اعتراض کارگران فرانسوی نسبت به قانون کار:
"ایستاده در شب" برای احقاق حق

همزمان با آغاز بررسی لایحه اصلاح قانون کار در مجمع ملی فرانسه (پارلمان)، ده ها معترض امروز (سه شنبه) در برابر این نهاد تجمع کردند.

به گزارش دیده بان؛ حدود 60 تن از فعالان جنبش اعتراضی «ایستاده در شب»، ساعت 9 صبح امروز و همزمان با آغاز ساعت کاری مجلس، برای دقایقی رفت وآمد در خیابان منتهی به مجلس را مختل کردند.

تارنمای روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»نوشت: معترضان همزمان با آغاز بررسی لایحه اصلاح قانون کار با سردادن شعار و حمل پارچه نوشته ای با شعار «این قانون کار را نمی خواهیم، قانون بهتری می خواهیم» مخالفت خود را با این لایحه اعلام کردند. اتحادیه های کارگری نیز قرار است امروز تجمع اعتراض آمیز دیگری را در محلی در نزدیکی مجمع ملی برگزار کنند. مجمع ملی فرانسه از امروز (سه شنبه) به مدت دو هفته لایحه اصلاح قانون کار را که ارائه آن به مجلس از دو ماه پیش تاکنون با اعتراض های مردمی و اتحادیه ای مواجه شده در دستور کار دارد. این اعتراض ها از یک ماه پیش شدت یافت و به شکل های گوناگون چون تجمع، تظاهرات و اعتصاب در شهرهای بزرگ فرانسه برگزار شد؛ یکی از شیوه های اعتراض، اشغال شبانه میدان رپوبلیک پاریس و شکل گیری جنبش «ایستاده در شب» بود، که از 31 مارس (12 فروردین) تا دیشب هر شب برگزار شده است. لایحه اصلاح قانون کار که به نام «مریم الخمری» وزیر کار فرانسه، مشهور شده، دست کارفرمایان را برای اخراج کارگران باز تر می کند و نرخ پرداخت های اضافه کاری و نیز اضافه کاری در شب را کاهش می دهد. افزایش اختیارات شرکت ها در تغییر ساعات قانونی کار در هفته نیز از جمله موارد اصلاحی قانون کار است.

در همین راستا، درگیری‌های پراکنده معترضان با افسران پلیس در خیابان‌های پاریس گزارش شده است. پلیس ضدشورش فرانسه در مواجهه با گروهی از افراد که ماسک بر صورت داشتند و می‌خواستند با نیروهای امنیتی درگیر شوند، متوسل به شلیک گاز اشک‌آور شد که در این بین ۱۸ تن بازداشت شدند. این رفتارها در حالی صورت می گیرد که فرانسه بارها دیگر کشورها را به نقض حقوق بشر متهم و در مجامع بین المللی پیگیر وضعیت این حقوق بوده است.
انتهای متن/

سه شنبه, 14 ارديبهشت 1395 ساعت 16:00

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید