خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

کتاب شناسی و تروریسم
"نفوذ" زمینه بروز اقدامات تروریستی و خرابکاری

تیم بحران باید فایلهای بهنگام و برنامه هایی اضطراری برای رویارویی با تمامی بحرانها داشته باشد و در شرایط عادی ، تمرینهای آموزشی معقولی را باید برای اعضا در نظر گرفت.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان،پس از مطرح شدن مسئله زمینه های نفوذ در کشور توسط رهبری، لازم به نظر می رسد که برخی مولفه های مربوط به جاسوسی و نفوذ ضمن آشنایی و تبیین برای فضای عموی جامعه، بصیرت افزایی را مد نظر قرار داد.

دیده بان در نظر دارد این مسئله در قالب کتاب شناسی های امنیتی مربوط به سرویس های جاسوسی غربی بالاخص آمریکا ارایه دهد.

در این گزارش به کتاب "راهنمای کامل حفاظت " که به شیوه های تقابل با نفوذ گروهک های تروریستی اشاره دارد، می پردازیم.

دنیای امروز پر از جرم و جنایت است.تروریسم و انواع دولتی آن روز به روز شدت می گیرد.هر شخص ممکن است در اوج بی گناهی مورد رفتار خشونت آمیز قرار بگیرد.در این میان اندیشیدن راههای مقابله با خطرات احتمالی، کاری کاملا عاقلانه است.

 

اینگونه افراد معمولا از فرصت کافی برای گذراندن دوره های امنیت و حفاظتی محروم هستند.در خصوص برخی از نکات حفاظتی رعایت مراقبت از سارقان مسلح و همراه نداشتن اشیاء قیمتی ، انتخاب تاکسی، پیدا کردن تعقیب کنندگان، مقابله با تیمهای تعقیب، منحرف کردن آنها، دفاع شخصی بدون سلاح و استفاده از اشیاء پیرامون، چون سلاح از موضوعات مهم بشمار می آیند.

 

درخصوص رعایت نکات ایمنی و حفاظتی در سفرهای خارجی رعایت جانب احتیاط لازم است.مهم ترین موضوع در این قسمت برنامه ریزی برای سفر ، توجه به مناسبت های همزمان با سفر است.مناسبت هایی مانند بزرگداشت فلسطین، سالگرد انقلاب کوبا، یکشنبه خونین ایرلند و...

 

امنیت خودرو

فرد به هنگام سفر با وسیله نقلیه شخصی، در معرض بیشترین خطرات ممکن قرار می گیرد و بنابراین باید درانتخاب وسیله نقلیه که ترجیحا خیلی گران قیمت و شیک نباشد، در به همراه داشتن وسایل و تجهیزات لازم و تغییر مسیرهای گاه و بیگاه دقت کافی را مبذول نماید.

 

امنیت محل سکونت

محل سکونت جایی مشخص و ثابت است که فرد بیشترین قسمت شبانه روز را در آن می گذراند.به همین دلیل مخالفان وی می توانند، این محل را در فرصت مناسب و با دقت بررسی کرده و نفوذ پذیریهای آن را بیابند.

 

امنیت محل کار

فعالیت های اطلاعاتی رقبای کاری، رسانه ها و حتی سرویس های اطلاعاتی خارجی علیه محل کار جلب کرده و بهره گیری از نوعی قابلیت ضد اطلاعات را توصیه می کنند.مدیر شرکت همواره باید رویدادهای پیرامون محل قرار گرفتن شرکت خود را پیش بینی کند.همچنین توجه به استخدام نیروهای حراست در این زمینه لازم است.تأیید حفاظتی همه کارکنان و حتی مدیران عالی رتبه الزامی استو کارکنان بی توجه به رویه های امنیتی باید اخراج شوند.

 

محافظ شخصی برای شخصیت ها

کار محافظان شخصی، پرهیز از تهدیدها و مقابله با آنها است.بنابراین محافظان شخصی را باید بر مبنای باهوشی آنها انتخاب نمود و نه تنها به صرف اندام و بازوی آنها مد نظر باشد.

 

حفاظت در برابر بمب ها

کاربری بمب ها برای تروریست ها گستردگی فراوانی یافته است.حفاظت در برابر بمب صرفا بیرون آوردن مواد منفجره از اتاق کار مدیر عالی رتبه نیست.بلکه برخی از حوزه های مرتبط با این نوع حفاظت عبارتند از : امنیت بیرون از ساختمان، کنترل افراد ورودی به ساختمان، آمادگی در برابر بمبهای نامه ای، حفاظت ساختمان، بمبها و تهدیدهای مربوطه، رویه های خارج کردن کارکنان، کاوش برای بمب، چک کردن بمب گذاری پیش از برگزاری مراسم عمومی، بمب در خودرو، و...

 

آدم ربایی

هیچ کس نباید تصور کند که آدم ربایی در مورد وی روی نمی دهد، چون افراد غیر مشمول و عادی نیز چه بسا هدف آدم ربایی قرار گیرند.در مرحله اولیه ربودن، فرد نباید مقاومت کند، چون آدم ربایان، علی رغم زنده خواستن سوژه خود، در صورت لزوم آمادگی کشتن وی را نیز دارند.

 

سوژه باید بداند که ، آدم ربایان در آغاز کار احتمالا رفتار خشونت آمیزی با وی داشته، به او داروهایی میدهند و چشمانش را می بندند.سوژه باید بکوشد تا صداها، بوهای مختلف و همه چیز را به خاطر بسپارد تا بلکه بعدها مقامات ذیربط را به یافتن محل آدم ربایان راهنمایی کند.

 

مدیریت بحران

انتظار برای روی دادن حالت اضطراری و سپس سازماندهی برای مقابله با آن، مثل بستن درب طویله پس از فرار اسبها است.تشکیل تیم واقعی برای مدیریت بحران پیش از شرایط اضطراری وتعیین وظایف آنها، می گویند که پس از آگاهی از بروز بحران، باید تمامی اعضای تیم را درمحل مشخص شده ای جمع کرد.

 

تیم بحران باید فایلهای بهنگام و برنامه هایی اضطراری برای رویارویی با تمامی بحرانها داشته باشد و در شرایط عادی ، تمرینهای آموزشی معقولی را باید برای اعضا در نظر گرفت.

 

آگاه نمودن کارکنان نسبت به خطرات موجود، تأمین حفاظت مطلوب برایشان، دادن آموزشهای لازم به کارکنان برای زندگی در سرزمین های پر خطر، آمادگی برای اتخاذ اقدامات فوری ، فرستادن نماینده به صحنه بحران، ایجاد زنجیره فرماندهی، ایجاد حلقه ارتباطی، جمع آوری اطلاعات، تأیید ضرورتهای پزشکی قربانی، حفاظت و مراقبت از خانواده ربوده شده، حفظ رابطه خوب با رسانه ها و آشنایی از قوانین جاری در محل است.

 

سلاح گرم، لباس گلوله و اقدامات مقابله ای الکترونیکی

به هنگام حمله تروریستی که معمولا برتری آتش با آنها است ، هدف اصلی فرد باید فرار باشد، پاسخ دادن به تیراندازی حمله کنندگان ، چه بسا ممکن است منجر به تبادل آتش وحشتناکی شود.

 

برگرفته از کتاب :

راهنمای کامل حفاظت مقامات:چگونه از خودتان، کارکنانتان و اموال شرکتتان در برابر جنایت، خرابکاری، تروریسم، تصادف، و...و دیگر انواع تهدید ها محافظت کنید.




انتهای متن/

سه شنبه, 19 آبان 1394 ساعت 10:03

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید