خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

نیکی هیلی:باید عربستان را محکوم کنیم

اختلاف‌نظر هیلی با ترامپ بر سر موضوع قتل خاشقچی

سفیر آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه با نشریه آتلانتیک برخلاف موضع رئیس‌جمهوری آمریکا و دولتش در ماجرای قتل جمال خاشقچی، انگشت اتهام را به سمت ولیعهد سعودی نشانه رفت.نیکی هیلی که پیش‌تر از تصمیم خود برای کناره‌گیری از این سمت در ابتدای سال 2019 خبر داده بود در این مصاحبه اظهارنظر کرد که آمریکا نباید در این پرونده به سعودی‌ها ارفاق کند.

- خبرنگار آتلانتیک :عربستان سعودی در حال حرکت‌های اشتباهی نظیر جنگ در یمن و بی‌خانمانی بسیاری از زنان و کودکان شده و از سویی ماجرای قتل جمال خاشقچی اتفاق می افد و از طرفی سعودی‌ها یک از هم‌پیمانان ما در منطقه هستند چگونه می‌توان این دو را در کنار هم پذیرفت؟

+نیکی هیلی: همه‌چیز سیاه‌وسفید نیست. این قسمت دشوار است، اما از این جهت باید به آن نگاه کرد که ما همکاری بسیار نزدیکی با عربستان در یمن داریم و آنها را ترغیب می‌کنیم تا اجازه دسترسی بشردوستانه بدهند. ما خیلی روی این مسئله در شورای امنیت تمرکز کردیم. وضعیت خاشقجی هم مسئله‌ای است که نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم و از آن بگذریم، علت هم این است که مقام‌هایی از دولت سعودی این کار را در یک کنسولگری سعودی کردند. ما از کار دولت سعودی نمی‌گذریم. نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی کنیم، نمی‌توانیم بگوییم اشکالی ندارد، نمی‌توانیم از چنین رفتار خشونت‌باری حمایت کنیم. مسئله اصلی این است که ما چشم‌پوشی نمی‌کنیم و گفته‌ایم اگر شما به استفاده از این رفتار خشونت‌بار ادامه دهید دیگر شریک شما باقی نمی‌مانیم. اما خب می‌دانید،عربستان در مبارزه با ایران یک شریک کامل است و تنها شریک واقعی ما درزمانی است که بحث مقابله با ایران پیش می‌آید. بنابراین این‌یک اقدام تعادلی است، اما شما باید هر دو را انجام بدهید.

-خبرنگار آتلانتیک: آیا با محکومیت سعودی بازهم متحد آنها باقی می‌مانید ؟

+نیکی هیلی:ما مجبوریم. آنها هم انتظار ندارند که ما از آن بگذریم چون آمریکا اینطور نیست. اگر متوجه شده باشید، به همین دلیل است که ما چندین تن از سعودی‌ها را تحریم کردیم و به همین دلیل است که خواستار مسوولیت‌پذیری شدیم، به همین دلیل است که واکنش نشان دادیم. ما باید این کار را تا زمان رسیدن به نتیجه ادامه دهیم. آنها باید مقصران را پاسخگو کنند.دولت ترامپ باید تصمیم‌گیری کند زیرا این اعضای دولت محمد بن سلمان، رهبر دوفاکتوی عربستان بودند که مرتکب این قتل شدند، پس به لحاظ فنی او مسوول است.
انتهای متن/

دوشنبه, 19 آذر 1397 ساعت 16:39

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید