آبزرور فاش کرد:
انگلستان به جنایت‌کاران علیه بشریت سلاح فروخته است

نشریه آبزرور فاش کرد که انگلیس در سال 2015 میلادی بیش از 3 میلیارد پوند برای 30 کشور جهان مجوز فروش سلاح صادر کرده که 21 کشور براساس اعلام وزارت خارجه انگلیس متهم به نقض حقوق بشر بوده‌اند.

به گزارش موسسه راهبردی دیده‌بان، مصونیت برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی نسبت به فروش سلاح یکی دیگر از موارد نقض حقوق انسان‌هاست که مورد توجه قرار نمی‌گیرد. چراکه کشورهای فوق صرف نظر از اینکه کشور خریدار چه پرونده‌ای در مساله حقوق‌بشر دارد اقدام به فروش می‌کنند و البته باید گفت در این زمینه پرونده صاحبان این سلاح‌ها سیاه‌تر از تمام حکومت‌های موجود در دنیاست.

 

نشریه آبزرور روز یکشنبه فاش کرد که انگلیس در سال 2015 میلادی بیش از 3 میلیارد پوند برای 30 کشور جهان مجوز فروش سلاح صادر کرده که 21 کشور براساس اعلام وزارت خارجه انگلیس متهم به نقض حقوق بشر بوده‌اند.

 

این نشریه با بیان اینکه عربستان سعودی، بحرین، بروندی، مصر و مالدیو ازجمله کشورهایی هستند که انگلیس به آنها سلاح فروخته است، عنوان کرد عربستان متهم به جرائم جنگی در یمن است و رژیم‌های بحرین و مصر نیز متهم به سرکوب اعتراضات صورت گرفته در این دو کشور هستند. این در حالی است که بر اساس آمارهای موجود، دولت انگلیس در سال 2014 میلادی تنها مجوز فروش سلاح به ارزش 170 میلیون پوند برای 18 کشوری که در فهرست ناقضان حقوق بشر هستند، صادر کرده بود.

 

به نوشته آبزرور، افزایش قابل توجه فروش سلاح در سال 2015 میلادی توسط انگلیس عمدتاً ناشی از افزایش فروش انواع سلاح ازجمله جت‌های جنگنده و موشک‌های زمین به زمین به عربستان سعودی که هم‌اینک درگیر جنگ یمن است، بوده است.

 

در ادامه گزارش آمده: دولت انگلیس در سال 2015 میلادی نیز به‌رغم ابراز نگرانی‌های صورت گرفته از وضعیت حقوق بشر در مصر به دنبال کودتای محمد مرسی ، با فروش تسلیحات نظامی به ارزش 84 میلیون پوند به این کشور موافقت کرده است.

 

این نشریه افزود: انگلیس که بعد از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان شمرده می‌شود ، در سال گذشته میلادی مجوز فروش سلاح به ارزش 7.7 میلیارد پوند به تصویب رسانده است.

 

گفتنی است، گزارش آبزرور در حالی منتشر می شود که سازمان عفو بین الملل هفته گذشته در بیانیه ای با افشای استفاده عربستان و متحدینش از بمب‌های خوشه‌ای ساخت انگلیس در جنگ یمن، هشدار داد وجود بمب‌های خوشه‌ای منفجر نشده، برخی از مناطق یمن را به «میدان‌های مین» تبدیل کرده است.

 

این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد در جریان ماموریت اخیرش در شمال یمن، به اسنادی درباره استفاده عربستان و سایر کشورهای متحدش از بمب‌های ممنوع شده خوشه‌ای ساخت آمریکا، انگلیس و برزیل در جنگ یمن دست یافته‌است.
انتهای متن/

دوشنبه, 10 خرداد 1395 ساعت 10:33

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید