خیز دوباره داعش در سایه نابه سامانی های عراق

تروریست های داعشی در تدارک حمله به مناطق مختلف عراق هستند.

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری فارس «صفاء الاعسم» کارشناس نظامی عراق درباره ادامه تهدید داعش برای منطقه «جرف النصر» در شمال استان بابل هشدار داد و گفت طی روزهای آتی شاهد افزایش تحرکات داعش به سمت جرف النصر برای تهدید شهرهای کربلا و بغداد خواهیم بود.

الاعسم در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» عراق گفت: اوضاع امنیتی در عراق و داده‌ها نشان از افزایش فعالیت داعش بخصوص در استان‌های دیالی، صلاح الدین و بابل دارد که در راستای تثبیت موجودیت این گروهک انجام می‌شود.

وی افزود: منطقه جرف النصر از حیث اینکه مشرف به بغداد و کربلاست از موقعیت جغرافیایی مهمی برخوردار است و گروهک‌های تروریستی درصدد سوء استفاده از آنجا برای انجام حملات خود هستند.

الاعسم گفت: جرف النصر یکی از مهم‌ترین مراکز توسعه گروهک داعش بوده آن هم به دلیل افکارهای تروریستی و افراط گرایی که در بین ساکنان آنجا طی سال های گذشته رایج بود و بازگشت خودسرانه آوارگان به آنجا خیلی راحت به این گروهک تروریستی اجازه بازگشت داده است.

جرف النصر یا جرف الصخر(نام قدیمی آن قبل از شکست داعش) در ۶۰ کیلومتری جنوب غرب بغداد از موقعیت خطیری برای پایتخت عراق برخوردار است علاوه بر اینکه محل تردد صد‌ها هزار تن از شیعیان به استان‌های جنوبی به ویژه کربلای معلی در ایام عزاداری حضرت امام حسین (ع) خواهد بود.

این شهر از سال ۲۰۰۳ و با حمله آمریکا به عراق به پایگاه تروریست‌های القاعده مبدل شد که دست به عملیات‌های انتحاری متعدد علیه شهروندان و دولت عراق می‌زدند و به دنبال حوادث و ناآرامی‌های عراق در نیمه‌های سال ۲۰۱۴ که داعش مناطق وسیعی از استان‌های صلاح الدین، دیالی، الانبار، شمال استان بابل و دیگر مناطق را به کنترل خود درآورد، جرف الصخر هم به اشغال این تروریست‌ها درآمد.

این منطقه توسط نیروهای عراقی و مشارکت جدی گروه‌های الحشد الشعبی و بخصوص کتائب حزب الله، سازمان بدر، عصائب اهل الحق و گروهان‌های قدس تحت فرماندهی «محمد سالم الغبان» وزیر کشور وقت عراق طی عملیات عاشوراء که در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۴ (مهر۹۳) آغاز شد و به مدت سه روز ادامه داشت، به آغوش دولت عراق بازگشت.منابع عراقی آن زمان تاکید کردند که سردار سلیمانی صددرصد در آزادسازی جف الصخر نقش داشته است.

یکی از پایگاه‌های نظامی کتائب حزب الله از گروه‌های الحشد الشعبی که شهید ابومهدی المهندس، از فرماندهان آن بود در شهر جرف الصخر واقع شده است.
انتهای متن/

یکشنبه, 15 دی 1398 ساعت 10:54

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید