قربانگاه شیرخواران
سوءاستفاده انتحاری‌های بوکوحرام از نوزادان

مقامات نیجریه گوشزد کردند، زنان بمب‎گذار گروه تروریستی بوکوحرام قبل از اجرای حملات انتحاری خود برای عدم شناسایی، نوزادانی را در آغوش می‎گیرند.

 به گزارش دیده‌بان، بر اساس گزارش شبکه بی‎بی‎سی، این مقامات اعلام کرده‎اند که گروه‎های تروریستی مدت زیادی است که از زنان برای اجرای بمب‌گذاری‎های انتحاری خود در نیجریه استفاده می‎کنند، اما بررسی موضوع استفاده از نوزادان در این حملات، نشان‎دهنده یک روند «خطرناک» است.

در تاریخ 13 ژانویه (24 دی) 2 زن که کمربند انتحاری بر تن داشتند موفق شدند از ایست بازرسی شهر ماداگالی در ایالت اداماوا در شرق نیجریه عبور کرده و پس از منفجر کردن بمب‌هایشان، خود و چهار تن دیگر را بکشند.

پس از بررسی این حملات، مشخص شد این زنان در هنگام عبور از ایست بازرسی، نوزادانی در آغوش داشتند و همین موضوع باعث شده بود که مأمورین آن‎ها را غیرنظامی تلقی کنند.

مظنون اصلی انفجارهای مذکور در نیجریه گروه تروریستی و تکفیری بوکوحرام است که یکی از مشخصه‎های آن استفاده از زنان و دختران جوان در حملات انتحاری است. این گروه هم‌پیمان گروه تروریستی داعش است که طی سال‎های گذشته مرتکب جنایات هولناکی در خاورمیانه و شمال آفریقا شده است.

در سال 2015 میلادی چهار زن سعی در اجرای حملاتی دیگر در شهر ماداگالی داشتند. 2 تن از آن‎ها در ایست‎ بازرسی شناسایی شدند، اما 2 تن دیگر که نوزادانی را در آغوش داشتند، موفق به عبور از ایست و اجرای حملات انتحاری خود شدند.

دولت نیجریه از حدود هشت سال پیش که فعالیت گروه بوکوحرام در ایالت بورنو در شمال شرق این کشور آغاز شد، با تروریست‎های این گروه در جنگ بوده است. خشونت طی این سال‎ها موجب کشته شدن حدود 15 هزار نفر و آواره شدن بیش از 2 میلیون نفر شده است.

در ماه‎های اخیر، نیروهای ارتش و مبارزان غیرنظامی در نیجریه با جلوگیری از ورود مهاجمان به مناطق پرجمعیت، موفق به خنثی کردن چندین حمله تروریستی ازجمله حملات انتحاری شدند. تروریست‎ها نیز در واکنش به اقدامات دولت، حملات خود را افزایش داده‎‏اند.

در تاریخ 16 ژانویه (27 دی) دختری جوان که کودکی همراه خود داشت، جلیقه انفجاری خود را در دانشگاهی در ایالت بورنو منفجر کرد. در این حمله دست‎کم چهار نفر، ازجمله یک استاد دانشگاه، کشته شدند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 06 بهمن 1395 ساعت 16:04

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید