خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

حملات ترکیه در خاک عراق
حملات هوایی ترکیه به باتلاق‌های ترور

رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه، اعلام کرد که ارتش این کشور بیش از دوازده نقطه از مناطق استقرار شبه نظامیان کرد در منطقه قندیل عراق را با هدف پاکسازی به تعبیر او «باتلاق‌های ترور» مورد حملات هوایی قرار داد.

به گزارش دیده بان، آقای اردوغان که در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ترکیه و در جمع طرفداران خود در استان نیغده سخن می‌گفت تاکید کرد: «عملیات ما در قندیل تازه شروع شده است و به زودی این منطقه را از وجود تروریست‌ها پاک می‌کنیم، همانطور که پیشتر در مناطق عفرین، جرابلوس، عزاز، الباب این کار را انجام دادیم».

اشاره آقای اردوغان به مناطقی در شمال سوریه است که ارتش ترکیه طی‌ ماه‌های اخیر در آنها با شبه نظامیان کرد جنگیده‌ است. آنکارا به ویژه درباره حضور شبه نظامیان کرد در نزدیکی مرز جنوبی خود نگران است.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین وعده داد که در صورت لزوم عملیات ارتش این کشور در خاک سوریه را گسترش خواهد داد، خواستی که تاکنون نیز موجب افزایش اصطکاک میان ترکیه، ناتو و متحدان آمریکا که در جنگ با شورشیان داعش در سوریه هستند، شده است.

پیشتر ارتش ترکیه نیز خبر داده بود که با هدف از بین بردن پایگاه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در کوه های قندیل واقع در شمال عراق، عملیات خود را در شمال عراق تشدید کرده است. بنا بر اعلام ارتش ترکیه، این نیرو طی حملات هوایی خود ۱۴ پایگاه‌ حزب کارگران کردستان را مورد هدف قرار داده است.

اما حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، در واکنش به حملات ترکیه در خاک این کشور از ترکیه خواست که به حاکمیت مستقل عراق احترام بگذارد و آمادگی کشور متبوعش را برای همکاری با ترکیه به منظور مقابله با حملات شبه نظامیان کرد از خاک عراق اعلام کرد. آقای عبادی هدف ترکیه از افزایش تنش میان دو کشور را پیگیری اهداف داخلی دولت ترکیه در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۴ ژوئن ارزیابی کرد.

آنکارا شبه نظامیان کرد(پ ک ک) را گروهی غیر قانونی می‌داند که طی سه دهه گذشته در مناطق کرد‌نشین جنوب شرق این کشور فعال بوده‌اند. همراه با ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا این گروه را جزء گروه‌های تروریستی اعلام کرده‌اند.
انتهای متن/

سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 08:56

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید