عملیات تروریست زدایی ارتش عراق

ارتش عراق پاکسازی استان صلاح الدین از عناصر داعش را آغاز کرد

 به گزارش دیده بان ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی ارتش عراق در بیانیه ای نوشت که فرماندهی نیروهای زمینی و عملیاتی «صلاح الدین، ​​غرب نینوا و الجزیره» با مشارکت نیروهای سازمان «الحشدالشعبی» برای نابودی عناصر داعش عملیات تعقیب و جست و جو را در وادی «الثرثار» آغاز کردند.

در این بیانیه آمده است که این عملیات بر پایه اطلاعات دقیق و از چندین محور و با پشتیبانی نیروی هوایی عراق و هواپیمایی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش انجام می‌شود.

این دومین عملیات بزرگ نیروهای امنیتی عراق از جمعه گذشته علیه بقایای عناصر داعش در استان‌های درگیر است.

عملیات پیشین با هدف تامین امنیت مرزهای سه استان کرکوک، صلاح الدین و دیاله آغاز شد.

منطقه مرزی میان استان‌های کرکوک، صلاح الدین و دیاله معروف به «مثلث مرگ» از کانون‌های اصلی تحرک و فعالیت هسته‌های داعش در عراق به شمار می‌رود و در ماه‌های گذشته حملات تروریست‌ها از این منطقه افزایش یافته است.

در همین حال، ارتش و نیروهای امنیتی عراق سه شنبه گذشته نیز یک عملیات نظامی بزرگ برای پاکسازی بقایای گروه تروریستی داعش در غرب این کشور آغاز کردند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در این باره گفت که عملیات «شیرهای بیابان» برای پاکسازی غرب این کشور (استان‌های الانبار و نینوا) از عناصر تروریستی انجام شده است.

سرلشکر «یحیی رسول» گفت که هدف از این عملیات نابودی بقایای تروریست‌های داعش و پاکسازی منطقه از وجود آنها است.

«نهاد تحقیق و تحلیل تروریسم» (TRAC) شهریور گذشته در گزارشی اعلام کرد که بازماندگان گروه تروریستی داعش تنها در ماه آگوست (مرداد) ۱۰۰ حمله در عراق انجام دادند که‌ در همسنجی با ژوئیه (تیر) ۲۵ درصد افزایش یافته است.

در گزارش نهاد تحقیق و تجزیه و تحلیل تروریسم عراق آمده که حملات داعش در درجه نخست در مناطق آزاد شده از اشغال تروریست‌ها متمرکز شده است.

در این گزارش تاکید شد که افزایش حملات نشان‌دهنده روند نگران کننده ظهور دوباره داعش از طریق هسته‌های خفته این گروه است که با وجود شکست سه سال پیش در عراق، همچنان باعث نگرانی منطقه‌ای و جهانی شده است.

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق اواخر مرداد گذشته پیش از سفر به واشنگتن گفته بود که کشورش همچنان برای مقابله با تهدید گروه تروریستی داعش به کمک سایر کشورها نیاز دارد، حتی اگر کاخ سفید متعهد به کاهش حضور نظامیانش در این کشور درگیر جنگ باشد.

عراق پس از سه سال جنگ خونین، در پایان سال ۲۰۱۷ پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد.

با این حال بقایای داعش همچنان قادر به حمله به نیروهای امنیتی و شهروندان در مناطق دور افتاده در شمال، شرق و غرب این کشور هستند.

استان‌های دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح الدین و الانبار از کانون‌های فعالیت و تحرک گروه تروریستی داعش در عراق به شمار می‌رود.

نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق در چهار ماه گذشته که بی‌سابقه‌ترین حملات داعش پس از سال ۲۰۱۷ توصیف شده، بیش از یکصد عملیات نظامی علیه تروریست‌ها انجام داده‌اند.

 

 

 

 

منبع:ایرنا
انتهای متن/

شنبه, 12 مهر 1399 ساعت 13:33

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید