پیمان شکنی ترامپ
کمک تسلیحاتی هنگفت آمریکا به کردهای سوریه

رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ جدیدا فهرستی ۳۹۳ میلیون دلاری از تجهیزات و تسلیحات نظامی برای ارسال به کردهای سوریه را امضا کرده است.

  به گزارش دیده بان، در حالی که سه هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از وعده تلفنی خود به اردوغان رئیس جمهور ترکیه خبر داد که در آن ترامپ مدعی شده بود دستور توقف ارسال تسلیحات نظامی برای کردها را صادر خواهد کرد، حال خبرگزاری‌های منطقه از جمله حریت ترکیه، از امضای فهرست تسلیحاتی پنتاگون برای کردهای سوریه توسط ترامپ خبر می‌دهند.

درست 18 روز پیش از این، مولود چاووش‌اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پس از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و اردوغان اعلام کرد که ترامپ قول داده که این چرندیات (کمک به کردهای سوریه) باید زودتر از این‌ها تمام می‌شد و بعد از این نیز دنبال نخواهد شد.

با این حال فهرست تسلیحاتی جدید آمریکا برای کردهای سوری شامل ۱۲ هزار قبضه کلاشنیکف به ارزش ۶.۳ میلیون دلار، ۶۰ هزار فشنگ کلاشنیکف به ارزش ۴۲۰ هزار دلار و ۶۰۰۰ قبضه مسلسل به ارزش ۲۰.۳ میلیون دلار است.

استراتژی پنتاگون در مورد سوریه در سال ۲۰۱۸ همچنین حاکی از افزایش شمار عناصر عرب در نیروهای دموکراتیک سوریه است.

طبق این فهرست، ۲۵ هزار نیروی اپوزیسیون به عنوان بخشی از برنامه آموزش و تجهیز در سوریه، حمایت می‌شوند و قرار است این تعداد در سال ۲۰۱۸ به ۳۰ هزار تن افزایش یابد.

ترکیه به شدت مخالفت آموزش و حمایت کردهای سوریه توسط آمریکاست و با ارتباط دادن کردهای سوریه به کردهای پ.ک.ک ترکیه، حمایت آمریکا از این کردها را برخلاف امنیت ملی خود می‌داند.

حمایت از کردهای سوریه توسط واشنگتن یکی از موارد اختلافی بسیار مهم در روابط ترکیه و آمریکا به شمار می‌رود.
انتهای متن/

دوشنبه, 04 دی 1396 ساعت 09:54

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید