خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان:
تسریع دراجرای حکم اعضاء تروریست انصارالفرقان

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان با اشاره به دستگیری اعضای گروهک تروریستی انصارالفرقان در زاهدان گفت: ۵ نفر در این زابطه دستگیر شده‌اند که حکم آنها پس از تخلیه اطلاعاتی در اسرع وقت صادر و اجرا می‌شود.

به گزارش دیده بان از زاهدان، حجت‌الاسلام علی موحدی‌راد بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان سیستان و بلوچستان با اشاره به درگیری اخیر مأموران امنیتی با اعضای گروهک تروریستی انصارالفرقان در چابهار اظهار داشت: 5 نفر در جریان این درگیری‌ها دستگیر شدند که ظاهراً 2 نفر از آنها از اتباع بیگانه و 3 نفر ایرانی هستند.

وی گفت: این متهمان به همراه پرونده به دادسرای ویژه زاهدان ارجاع شدند و متهمان در حال حاضر در اختیار دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی قرار دارند.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان تأکید کرد: ما آمادگی داریم که پس از تخلیه اطلاعاتی این متهمان و اعلام نتیجه تحقیقات در اسرع وقت ظرف مدت یک‌ماه کیفرخواست آنها را صادر کنیم و با توجه به هماهنگی انجام شده با ریاست کل دادگستری دادگاه انقلاب رأی آنها را صادر کند.

موحدی‌راد با بیان اینکه این افراد در گروهک‌های محارب عضویت داشتند اتهام آنها محاربه است، افزود: پس از صدور رأی توسط دادگاه انقلاب پرونده با پیک و به صورت دستی به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود تا در صورت تائید رأی حکم آنها در اسرع وقت اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه اجرای حکم در ملأعام و یا داخل زندان اجرا شود بر عهده تصمیم مسئولان امنیتی است اما نظر ما بر اجرای حکم در ملأعام است.

هیچگونه فعالیتی تحت عنوان داعش در سیستان و بلوچستان نداریم

دادستان زاهدان در زمینه فعالیت داعش در استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: خوشبختانه تاکنون در استان سیستان و بلوچستان هیچ فعالیتی تحت عنوان داعش نداشته‌ایم و علاوه بر آنکه هیچ مورد دستگیری در این زمینه انجام نشده اخبار اطلاعاتی هم از عدم فعالیت تحت عنوان داعش در استان حکایت دارد.

موحدی‌راد گفت: در زمینه داعش تنها موارد معدودی تبلیغات در فضای مجازی داشتیم که در روزهای اخیر نیز یک متهم در این رابطه در ایرانشهر دستگیر شده که اتهام وی تبلیغ برای داعش در فضای مجازی است.

دستگیری 2 تروریست در رابطه با ترور 8 مرزبان استان

وی با اشاره به پرونده مربوط به ترور 8 نفر از مرزبانان استان که در سال 94 به شهادت رسیدند اظهار داشت: تاکنون 2 متهم در این رابطه دستگیر شده‌اند که عضو گروهک تروریستی "جیش‌الظلم" بوده‌اند و پرونده‌های این افراد در مرکز استان در دادسرای ویژه امنیت در حال رسیدگی است.

موحدی‌راد افزود: این متهمان در اواخر اردیبهشت‌ماه امسال دستگیر شده‌اند و هم اکنون پرونده آنها به دادسرای زاهدان ارجاع شده است.

"قورباغه مکران" بیش از 300 تن حساب دفتری توزیع مواد مخدر دارد

دادستان زاهدان در تشریح آخرین وضعیت پرونده قاچاقچی بین‌المللی معروف به "قورباغه مکران" گفت: این قاچاقچی با نام "ن.ب" با یک شبکه وسیع و گسترده توزیع مواد مخدر در ارتباط بود که با وجود آنکه در زمان دستگیری هیچ موادی از وی کشف نشد، اما دفتری از او کشف شد که در آن بیش از 300 تن مواد مخدر حساب دفتری داشت که این میزان مواد را در نقاط مختلف کشور به افراد مختلف داده است.

وی اضافه کرد: دستخط موجود در این دفتر بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مربوط به متهم دیتگیر شده است و علاوه بر آن خود او نیز در بازجویی‌های به عمل آمده به صحت اطلاعات این دفتر اقرار کرده است. در این رابطه پلیس مبارزه با مواد مخدر در استان‌های مختلف کشور متهمانی را به همراه مواد مخدر دستگیر کرده که آنها در اعترافات خود گفته‌اند این مواد متعلق به همین قاچاقچی معروف است.

موحدی‌راد ادامه داد: این متهمان از استان‌های دیگر به سیستان و بلوچستان منتقل شده‌اند و در مواجهه حضوری با این قاچاقچی بین‌المللی، متهم اقرار کرده که موادی که در اختیار آنها بوده توسط او تحویل شده و بر همین اساس تاکنون حدود 7 تن "برگ توزین" برای این متهم داریم.

کاهش 30 درصدی مواد مخدر وارده به کشور در پی دستگیری "ن.ب"

دادستان زاهدان خاطرنشان کرد: پلیس مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده پس از دستگیری این متهم میزان مواد مخدر وارده به استان و کشور 30 درصد کاهش پیدا کرده است. تاکنون 118 منزل متلعق به "ن.ب" در سطح کشور کشف و توقیف شده که 70 مورد آن در استان و مابقی در تهران و مشهد است که اکثر آنها منازلی بسیار مجلل هستند که به نام بستگان این قاچاقچی ثبت است.

وی ادامه داد: اخیراً یک متهم در رابطه با پرونده این قاچاقچی در "رودبار جنوب" دستگیر شده که در شرف اخذ آخرین دفاع است و پس از آن در اسرع وقت پرونده این قاچاقچی به دادگاه ارجاع می‌شود.

کلاهبرداری هزار میلیاردی در پرونده "کیشکور خودرو"

موحدی‌راد در تشریح آخرین وضعیت پرونده "کیشکور خودرو" گفت: این پرونده بیش از 3000 شاکی در استان گلستان، حدود 500 شاکی در استان تهران و بیش از 80 شاکی مستقیم در استان سیستان و بلوچستان دارد که هر کدام از این شاکی‌ها در استان ما با پول چند نفر دیگر به سرمایه‌گذاری و خرید خودرو از متهم این پرونده اقدام کرده‌اند که اگر مردمی که با واسطه سرمایه‌گذاری کرده‌اند را حساب کنیم، نزدیک به 500 نفر هم در استان ما در جریان این پرونده متضرر شده‌اند.

دادستان زاهدان گفت: ما جهت شناسایی اموال متهم اصلی این پرونده به تهران نیابت داده‌ایم و اموالی که از متهم شناسایی شده حسب گفته وکیل متهم نزدیک به 32 میلیارد است و ظواهر پرونده نشان می‌دهد کلاهبرداری انجام شده توسط متهم این پرونده مبلغی بین 700 تا هزار میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 4 متهم در رابطه با این پرونده بازداشت شده‌اند و پرونده متهمان در حال رسیدگی است، اظهار داشت: آخرین اقدامی که در رابطه با این پرونده انجام شده این است که متهم اصلی به زاهدان منتقل شده تا کارآگاهان پلیس آگاهی با اقدامات فنی و تخصصی اموال بیشتری را از وی شناسایی کنند.

موحدی‌راد با اشاره به پرونده مرگ یک نفر در اثر خوراندن اسید در منطقه سیستان، گفت: پرونده خوراندن اسید به کارمند حراست یکی از ادارات شهرستان هیرمند در زابل و فوت وی در پی این حادثه در دست بررسی قرار گرفت و با توجه به شواهد پرونده جنایی بودن فوت این فرد منتفی شد.

200 میلیون تومان اختلاس در شهرداری زابل قطعی شده

دادستان زاهدان در تشریح پرونده اختلاس در شهرداری زابل، بیان کرد: برخی از افرادی که قصد داشتند جهت دریافت پروانه ساخت ساختمان از شهرداری زابل اقدام کنند، وجوهاتی را به فردی بیرون شهرداری که با عواملی در داخل شهرداری در ارتباط بوده پرداخت می‌کردند تا این پروانه با سهولت برای آنها صادر شود.

وی در جریان رسیدگی به این پرونده اختلاس مشخص شد پروانه برای برخی از پرونده‌ها صادر شده اما قبضی که باید بابت پرداخت وجوهات شهرداری در پرونده باشد، موجود نیست. متاسفانه در تحقیقات اولیه مشخص شد برخی از پرونده‌هایی که پروانه ساختمان آنها با تخلف صادر شده، در سیستم ثبت نشده و اصل پرونده هم پس از صدور پروانه معدوم شده و تشخیص میزان دقیق مبلغ این اختلاس به راحتی ممکن نیست.

موحدی‌راد با اشاره به اینکه 2 نفر در رابطه با این پرونده دستگیر شده‌اند، ادامه داد: تاکنون مبلغ 200 میلیون تومان برای این اختلاس قطعی شده اما پرونده همچنان توسط وزارت اطلاعات در حال بررسی است تا مبلغ دقیق اختلاس مشخص شود.

پرونده تخلفات مالی منطقه آزاد چابهار 6 متهم دارد

دادستان زاهدان در تشریح آخرین وضعیت پرونده تخلفات مالی در منطقه آزاد چابهار،‌ گفت: در جریان پرونده‌ای که در شهرستان چابهار داشتیم 6 متهم داریم که اتهامات نفر اول آقای "م.ا"، تصرف غیرمجاز در اموال دولتی به مبلغ 55 میلیون و 700 هزار تومان، 50 میلیون تومان اخذ رشوه بوده و سوءاستفاده در معاملات دولتی و عمومی و اتهام متهم دوم آقای "ع.پ" پرداخت رشوه به مبلغ 50 میلیون تومان به متهم اول بوده است.

وی افزود: 2 متهم دیگر آقایان "ع.ع" "ه.م" با اتهام تصرف غیرقانونی در اموال دولتی به مبالغ 55 میلیون و 700 هزار تومان و 2 میلیارد و 900 میلیون تومان هستند که برای این 4 نفر قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر شده و پرونده آنها تکمیل است و برای 2 نفر از متهمان نیز قرار منع تعقیب صادر شده است.

طلب طلبکاران "کاسپین" در حال پرداخت است

موحدی‌راد با اشاره به پرونده موسسه مالی و اعتباری "کاسپین" یا همان "فرشتگان" در استان سیستان و بلوچستان گفت: سوال اینجاست که چرا یک موسسه مالی غیرمجاز فعالیت دارد ولی چون پول به بانک مرکزی منتقل می‌کند، صدای کسی در این رابطه در نمی‌آید؟ موسسه کاسپین زیر نظر بانک مرکزی با هدف تسویه حساب 6 تا 7 تعاونی که فعالیت مالی داشتند ایجاد شده که موسسه فرشتگان یکی از آنها است.

دادستان زاهدان ادامه داد: برخی از طلبکاران موسسه فرشتگان اقدام به تجمع و تخریب اموال کاسپین نموده‌اند که در صورت شناسایی مبلغ خسارت از طلب آنها کسر می‌شود و آنها در حقیقت در حال تخریب اموال خود هستند.

وی در مورد نحوه پرداخت وجه به طلبکاران این موسسه گفت: تا امروز مبلغ 10 میلیارد و 500 میلیون تومان جهت پرداخت بدهی مردم از تهران به حساب موسسه کاسپین در استان تزریق شده و روزانه 500 میلیون تومان به این حساب تزریق می‌شود و تاکنون 1820 نفر از طلبکاران استان پول‌های خود را دریافت کرده‌اند.

موحدی‌راد افزود: طلبکاران این موسسه سطح‌بندی شده‌اند و ابتدا طلب‌های زیر 10 میلیون و سپس مبالغ بالاتر پرداخت می‌شود؛ البته کمیته‌ای زیر نظر فرمانداری تشکیل داده‌ایم که افرادی که به هر دلیلی نیاز جدی و فوری به پول خود دارند می‌توانند به همراه مستندات به این کمیته مراجعه کنند و در صورت تشخیص صحت سخنان فرد، طلب او خارج نوبت پرداخت می‌شود.

دادستان زاهدان خاطرنشان کرد: دادستانی مرکز استان یک نفر را به عنوان نماینده در شعبه مرکزی که محل پرداخت مطالبات مردم استان است مستقر کرده که هر کس شکایتی از این موسسه مالی داشت در همان محل شکایت خود را تنظیم کند.

وی اظهار داشت: اخیراً یک موسسه مالی و اعتباری تحت عنوان "حافظ" در سطح استان قصد فعالیت داشت که ما بلافاصله پس از اطلاع از راه‌اندازی آن، حسب دستور دادستان کل کشور مبنی بر عدم اجازه فعالیت برای موسسات مالی بدون مجوز از جانب بانک مرکزی، همه مراکزی که با این نام راه‌اندازی شده بودند را پلمپ کردیم./تسنیم
انتهای متن/

شنبه, 03 تیر 1396 ساعت 10:46

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید