سودان،مهره آفریقایی عربستان در باتلاق یمن

 سودان هفته گذشته صدها نظامی تروریست را از طریق عربستان سعودی به یمن اعزام کرد

 به گزارش دیده بان منابع سعودی گزارش دادند که صدها نظامی سودانی هفته گذشته از طریق عربستان سعودی وارد یمن شدند که همین امر نشان می‌دهد خارطوم به دنبال افزایش مشارکت در جنگ علیه یمن است.

وبگاه «میدل ایست آی» به نقل از منابع سعودی گزارش کرد که ۱۰۱۸ افسر و نظامی ارتش سودان روز ۲۲ سپتامبر با قایق‌هایی وارد عربستان شده و از مراکز بازرسی گذرنامه‌ها در شهر جازان واقع در جنوب شرقی این کشور در نزدیکی مرز یمن عبور کردند.

به نوشته روزنامه «القدس‌العربی»، یک منبع آگاه در این باره گفت که دو هواپیمای سودانی نیز نظامیان را از خارطوم به فرودگاه نجران در جنوب عربستان سعودی منتقل کردند.

این منبع افزود که هواپیمای نخست حامل ۱۲۳ نظامی و هواپیمای دوم نیز حامل ۱۲۸ نظامی بود.

به گفته این منبع، هواپیماهای مذکور حامل شماری از افسران و نظامیان سودانی برای مشارکت در عملیات «احیای امید» بودند.

سودان پیشتر در ژانویه گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد شمار نظامیان خود در یمن را از حدود پنج هزار نظامی به حدود ۶۵۰ نظامی کاهش دهد. سودان پیش از این ۱۵ هزار نظامی در یمن داشت که در قالب ائتلاف اماراتی-سعودی علیه یمن وارد این کشور شده بودند.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد. این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

 

 

 

 

منبع:تابناک
انتهای متن/

یکشنبه, 13 مهر 1399 ساعت 14:21

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید