انتقادات بی فایده سازمان ملل
اقدامات عربستان تا به امروز جنایات جنگی نیست؟

دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی درباره استفادۀ عربستان سعودی از بمبهای خوشه‌ای در حمله به مناطق مسکونی یمن، تأکید کرد که این حملات "می‌تواند جنایت جنگی به شمار بیاید".

به گزارش دیده بان، "بان کی مون" درباره تشدید حملات هوایی ائتلاف عربستان، به ویژه حملات گسترده به مناطق و ساختمانهای مسکونی در صنعا و از جمله آنها حمله به اتاق بازرگانی و مرکز نابینایان ابراز نگرانی کرد.
بان کی مون گفت: استفاده از بمب های خوشه ای در مناطق مسکونی "می‌تواند جنایت جنگی به شمار بیاید".
هشدار شدید "بان کی مون" یک روز پس از تصمیم دولت مستعفی "عبدربه منصور هادی" برای اخراج نماینده حقوق بشر سازمان ملل متحد از یمن مطرح می شود.
پیشتر سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده بود که "اطلاعاتی نگران کننده" را درخصوص استفادۀ ائتلاف عربستان از بمب های خوشه‌ای در حمله به صنعا دریافت کرده است.
یکی از تیمهای کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ترکشهای 29 بمب خوشه‌ای را در روستاهای اطراف صنعا، یافته است.
بمب خوشه‌ای یکی از مرگبارترین سلاح‌هایی است که استفاده از آن در دنیا طبق قوانین بین المللی ممنوع می‌باشد. این بمب که برای کشتار هرچه بیشتر انسانها ساخته شده است، پس از انفجار ترکشهای بسیاری را به اطراف پراکنده می‌کند. استفاده از این بمب بر اساس توافقنامه بین المللی سال 2008 ممنوع شده، و عربستان از امضای آن خودداری کرده است.
عربستان سعودی از 10 ماه قبل حملات گسترده ای را علیه مردم یمن آغاز کرده است، و در این حملات تا کنون هزاران نفر از شهروندان شهید و یا مجروح شده اند. عربستان همچنین به بهانه بازگرداندن دولت مستعفی و تشدید فشارها، این کشور را تحت محاصره ای همه جانبه قرار داده است.
انتهای متن/

شنبه, 19 دی 1394 ساعت 09:40

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید