خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

بازداشت روحانیان سرشناس
آل سعود بدنبال سرکوب مخالفان مذهبی

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: مقام های سعودی در اقدامی که در ظاهر سرکوب هماهنگ شده مخالفان مذهبی به شمار می رود ۱۰ نفر از روحانیان سرشناس را بازداشت کردند.

به گزارش دیده بان به نقل از پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر، دیده بان حقوق بشر اعلام کرد مقام های سعودی در اقدامی که ظاهراً سرکوب هماهنگ شده مخالفان مذهبی است ۱۰ نفر از روحانیان سرشناس را بازداشت کردند.

این اقدامات سه ماه پس از ولیعهد شدن محمد بن سلمان در ژوئن ۲۰۱۷ انجام می شود. بر اساس گزارش ها، دستگیری سلمان العوده، عواد القرنی و چند تن دیگر از دهم سپتامبر آغاز شده است و تازه ترین مورد از سرکوب پیوسته مخالفان مذهبی از جمله فعالان حقوق بشری، روزنامه نگاران و نویسندگان است.

جمال خاشقجی، نویسنده سرشناس، اعلام کرد روزنامه اش، الحیات، او را از نگارش منظم ستون نظرات منع کرده است.

سارا لی ویتسون، مدیر خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، در این باره گفت: این بازداشت هایی که ظاهراً با انگیزه سیاسی انجام شده است، نشانه دیگری است که محمد بن سلمان علاقه ای به بهبود سابقه کشور در آزادی بیان و حاکمیت قانون ندارد.

جمال خاشقجی پیش تر هم از نوشتن منع شده بود. تازه ترین مورد آن به نوامبر ۲۰۱۶ باز می گردد، وقتی خبرگزاری سعودی پرس پس از انتقاد خاشقجی از دونالد ترامپ، اعلام کرد خاشقجی نماینده دولت عربستان سعودی نیست. از سال ۲۰۱۱ دادگاه های سعودی دست کم ۲۵ فعال حقوق بشری شاخص و مخالفان مذهبی را به زندان محکوم کرده اند. برخی به ۱۰ یا ۱۵ سال زندان محکوم شدند و بسیاری با اتهاماتی کلی روبرو بودند که برای متهم جلوه داد مخالفان مطرح شده بود. از ۲۰۱۴ تا کنون مقامات سعودی تقریباً همه مخالفان صلحجو را در دادگاه جنایی ویژه که دادگاهی برای رسیدگی به جرایم مرتبط با تروریسم است، محاکمه کرده اند.

مقامات سعودی تقریباً همه فعالان مرتبط با انجمن حقوق سیاسی و مدنی سعودی را بازداشت کرده اند. این انجمن از نخستین نهادهای مدنی عربستان و خواستار اصلاحات وسیع سیاسی در برداشت از قوانین اسلام است. دادگاهی در عربستان رسما در مارس ۲۰۱۳ این گروه را منحل و فعالیت آن را ممنوع اعلام کرد. اعضای این تشکل با اتهاماتی مبهم از جمله بدگویی، توهین به مقامات، تحریک افکار عمومی، توهین به رهبران مذهبی، مشارکت در ایجاد سازمان های بدون مجوز و نقض قوانین فضای مجازی روبرو هستند.

فعالان سعودی و مخالفان مذهبی که صرفاً به سبب فعالیت های مسالمت آمیزشان محکومیت های طولانی زندان را طی می کنند عبارتند از: ولید ابوالخیر، محمد القحطانی، عبدالله الحامد، فاصل المناسف، سلیمان الرشودی، عبدالکریم الخضیر، فوزان الحربی، رائف بدوی، عبدالرحمان الحامد، زهیر کتبی، علاء برنجی و نذیر الماجد./مهر
انتهای متن/

شنبه, 25 شهریور 1396 ساعت 11:47

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید