همزمان با آغاز مذاکرات آستانه
ترکیه در تلاش برای هم‌پیمانی دوباره با ایران و روسیه

با توجه به شرایط میدانی جبهه‌های سوریه، ترکیه در تکاپوی نزدیکی بیشتر به ایران و روسیه  است.

مذاکرات صلح سوریه با حضور نمایندگان دولت سوریه و گروه مخالفان و هیئت نمایندگی سازمان ملل، دوشنبه (4 بهمن) در هتل ریکسوس آستانه، پایتخت قزاقستان، آغاز می‌شود و دو روز ادامه دارد. این مذاکرات با نظارت 3 کشور ایران، ترکیه و روسیه و مشارکت نمایندۀ سازمان ملل برگزار می‌شود. امریکا گفته است هیئت نمایندگی به این مذاکرات اعزام نمی‌کند و سفیر این کشور در قزاقستان در مذاکرات یادشده شرکت خواهد کرد.

به گزارش دیده‌بان، میمی اللحام، فعال و مفسر سیاسی سوری  ابراز امیدواری کرد که مذاکرات آستانه نتیجه‌بخش باشد و صلح پایدار را در سوریه به ارمغان بیاورد به‌ویژه با توجه به اینکه این بار به نظر می‌رسد ترکیه نیز مصمم است برای پایان دادن به این مناقشه کمک کند.

اللحام افزود: «وقتی ترکیه بتواند جلوی دسترسی برخی از عناصر مخالف و در حقیقت حتی همۀ پیکارجویان شورشی به تسلیحات بیشتر و توانایی آن‌ها در ادامۀ جنگ را بگیرد می‌توان امیدوار بود که ائتلاف ایران-ترکیه-روسیه بتواند به نتیجه برسد. اگر ایران، ترکیه و روسیه بتوانند به چنین نتیجه‌ای برسند، جنگ خاتمه خواهد یافت.»

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد مذاکرات آستانه گامی به‌سوی تحقق پیمان صلح باشد که به خصومت‌ها پایان می‌دهد و ورود گروه‌های تروریستی به سوریه را از طریق ترکیه متوقف می‌کند و تأکید کرد: «شاید این یک هدف بلندمدت باشد که به‌هیچ‌وجه امریکا را در برندارد.»

اللحام در پاسخ به سؤالی دربارۀ اینکه آیا وی هیچ تفاوتی بین مذاکرات آستانه و مذاکرات صلح پیشین بین دولت سوریه و پیکارجویان موردحمایت خارج می‌بیند یا نه پیش‌بینی کرد: با توجه به اینکه پیکارجویان هنوز هم تمایلی به تبعیت از یک توافق آتش‌بس ندارند احتمالاً بار دیگر آتش‌بس را نقض خواهند کرد.

این مفسر سیاسی افزود: « این موضوع نشان خواهد داد که با این گروه‌ها فقط با (زبان) زور می‌توان برخورد کرد.»

اللحام تأکید کرد حضور فعالانۀ ترکیه در روند صلح سوریه نشانۀ تمایل آنکارا به هم‌پیمانی مجدد با ایران و روسیه به‌جای شراکت با امریکا است.

وی افزود: «ترکیه هم‌اکنون از لفاظی‌های خود دربارۀ تغییر رژیم (سوریه) دست برداشته است. آن‌ها دیگر نمی‌گویند که (بشار) اسد باید برود و این موضوع امیدها را برای دستیابی به یک راه‌حل دست‌کم از طریق ترکیه بیشتر می‌کند.»

همکاری میان ایران؛ روسیه و ترکیه اواخر سال گذشتۀ میلادی به حصول توافقی دربارۀ تخلیۀ پیکارجویان از شهر حلب در شمال شرق سوریه منجر شد؛ توافقی که قرار است به سایر مناطق این کشور نیز گسترش یابد.

مذاکرات آستانه به مسائلی نظیر ثبات بیشتر آتش‌بس سراسری در سوریه، مقابلۀ مؤثر با تروریسم و گفتگوهای سوری-سوری برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه خواهد پرداخت.

منبع:پرس‌تی‌وی
انتهای متن/

دوشنبه, 04 بهمن 1395 ساعت 09:57

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید