داعش و پ.ک.ک شانه به شانه
تظاهرات علیه پ.ک.ک در مناطق کُردنشین سوریه

صدها نفر از اعضای خانواده دانش آموزانِ کُرد سوری در شهر قامشلی که تحت کنترل شاخه پ.ک.ک در سوریه است در روزهای دوشنبه و سه شنبه تظاهرات کرده اند.

به گزارش دیده بان؛ تظاهرکنندگان در اعتراض به فشارهای پ.ک.ک برای تحصیل اجباریِ دانش آموزان در مدارسی که تحت کنترل این گروه است ، به خیابان آمدند.

تظاهرکنندگان مقابل مدرسه صالح عبدی تجمع کردند که در محله غربی شهر قامشلی واقع است و از پ.ک.ک خواسته اند تا از این مدرسه بروند و اجازه بدهند تدریس همانند قبل ادامه داشته باشد.

گفتنی است که اکثر کردها بچه هایشان را به مدارس تحت کنترل این گروه نمی فرستند چراکه معتقدند سیستم آموزشی تنها شعارها و افکار پ.ک.ک را در بر دارد. تظاهرکنندگان می گویند: آماده نیستند فرزندانشان را به مدارسی بفرستند که جز افکارسیاسی چیز دیگری یاد نمی گیرند و مدارکشان نیز مورد تائید هیچ جایی نیست. این تحصیل بی فایده است و لذا خواستار تداوم آموزش به سبک گذشته شدند.

حدود دو هفته قبل (۱۸ سپتامبر) نیز همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در کوبانی و برخی دیگر از مناطق کُردنشین سوریه، بسیاری از فعالان مدنی و نیز پدران و مادران دانش آموزانِ کُرد با براه انداختن پویش ها و فراخوان های عمومی اعتراض خود را علیه نظام آموزشی مناطق کُردنشین سوریه که در کنترل شاخه پ.ک.ک در سوریه موسوم به پ.ی.د قرار دارد، آغاز کرد ند.

سالِ تحصیلی گذشته برای دانش آموزانِ مناطق کُردنشین سوریه سالی پُر از آشوب و اضطراب بود. پ.ک.ک با تغییر محتوای برخی از کتاب های درسی، افکار و اندیشه های عبدالله اوجالان رئیس زندانی پ.ک.ک را در مواد درسی گنجانده بود.

با توجه به نگاه الحادی اوجالان به مقوله ی دین، نفی نظام خانواده در تفکرات اوجالان و نیز حاکم بودنِ ایده های مارکسیستی بر چارچوب فکری وی، اکثر خانواده ها از تاثیرگذاری اینگونه تفکرات بر فرزندانشان نگران هستند سال گذشته در شهرهایی همچون: قامیشلو، دیریک، عفرین و آموده بارها تظاهرات و تجمعات اعتراضی برگزار شد که برخی از تجمعات با دخالت نیروهای شبه نظامی وابسته به پ.ک.ک به خشونت کشیده شد. بسیاری از خانواده ها نیز کلاس های درس را تحریم کرده و از فرستادن فرزندان خود به مدارس خود داری کردند
انتهای متن/

دوشنبه, 12 مهر 1395 ساعت 10:09

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید