خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525

کتاب شناسی و نفوذ
سلاح های استراتژیک در جنگ روانی و نفوذ

به موجب یک بخشنامه این سازمان می توانست در کشورهای دیگر شایعه پراکنی کند، از ستون پنچم حمایت کند، جنبش های آزادی خواهانه کاذب به راه بیاندازد و بسیاری دیگر از این قبیل کارها انجام دهد.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان،پس از مطرح شدن مسئله زمینه های نفوذ در کشور توسط رهبری، لازم به نظر می رسد که برخی مولفه های مربوط به جاسوسی و نفوذ ضمن آشنایی و تبیین برای فضای عموی جامعه، بصیرت افزایی را مد نظر قرار داد.

دیده بان در نظر دارد این مسئله در قالب کتاب شناسی های امنیتی مربوط به سرویس های جاسوسی غربی بالاخص آمریکا ارایه دهد.متن ذیل حاصل بررسی تلخیص برخی منابع غربی در حوزه های نفوذ و جاسوسی می باشد.

ایستگاه های رادیویی پنهان و براندازی

در آمریکا مدتها نظرهای متفاوتی در مورد کار دفتر خدمات استراتِژیک وجود داشت.برخی عقیده داشتند باید از دفتر خدمات استراتژیک خواسته شود تا، نسبت به راه اندازی ایستگاه های رادیویی زیر زمینی اقدام کند.برخی دیگر تصور می کردند خودسرانه این کار را انجام دهند.پس از مدتی اصلا این تصورات که دفتر خدمات استراتژیک ، صلاحیت راه اندازی ایستگاه های رادیویی پنهان به منظور براندازی حکومتها را دارد یا خیر، باطل شدند چراکه تشکیلات امنیتی، حق خود می دانستند که این کار را انجام دهند.

 

تا پایان سال 1943 دیگر کسی اعتراضی نسبت به انجام این کار توسط این دستگاه نداشت. رؤسای ستاد مشترک طی بخشنامه ای رسما دفتر خدمات استراتژیک را موظف به انجام اقدامهای مختلف در راستای براندازی حکومتها نمودند.به موجب یک بخشنامه این سازمان می توانست در کشورهای دیگر شایعه پراکنی کند، از ستون پنچم حمایت کند، جنبش های آزادی خواهانه کاذب به راه بیاندازد و بسیاری دیگر از این قبیل کارها انجام دهد.

 

در این بین افرادی مانند ژنرال وایلد دونوان رئیس وقت خدمات استراتژیک، عقیده داشت که پخش برنامه های رادیویی زیر زمینی، نوعی سلاح استراتژیک در جنگ به شمار می رود.چنانچه از این برنامه های رادیویی به طور استراتژیک استفاده شود، می توان در میان مردم یک کشور، خصومت و تفرقه ایجاد کرد، اعتماد مردم نسبت به مسئولین و رهبرشان را سلب نمود و آنها را وادار به ابراز نارضایتی و مخالفت کرد.در سال 1953 ایالات متحده امریکا طرحی را به منظور براندازی رهبر جمهوری خواهان ایران، دکتر محمد مصدق ریخت.بر اساس این طرح محمد رضا پهلوی جای مصدق را گرفت و تا سال 1979 تخت سلطنتی را اشغال نمود.

 

در سال 1954 دولت آیزنهاور اقدام به براندازی رئیس جمهور منتخب مردم در کشور گواتمالا نمود و به جای آن یک دیکتاتور نظامی را منصوب کرد.دو سال بعد واشنگتن فردی را با وجود محبوبیت هوشی میانه در میان مردم، در ویتنام جنوبی به قدرت رسانید.

 

روزولت از دفتر تحقیقات استراتژیک یا سازمان سیاسی سابق، می خواست که با تبلیغات رادیویی خود در آلمان آشوب به پا کند.برای تحقیق این امر، ایستگاه رادیویی از ظهور یک گروه طرفدار آلمان جدید در این کشور خبر داد که در تمامی شهرهای آن بنا به اظهارات گوینده رادیو، فعالیت داشتند.

 

دونوان قصد داشت در اوایل جنگ جهانی دوم یک ایستگاه در آسیا ایجاد کند، اگرچه هدف اصلی متفقین در آن زمان اروپا بود.ظرف مدت یک ماه پس از بمباران بندر مروارید، یک دفتر هماهنگی در هونولولو ایجاد شد.دوماه بعد دونوان ، پروفسور اسن گیل را به چین اعزام نمود تا یک ایستگاه رادیویی راه اندازی کند.پروفسور گیل سالها قبل از آن، زمانی در چین اقامت داشت و در اداره مالیات دولت چیانگ کای چک، فعالیت می نمود.

 

در خصوص شوروی نیز همچون آمریکا و انگلیس در طول جنگ جهانی دوم به جنگ روانی تبلیغاتی از طریق پخش برنامه های رادیویی اقدام می نمود.در سال 1966 و در اواسط جنگ ویتنام، ریچارد هلمز به سمت ریاست سازمان سیا منصوب گردید.رئیس ایستگاه رادیویی در لائوس ، در آن زمان تئودور شاکلی بود.وی علاوه بر سازماندهی شبه نظامیان زیر زمینی در لائوس، بر کارهای مجتمع ارتباطی سیا که چندین ایستگاه رادیویی پنهان در آن فعالیت داشتند نیز نظارت داشت.

 

صدای جبهه متحد ملی کامبوج، از آن جمله محسوب می شد.شاکلی، کلاینر را با خود به لائوس برد و در آنجا با ریچارد سیکورد ملاقات نمود.سیکورد یکی از افسران نیروی دریایی بود که با سازمان سیا همکاری می کرد.

 

کلاینر و شاکلی پس از بازنشستگی به عنوان مشاور با ژنرال سیکورد کار می کردند.آنها برای کنتراهای نیکاراگوئه سلاح می خریدند و پول آن را از فروش پنهانی سلاح به ایران به دست می آوردند.آنها با این پول همچنین علیه لیبی و کوبا اقدام به ساخت ایستگاههای رادیویی کردند.این اقدامها به تأیید رئیس وقت سازمان سیا، ویلیام کیسی انجام می شدند.
انتهای متن/

شنبه, 09 آبان 1394 ساعت 10:35

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید