پایان داعش با عملیات شیرهای جزیره

سخنگوی ستاد عملیات مشترک عراق: تروریست ها دیگر هیچ پناهگاه امنی نخواهند داشت

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «تحسین الخفاجی» سخنگوی عملیات مشترک عراق جزئیات عملیات موسوم به شیر‌های جزیره عراق برای پاکسازی سه استان صلاح الدین، نینوی و الانبار عراق را اعلام کرد.

الخفاجی در اظهاراتی خبری گفت: «این عملیات در ساعت شش صبح به وقت محلی در ۱۱ محور از سه استان آغاز شد. این عملیات که از اهمیت بالایی برخوردار است با مشارکت فرماندهی عملیات الانبار، عملیات الجزیره، عملیات صلاح الدین و فرماندهی غرب نینوی انجام می‌شود». وی افزود: «این عملیات شامل مناطق جنوب نینوی و غرب صلاح الدین و شمال الانبار است. این مناطق صحرایی پناهگاه گروه‌های تروریستی است و این عملیات به گروه‌های تروریستی پیام می‌دهد که هیچ پناهگاه ایمنی برای آن‌ها وجود ندارد. این عملیات همچنین راه‌های امداد رسانی و ارتباط با دیگر مناطق مانند دیالی و کرکوک را قطع می‌کند».

سخنگوی عملیات مشترک عراق گفت: «بقایای داعش از تغییر قانون درگیری استفاده کردند و در بین شهروندان عراقی مخفی می‌شوند. برخی از آن‌ها در نتیجه اوضاع ناآرام در سوریه به داخل عراق نفوذ کردند. تاکتیک کنونی داعش مبتنی بر استفاده از پناهگاه‌های امن برای انجام عملیات است. یعنی بمب‌های دستی را کاشته و سپس فرار می‌کنند یا شهروندان و نیرو‌های امنیتی را از دور هدف می‌گیرند سپس این عملیات‌ها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند تا روحیه همنوعانشان را بالا ببرند علاوه بر اینکه با سوء استفاده از بحران کرونا زیرساخت‌ها و محصولات کشاورزی را هدف گرفته و آن را جنگ اقتصادی برمی‌شمرند».

خفاجی با اشاره به اینکه تاکتیک نیرو‌های عراق هم در مبارزه با داعش فرق کرده است، گفت: «این عملیات مبتنی بر یک عملیات اطلاعاتی و شناسایی از طریق هوایی و منابع ویژه است یعنی جنگ اطلاعاتی است و بر اساس این اطلاعات تحرکاتی صورت می‌گیرد».

مرکز اطلاع رسانی نهاد امنیتی عراق امروز نتایج نخستین روز از عملیات «اسود الجزیره» (شیر‌های جزیره) در سه استان صلاح الدین، نینوی و الانبار برای پاکسازی این مناطق از وجود تروریست‌ها را اعلام کرد. در بیانیه این مرکز آمده است: «واحد‌های امنیتی مشترک در عملیات اسود الجزیره در چارچوب عملیات صلاح الدین موفق شدند به اهداف مرسوم خود در این عملیات که صبح امروز یکشنبه تحت نظارت فرماندهی عملیات مشترک و با پشتیبانی هوایی نیروی ارتش و نیروی هوایی انجام شد، دست یابند».

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، بر اساس این گزارش طی عملیات مذکور تاکنون سه تروریست داعشی به هلاکت رسیدند که یکی از آن‌ها پس از اینکه توسط هنگ «سوات» متعلق به پلیس صلاح الدین محاصره شد، خود را منفجر کرد. هفت مخفیگاه تروریست‌ها هم در این عملیات شناسایی شده است که در یکی از آن‌ها مواد منفجره، کمربند‌های انفجاری، فرش و مواد غذایی تروریست‌ها بود. دوازده عدد بمب دستی و چند فروند موشک هم در این عملیات شناسایی و توقیف شد. دو کانال زیرزمینی هم شناسایی و منفجر شد. یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده تروریست‌ها هم توسط نیروی هوایی ارتش عراق منهدم شد. این عملیات همچنین با زخمی شدن چهار نیروی هنگ سوات همراه شد. طی یک ماه گذشته برخی از مناطق استان‌های صلاح‌الدین و کرکوک (مرکز) و الانبار و نینوی (شمال و غرب عراق) شاهد ازسرگیری فعالیت‌های عناصر باقی‌مانده داعش و درگیری آن‌ها با نیرو‌های عراقی بود امری که منجر به انجام چند عملیات پاکسازی مناطق آلوده به باقی‌مانده‌های داعش شد و آخرین آن، پاکسازی شش روستا در غرب موصل (مرکز استان نینوی) بود. منابع خبری بامداد شنبه از شهادت چهار نفر از اعضای سازمان الحشدالشعبی عراق در حمله گروه تروریستی داعش به استان «دیالی» عراق خبر داده‌اند. دو هفته پیش بقایای داعش حدود ۱۰ نیروی الحشد الشعبی را در استان صلاح الدین به شهادت رساندند.
انتهای متن/

سه شنبه, 30 ارديبهشت 1399 ساعت 10:35

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید