خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

داعش مکمل بازوی عملیاتی منافقین
میز کار مشترک تروریست های قدیمی و جدید

داعش اکنون بازوی عملیاتی و نظامی منافقین در حادثه تروریستی ایران بوده به این نحو که با اطلاعات منافقین و حمایت سیاسی و نظامی آمریکا و عربستان، داعش مجری کار می‌شود.

غلامرضا خارکوهی، پژوهشگر تاریخ معاصر درگفتگو با دیده بان پیرامون حوادث تروریستی اخیر چنین مطرح نمود:

ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت جمعی از هم‌وطنان عزیزمان در اقدام تروریستی کور دشمنان انقلاب اسلامی، ما برای تحلیل چنین رویداد ناهنجاری ابعاد مختلف را باید در نظر گرفته و به آن توجه داشته باشیم، که از جمله نقش منافقین در سیستم اطلاعاتی داعش برای این عملیات است.

ما می دانیم که هم داعش و هم منافقین مورد حمایت امریکا و عربستان بوده و هستند، اما حمایت علنی از داعش اکنون به علت آن منفوریتی که در نظام بین‌الملل پیدا کرده ، کم است، و اگر قرار باشد حمایت آشکاری از این گروه بکنند آبروی آمریکا کاملاً از بین می‌رود. ولی در عوض، آمریکا و عربستان به حمایت از سایر گروه‌های تروریستی و بخصوص منافقین می پردازند، که آن‌ها را از لیست سیاه خارج نموده و مورد حمایت مالی و سیاسی قرار داده اند.

اما این موضوع به آن معنی نیست که داعش رها شده است، بلکه امریکا داعش را از نظر سیاسی و نظامی کاملاً تحت حمایت خود داشته و هر دو گروه مذکور مورد حمایت همه‌جانبه از سوی آمریکا و عربستان هستند.

ما باید این نکته را در نظر بگیریم که منافقین تاریخ‌مصرفشان در ایران تمام‌شده است و سال‌های زیادی است که توانایی انجام عملیاتی را ندارند، این موضوع دلایل متعدد دارد مانند اینکه در ایران جایگاهی برای منافقان دیگر وجود نداشته و با ادعای اینکه یک گروه اپوزیسیون سیاسی است، بجای یک گروهک تروریستی، مورد حمایت دول اروپایی و آمریکایی قرارگرفته است. پس در چنین حالتی منافقین نمی‌توانند با چنین ادعایی عملیات نظامی در ایران داشته باشند، زیرا قبل از همه رژیم‌های حامی این گروهک در وهله اول مورد سؤال و بازخواست قرار می‌گیرند.

پس در این وضعیت مسئولیت فوق در ایران به داعش محول می‌شود، اما همین داعش به‌تنهایی نمی‌تواند دست به اقدامی بزند. شاید به لحاظ اعتقادی بتواند عملیاتی انتحاری داشته باشد، اما از نظر امکانات اطلاعاتی این ضعف بزرگ را داشته و در مراکز بزرگ و حساس دچار مشکلات جدی می شود. این اشکال به دلیل این است که افراد تروریست داعشی، افرادی قومی و قبیله‌ای با زبان و لهجه‌ای خاص، اسامی و شناسه‌های خاص و... هستند و به‌راحتی نمی‌توانند در همه جای ایران اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورند. اما منافقین این اطلاعات را در طی سال‌های گذشته به دست آورده‌اند و چنین اطلاعاتی یا مستقیماً توسط منافقین تحویل داعشی ها می‌شود و یا با واسطه گری سازمان‌های جاسوسی و امنیتی امریکا و عربستان در اختیار گروه داعش قرار می‌گیرد.

به‌عبارت‌دیگر چون داعش تجربه عملیات نظامی بیشتری در حال حاضر دارد مسئولیت ناامنی در ایران را فعلاً برعهده‌گرفته است، اما چون تجربه اطلاعاتی داعش در ایران بسیار پایین و در عوض تجربه اطلاعاتی فرقه رجوی زیاد است در چنین وضعیتی داعش از اطلاعات منافقیبن در عملیات خود استفاده می کند.

با این وجود اگر داعش بخواهد چنین عملیات کوری را در ایران ادامه دهد ولو با همکاری منافقین و سازمان‌های جاسوسی عربستان و آمریکا، باز هم دچار شکست خواهد شد. این تروریست‌ها نمی‌توانند به عملیات خود در ایران ادامه دهند، چون تجربه کافی در جغرافیای ایران نداشته و محیط ایران از نظر اعتقادی، سیاسی و فرهنگی برای همکاری با عوامل داعش مساعد نیست. با این نظریه عملیات داعش در ایران همواره شکست‌خورده و نمی‌تواند در این زمینه کارایی داشته باشد.

اما خود این موضوع ثابت می‌کند که منافقین و گروه داعش به یک وحدت عمل در مواجهه با ایران دست پیدا کرده‌اند، که این وحدت عمل می‌تواند برای مدتی داعش را سرپا نگه‌داشته و دل‌خوش به سرگرمی در جهت عملیات تروریستی کور کند. در حالت دیگر اگر منافقین بخواهند در ایران عملیاتی داشته باشند در ابتدا مورد نکوهش سازمان ملل و آمریکا و اروپا قرار می‌گیرند، چون تروریست‌های منافق مورد حمایت آشکار آن‌ها هستند ولی داعش چون مورد حمایت علنی نیست و در پشت‌صحنه مورد حمایت است راحت‌تر در ایران می‌تواند این اقدام را با همکاری منافقین انجام دهد. به همین خاطر حتی منافقین جرئت ندارند که رسماً اعلام کنند با داعش در حال همکاری هستند. به‌عبارت‌دیگر داعش اکنون بازوی عملیاتی و نظامی منافقین در حادثه تروریستی ایران بوده ،به این نحو که با اطلاعات منافقین و حمایت سیاسی و نظامی آمریکا و عربستان، داعش مجری کار شده است.

این وحدت عمل بین دو سازمان تروریستی جدید و قدیم یکی از پدیده‌های نوین در ادبیات تروریستی بین‌الملل است. ذکر این نکته نیز لازم است که داعش بدون کمک منافقین قادر به انجام عملیات مهمی در ایران نیست، هر چند که آنها با منافقین از لحاظ اعتقادی تضادهایی دارند، اما چون پدرخوانده همه این عناصر ، آمریکا و عربستان است، این‌ دو گروه تروریستی مجبور به وحدت‌ تاکتیکی و عملیاتی شده اند، مخصوصاً در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی که هر دو گروه از نظر مردم ایران مطرود بوده و جایگاهی ندارند و از سوی دیگر ناامنی ایران، هدف مشترک پدرخوانده این تروریست‌ها می باشد.

نکته دیگر این که به دلیل امنیت بالای ایران، داعش توانایی انجام عملیات در زمان‌های خاص مورد نظرش را در ایران ندارد، به همین علت تروریست‌ها مجبور شدند در روزهای عادی کاری دست به این اقدام کور بزنند که شاهد بودیم در انجام آن‌هم توانایی اجرایی درستی نداشتند و به هلاکت رسیدند و بسیاری از عوامل وابسته به آنها هم دستگیر شدند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 24 خرداد 1396 ساعت 13:25

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید