از حق رای خود استفاده کردیم. فعالیت های آزادانه ای که ما در ایران داریم شاید در هیچ کجای دنیا برای اقلیت های مذهبی امکان پذیر نباشد.

بنده چهار دوره چهارساله نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی بوده ام. در این ۱۵ سال دوره نمایندگی، جشنواره فرهنگی ورزشی آشوریان را در شهر ارومیه به عنوان زادگاه ارامنه آشوری ایران، برگزار کرده ایم که از کشورهای مختلف در این جشنواره بین المللی حضور پیدا می کنند.

در سالهای ابتدایی برگزاری این جشنواره، سازمان ورزش و بعد از تشکیل وزارت ورزش، مسئولین امر در این وزارتخانه نسبت به برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی آشوریان همکاری های بسیاری با ما داشته اند. سوریه، لبنان، عراق، گرجستان، ارمنستان و روسیه کشورهایی هستند که همه ساله در این جشنواره حضور پیدا کرده و همه ساله حدود ۴۰۰ ورزشکار به این جشنواره اعزام می کنند.

سوم اسفند سال گذشته روز ملی زبان آشوری را در ارومیه برگزار کردیم که حدود ۴۰ نفر از نقاط مختلف دنیا با مسئولیت تدریس زبان قدیمی و جدید آشوری در این سمینار شرکت کردند. همه شرکت کنندگان در این سمینار سه روزه از وجود آزادی عمل برای ما در ایران متعجب بودند؛ هزینه این سمینار هم با کمک های دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران تامین شد.

در آمریکا هیچ کس اجازه ندارد که در کلاسهای درس کتاب انجیل بخواند، اما در ایران، دانش آموزان ما در مدارس خود باید تعلیمات دینی بخوانند، اجبار نیست تعلیمات اسلامی برای آنها تدریس شود اما کلیمیان، زرتشتیان، مسیحیان ارامنه و آشوریان هر کدام باید تعلیمات دینی خود را بخوانند.

حقوق معلمانی که دروس دینی اقلیت ها را تدریس می کنند نیز از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران تامین می شود.

روزهای جمعه به عنوان روز تعطیل، مراسم مذهبی در تمام کلیساهای ایران برگزار می شود، جوانان آشوری در کلیساها حضور فعال دارند در حالی که هیچ کس تاکنون کمترین تعرضی را به آنها به خاطر حضور فعال در مجالس مذهبی نکرده است.

مهمترین مسائل و مشکلات اقلیت های دینی در ایران چیست؟ برای رفع آن چه گام هایی برداشته شده است؟

یکی از مشکلات بزرگ ما مسئله دیه هر فرد مسیحی، آشوری و یا ارمنی بود. دیه ما یک بیستم دیه یک فرد مسلمان بود. پیگیری ما در مجلس باعث شد که رفع این مشکل به صورت یک قانون در مجلس تصویب شود اما شورای نگهبان آن را رد کرد و مصوبه مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

در نهایت رهبر انقلاب اسلامی۶ دی سال ۸۲ با حکم حکومتی خود مشکل دیه اقلیت های دینی را برطرف کردند. رهبر انقلاب شرع ۱۴۰۰ ساله را به خاطر اقلیت های دینی که در ایران زندگی می کنند تغییر داد تا دیه مسلمان با مسیحی، ارمنی و آشوری برابر شود.

تمام این مسائل نشان دهنده آن است که نظام جمهوری اسلامی ایران در تمام موقعیت ها چیزی را نسبت به اقلیت های مذهبی در اولویت قرار می دهد که درک آن برای تمام دنیا سخت است.

چرا کسانی که نگران نقض حقوق بشر اقلیت ها در ایران هستند هیچ گاه نسبت به فجایع انسانی که توسط گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق رخ می دهد ابراز نگرانی نمی کنند؟

مدعیان حقوق بشر که نگران پایمال شدن حقوق اقلیت های دینی در ایران هستند پاسخ دهند که چرا در جریان حمله آمریکا به عراق در برابر چشمان سربازان اروپایی و آمریکائی عده ای تندرو وارد کلیسایی در بغداد شده و ۸۰ نفر را که در مراسم عقد ازدواج شرکت کرده بودند را به رگبار بستند!؟

در آن زمان سربازان آمریکائی در خیابان ها نگهبانی می دادند اما هیچ عکس العملی از خود نشان نداده و مانع آن نشدند. هیچ کس این اتفاق را محکوم نکرد چون مدعیان حقوق بشر برای برقراری دموکراسی به عراق لشکر کشی کرده بودند.

همین ها امروز مدعی هستند که در ایران حقوق بشر رعایت نمی شود، در حالی که در نظام جمهوری اسلامی ایران تا به امروز قطره خونی به ناحق از دماغ حتی یک اقلیت ریخته نشده است.

در عراق فجایع انسانی رخ می دهد، تمام آثار باستانی هزارساله عراق به دست داعش نابود می شود و دوربین ها این اتفاقات را ثبت می کند؛ داعش حرمین را منفجر کرده و کلیساها را با خاک یکسان می کنند اما کسی نسبت به این اتفاقات عکس العملی نشان نداده و صحبتی از دموکراسی نمی کند.

در سوریه ۱۷۲ نفر از آشوریان در دست داعش اسیر هستند که این گروه تروریستی برای آزادی آنها ۲۶ میلیون یورو پول طلب کرده است اما هیچ کس نسبت به آن اعتراضی نمی کند.

دو ماه پیش سه نفر از اسرای آشوری توسط داعش اعدام شد و اعلام کردند که اگر این رقم تامین نشود، بقیه اسرای آشوری را هم اعدام می کنیم. اما هیچ نهاد بین المللی برای آزادی آنها کمکی نکرده است.

این فجایع در دنیا در حال رخ دادن است و چون آمریکا خود در شکل گیری این اتفاقات اثرگذار است، هیچ کدام را محکوم نکرده و هیچ کمکی انجام نمی دهد.

آشوریانی که از ترس داعش از اربیل، موصل و نینوا فرار کرده اند امروز در کمپ هایی در عراق زندگی می کنند و شاید جمهوری اسلامی ایران جزء اولین کشورهایی بود که به ساکنین این کمپ ها کمک کرد؛ ۱۱۰ تن خوار و بار، ۲۳ تن مواد غذایی، ۵ تن خشکبار، ۱۰ هزار پتو و چراغ علاءالدین به عنوان کمک از سوی جمهوری اسلامی ایران برای آشوریانی که از ترس داعش در کمپ زندگی می کنند، فرستاده شد.

این کمک ها به درخواست نمایندگان آشوری ارسال شده، پس اظهارات آمریکا مبنی بر نبود دموکراسی در ایران یاوه گویی است.

۶ سال پیش به عنوان دبیرکل اتحادیه جهانی آشورایان انتخاب شدم و دفتر این اتحادیه را بعد از ۳۷ سال از آمریکا به تهران منتقل کردم. آزادی، همبستگی و نزدیکی موجود در ایران باعث چنین آزادی عملی شده که ما بتوانیم بدون مشکل اقدامات مربوط به آشوریان و سایر اقلیت های دینی را انجام دهیم.

ما در این کشور احساس غربت، کمبود و یا سرخوردگی نداشته ایم و در هر شرایطی هر کمکی را از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته ایم برایمان دریغ نکردند.

در مملکت مشکلاتی وجود دارد که گریبانگیر همه ملت است. اگر بیکاری در شهرها و روستاهای این کشور وجود دارد، برای جوانان ما نیز به طور یکسان هست. ما تافته جدا بافته نیستیم اگر مشکلات برطرف شود برای همه یکسان خواهد بود و تا زمانی که مشکلات وجود دارد، همه ما با هم برای رفع آن تلاش می کنیم.

سه کنگره اتحادیه جهانی آشوریان و کنفرانس بین المللی آشوریان را در ایران برگزار کردیم که در جریان برگزاری این کنگره ها ۱۵ حزب سیاسی آشوری مستقر در عراق را به تهران دعوت کردیم.

هزینه برگزاری این مراسمات از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران تامین و این کنفرانس ها با امنیت و آرامش کامل برگزار شده است درحالی که هیچ‌کس به خاطر برگزاری این مراسمات به ما اعتراض نکرد.

مدعیان دموکراسی درک کنند که با اقدامات ضد انسانی نمی توانند به اهداف خود برسند، جمهوری اسلامی ایران در منطقه امن‌ترین نقطه ای است که امروز وجود دارد چون بین مردم، نظام و دولت و رهبری آن همبستگی وجود دارد. این همبستگی و نزدیکی ایجاد شده تا هیچ‌گونه ناامنی در کشور نباشد.

نقش آفرینی رهبر انقلاب در تصویب برجام چگونه بود و آیا برجام می تواند تمام انتظارات دولت از ارتباط با دنیا را برآورده کند؟

تعیین کننده تمام خطوط مذاکرات با ۱+۵، رهبر انقلاب بودند و اگر ایشان رضایت نداشتند بدون شک این امر انجام نمی شد. بیش از ۱۲ سال در این مسیر حرکت کردیم، اما نتوانستیم گام موثری برداریم، در مذاکرات اخیر رهبر انقلاب با تمام وجود از تیم مذاکره کننده حمایت کردند تا کار پیش رود.

شروطی که رهبر انقلاب به عنوان شروط ۹ گانه تعیین کردند، پیش از این هم بوده و رهبر انقلاب با نامه اخیر خود بر این شروط تاکید کردند. شاید اگر ایشان این تاکید را نداشتند برخی بر اساس تعصبات و دیدگاه های خاص خود اقدام کرده و در نهایت نتیجه مثبت که انتظار می رود، نصیب ملت ایران نشود.

مقام معظم رهبری نکات اصلی نظام را در نامه شروط اجرای برجام تعیین کردند و دولت باید بداند که نباید بیش از حد خوشحالی کند که برجام تصویب و کار تمام شد. باید باور داشته باشیم که نباید به آمریکا و غرب اعتماد کرد. باید عاقل باشیم و در نهایت اعتماد برای انجام مذاکرات به طرف مقابل بی اعتماد باشیم.

رسانه‌ها باید با ایجاد آرامش در کشور در فضای فعلی از هرگونه تشنج‌آفرینی خودداری کنند. مقام معظم رهبری هم تاکید کردند که نباید بین جناح‌های مختلف سیاسی تفرقه وجود داشته باشد. نباید تخریب چهره‌های مملکت از سوی رسانه‌ها و یا هیچ گروه سیاسی دیگری صورت گیرد. نباید به خاطر صندلی که امروز روی آن نشسته‌ایم، همه چیز را قربانی کنیم.

نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور آگاهانه و تیزبینانه باید مراقب آمد و شدهای هیات های مختلف اروپایی به ایران باشند.

اگر بخواهیم درهای کشور را ببندیم، شاید دنیا تصور کند ما می ترسیم. ما درهای کشور را باز می کنیم تا همه دنیا از نزدیک امنیت و آرامش ایران را ببینند و با دیدگاه تغییریافته به کشورهایشان برگردند.

ما همیشه از حضور هیات های اروپایی در کلیسای آشوریان استقبال می کنیم تا ببینند که اقلیت ها با چه امنیت و آرامشی در ایران مراسم دینی و جشن های مذهبی و عروسی های خود را برگزار می کنند.

باید کنترل های غیرمحسوس بر این هیات ها صورت گیرد تا ضمن حضور آزادانه آنها در ایران از هرگونه حرکت نابجا جلوگیری شود.
انتهای متن/

شنبه, 12 دی 1394 ساعت 09:24

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید