خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

آمریکا بزرگترین خطر سال 2019

اظهارات ایگور ایوانف رئیس شورای امور بین الملل روسیه 

"ایگور ایوانف" رئیس شورای امور بین الملل روسیه و وزیر امور خارجه سابق این کشور طی سال‌های 2002 ــ1998، در مقاله‌ای، در روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو منتشر شده، هشدار داده است: سال 2019 با خطرات بسیار زیادی مواجه بوده و ممکن است نظام حاکم بر روابط بین المللی به‌طور کامل تخریب شود و هیچ نظم جدیدی هم بر این روابط حاکم نشود.

به‌عقیده ایوانف، بزرگترین مشکل بین المللی در سال 2019 دولت آمریکا خواهد بود، همان‌طور که در سال 2018 نیز چنین بود. وی نوشته است: «واقعیت این است که طی چند سال گذشته واشنگتن فعالانه نشان داده که هیچ احترامی برای اصول حاکم بر نظم کنونی جهان قائل نیست. آمریکا با دنبال کردن اهداف خود، کوچکترین توجهی به حقوق بین الملل و ساختارهای چندجانبه ندارد».

وزیر خارجه سابق روسیه تأکید کرد: «البته تنها مقصر دانستن "دونالد ترامپ" و در مجموع ایالات متحده در تمامی مشکلات جهانی، "یک ساده‌لوحی خطرناک" خواهد بود. جهان در حال سپری کردن یک دوره تحولات اساسی فنی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و هنوز مشخص نیست این تغییرات به چه‌سمتی حرکت می‌کند. به‌عقیده من، بزرگترین مشکل در این رابطه فقدان مسئولیت‌پذیری متقابل کشورها در برابر مشکلات امنیتی جهان است».

وی میان تهدیدات جدی پیشِ‌روی جهان، از وخامت فزاینده تنش بین آمریکا و چین، حفظ وضعیت قابل انفجار در منطقه خاورمیانه و خطر درگیری نظامی بین ایران و آمریکا یا عربستان سعودی نام برد و افزود، در عین حال مناقشه نظامی در شرق اوکراین هنوز حل نشده و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای هم در روند حل‌وفصل مشکلات در شبه‌جزیره کره حاصل نشده است.

سرگئی ایوانف معتقد است، بزرگترین چالش جهان در سال 2019، تأثیر جمعی و همزمان بحران‌های موجود بر روابط بین المللی است، علاوه بر این، از جمله خطرات جدید غیرقابل پیش‌بینی بودن بازارهای مالی و اقتصادی جهانی و منطقه‌ای است و سیاست برخی کشورها برای کنترل این وضعیت در جهت منافع خود، می‌تواند منجر به ادامه و افزایش تمایلات افراطی در هر شکل آن شود.
انتهای متن/

پنج شنبه, 29 آذر 1397 ساعت 11:13

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید