دبیر کنگره در نشست خبری اعلام کرد
جزئیات برگزاری دومین کنگره بین‌المللی 17 هزار شهید ترور

در نشست خبری که دبیر دومین کنگره بین‌المللی 1700 شهید ترور برگزار کرد، به اقدامات صورت گرفته جهت معرفی و پیگیری موضوع شهدای ترور در کشورمان اشاره شد.

به گزارش دیده بان، سیدمحمدجواد هاشمی نژاد دبیر این کنگره در نشست خبری صبح امروز خود با بیان این‌که موضوع ترور و تروریسم طی 36 سالی که از انقلاب اسلامی می‌گذرد پا به پای تمام تحولات کشورمان جلو آمده است، گفت: هر زمان جمهوری اسلامی ایران شاهد تحولی بود گروه‌های مختلف با دعاوی‌های گوناگون دست به این اقدامات ترویستی زدند.

وی ادامه داد: 22 بهمن 57 یعنی روز پیروزی ملت بر نظام شاهنشاهی شاهد اولین حادثه تروریستی پس از انقلاب بودیم و این حملات تا چند روز پیش که در سیستان و بلوچستان نیز یک حادثه تروریستی رخ داد، ادامه داشته است. باید تأکید کنم که این حوادث برای کشورمان مصیبت‌های بسیاری را به بار آورده است.

دبیر دومین کنگره بین‌المللی 1700 شهید ترور با اشاره به آمار هفده هزار و چهارصدی شهدای ترور کشورمان، خاطرنشان کرد: این آمار طی یک سال کار پژوهشی ما به دست آمده است. همچنین از نظر شکل و فرم حوادث تروریستی در صورتی که حوادث چند سال گذشته منطقه را کنار بگذاریم می‌توان گفت ایران بیشترین آمار ترورها را داشته است.

وی خاطرنشان کرد: پس از انقلاب اسلامی به واسطه حضور مسئولان کشورمان در بین مردم شاهد ترورهای بسیاری در بین آنها بودیم تا جایی که در عرض چند ماه دو رئیس قوه، نخست وزیر و نمایندگان مردم که همراه با شهروندان در کوچه و بازار بودند به شهادت رسیدند.

هاشمی‌نژاد با اظهار تأسف از این‌که با وجود متضرر شدن ایران از اقدامات تروریستی همچنان ما را در این زمینه متهم می‌دانند، گفت‌: هر جنایت تروریستی و هر حادثه وحشیانه تروریستی که امروز در دنیا انعکاس پیدا می‌کند مشابه آن قبلاً در کشور خودمان نیز صورت گرفته است. برای مثال طی این حملات انتحاری نخستین بار به دست منافقین و در کشورمان صورت گرفت که طی آن 4 امام جمعه و حتی پدر خود من نیز به شهادت رسیدند. در همین تهران نیز شکنجه، قتل و جدا کردن اعضای بدن صورت گرفته است.

دبیر دومین کنگره بین‌المللی 1700 شهید ترور تأکید کرد: کشور ما ظلم مضاعفی دیده است چرا که تمام گروهک‌هایی که در جمهوری اسلامی ایران دست به اقدامات تروریستی می‌زنند در کشورهای غربی دفاتر رسمی دارند. این در حالی است که القاعده و یا گروه هایی مانند آن هیچ گاه به طور رسمی و علنی دفتری نداشته و حمایت نشدند. دشمنان ایران سال‌ها ما را متهم به تروریست می‌کنند و طوری اتهامات را علیه ما مطرح می‌کنند که گویی تا به حال کشور ما در این زمینه متضرر نشده است.

هاشمی‌نژاد دسترسی کشورهای غربی به رسانه‌های گسترده و تلاش برای بازتاب وقایع تروریستی را مورد اشاره قرار داد و افزود: حوادثی که در کشورهای دیگر صورت می‌گیرد با انعکاس بسیاری همه حواس‌ها را به خود جلب می‌کند ولی متأسفانه در کشور ما این اتفاق صورت نمی‌گیرد و جا دارد تا مردم و همه مسئولین دست در دست هم داده و در بازتاب گسترده‌تر این جنایات در کشورمان اقدام کنند. چرا که جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های بیشتری در این زمینه دارد و هنوز اقدامات زیادی باقی مانده است تا آنها را انجام بدهیم.

وی با اشاره به جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط به شهدای ترور در کشورمان و ارائه آنها به مسئولان مختلف در خارج از کشور، خاطرنشان کرد: وقتی اسناد و مدارک را به برخی از سیاستمداران غربی ارائه می‌کنم آنها می‌گویند هیچ اطلاعی از این موضوع نداشتند و این به نوعی کم کاری ما در این زمینه را نشان می‌دهد. همچنین ما می‌توانیم از خانواده‌های شهدای ترور که سندهای زنده ما هستند استفاده کرده و موضوع شهدای ترور جمهوری اسلامی ایران را در عرصه بین‌المللی ارائه کنیم.

هاشمی‌نژاد با اشاره به تلاش‌های ده سال گذشته جهت رسانه‌ای کردن شهدای ترور جمهوری اسلامی ایران، گفت: دو سال پیش اولین کنگره به این منظور در تهران به صورت ملی برگزار شد و با توجه به استقبال و لزوم کار بیشتر در این زمینه تصمیم گرفتیم که این کنگره را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم.

دبیر دومین کنگره بین‌المللی 1700 شهید ترور در رابطه با برنامه‌های این کنگره در روزهای برگزاری گفت: در روزهای 9 و 10 شهریورماه امسال که مصادف با شهادت رجایی و باهنر است، این کنگره را برگزار می‌کنیم چرا که این روز در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام مبارزه با تروریسم ثبت شده است.

وی ادامه داد: در روز 9 شهریورماه این کنگره در سالن اجلاس سران از ساعت 8 صبح تا 19 بعدازظهر برگزار می‌شود که در نیمه ابتدایی روز افتتاحیه کنگره با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود و در ادامه نیز یکی از شخصیت‌های کشوری سخنرانی خواهد کرد.

دبیر دومین کنگره بین‌المللی 1700 شهید ترور گفت: حدود 400 نفر از خانواده‌های شهدای ترور از سراسر کشورمان به این مراسم دعوت شده‌اند. همچنین 40 مهمان خارجی از اندیشمندان و صاحب نظرانی که در زمینه ترور کتاب یا آثاری ارائه کرده‌اند نیز در این مراسم حضور خواهند داشت. همچنین طبق روال کنگره دو سال پیش بخش علمی نیز خواهیم داشت که از بعدازظهر 9 شهریور تا بعدازظهر 10 ادامه خواهد یافت و حدود 300 محقق در آن شرکت خواهند کرد و برخی از مقام‌های کشوری نیز در آن حضور می‌یابند.

هاشمی نژاد ادامه داد: در بعدازظهر اولین روز از کنگره 1700 شهید ترور یکی از مقام‌های عالیرتبه کشور سخنرانی خواهد کرد و 3 محقق خارجی به ارائه مطلب خواهند پرداخت و مراسم روز 10 شهریور در سالن اجلاس دانشگاه شهید بهشتی در نوبت صبح و بعدازظهر برگزار خواهد شد که در 5 پنل جداگانه از ساعت 10 صبح ارائه مقالات برتر را خواهیم داشت و به 20 مقاله برتر جوایزی اهدا خواهد شد. همچنین در نوبت بعدازظهر 3 اندیشمند داخلی و 3 اندیشمند خارجی سخنرانی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه فراخوان مقالات کنگره 1700 شهید ترور سه ماه به طول انجامیده است، خاطرنشان کرد: طی این سه ماه ما 30 مقاله از خارج از کشور داشتیم. مقالاتی از کشورهای آمریکا، ایرلند، لبنان، انگلیس، روسیه، عراق و الجزایر در این میان بودند که 30 استاد دانشگاه پس از بررسی مقالات 283 مقاله را پذیرفتند.

دبیر دومین کنگره بین‌المللی 1700 شهید ترور ادامه داد: صدها استاد بین‌الملل و حقوق در این کنگره در رابطه با مقالات و برگزاری این کنگره ارائه نظر کردند و قرار است 7 عنوان کتاب در این کنگره معرفی شود.

هاشمی نژاد در انتها از ثبت کتاب 1700 شهید ترور در سازمان ملل خبر داد و تصریح کرد: در این کتاب به صورت مجزا نحوه ترور،‌ اسامی افراد، استان‌ها، مشاغل و موضوعات مختلف در رابطه با این شهدا عنوان و تفکیک شده‌اند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 04 شهریور 1394 ساعت 12:57

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید