نقض آشکار حاکمیت سوریه

ترکیه 1500 تروریست را در شمال سوریه اسکان داد.

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) ترکیه روز دوشنبه ۱۵۰۰ تروریست را به همراه خانواده های آنان در مناطق اشغالی شهر راس العین در نزدیک استان حسکه در شمال سوریه اسکان داد. بر اساس این گزارش افراد مزبور در دو منطقه الخربات و الحوارنه در شهر راس العین و در خانه های شهروندان سوری اسکان یافته اند.

ترکیه در ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۸ برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به چشمه صلح را در شمال سوریه آغاز کرد.

یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه، حد فاصل شهرهای رأس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه است.

حملات یک هفته‌ای ترکیه، پس از توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا به طور موقت متوقف شد.

برخی از کارشناسان هدف ترکیه را نقل و انتقال افراد به شمال سوریه تغییر بافت جمعیتی مناطق کردنشین شمال این کشور و اسکان آوارگان سوری مستقر در ترکیه ارزیابی می کنند.

براساس آمارهای منتشر بیش از دو میلیون آواره سوری در جریان بحران ۱۰ ساله سوریه وارد ترکیه شده اند.

روسیه و ترکیه نیز در جریان مذاکرات «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه‌ای وی، در سوچی روسیه در ۳۰ مهر ۱۳۹۸ به توافق ۱۰ ماده‌ای درباره سوریه دست یافتند که مهم ترین بخش آن تفاهم بر سر خروج تمام واحدهای متعلق به شبه نظامیان کرد از عمق ٣٠ کیلومتری مرز ترکیه از جمله منبج و مناطق حومه آن است.

 

6b940814-ba90-4df5-ae94-a9fd30b5cc2a
انتهای متن/

سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 10:36

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید