توافق ترکیه و عراق
عملیات مشترک علیه کردهای پ.ک.ک

طی توافق صورت گرفته مابین ترکیه و عراق، عملیات نظامی مشترک علیه کردهای پ.ک.ک بزودی انجام خواهد شد.

 به گزارش دیده بان، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، بکر بوزداغ، سخنگوی دولت ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از نشست کابینه در آنکارا گفت: مذاکرات با دولت عراق مثبت بود و ما به توافقی برای عملیات مشترک علیه حزب کارگران کردستان ترکیه(پ‌ک‌ک) دست یافتیم. در چارچوب این توافق طرف عراقی با جدیت به مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد.

وی درباره زمان آغاز عملیات در شمال عراق گفت: زمانی که عملیات شروع شود همگان خبر آن را خواهند شنید. بهتر است کسی از من انتظار نداشته باشد که جدول زمانی درباره این عملیات اعلام کنم. زمانی که جنگنده‌ها و نیروهای ما را ببینید خواهید فهمید که عملیات شروع شده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هفته گذشته اعلام کرده بود که عراق و ترکیه اقدامات مشترکی علیه حزب کارگران کردستان(پ‌ک‌ک) اتخاذ خواهند کرد.

ترکیه پ‌ک‌ک را گروه تروریستی می‌داند.

به گفته مسئولان کرد عراقی پ‌ک‌ک شمال عراق را به عنوان پایگاه خود قرار داده و در برخی از شهرها و شهرک‌های کردنشین عراق فعالیت دارد. همچنین ۵۱۵ روستای کردنشین را اشغال کرده است.

نیروهای ترکیه برخی مواقع حملاتی را علیه مقرهای این حزب در شمال عراق انجام می‌دهند.

با این حال تا کنون مقامات عراقی عملیات هوایی ترکیه در مرزهای عراق را بدون مجوز و فاقد مشروعیت عنوان کرده‌اند و در صورت تائید اظهارات سخنگوی دولت ترکیه این می‌تواند به معنای پذیرش عملیات نظامی ترکیه از سوی عراق ارزیابی شود.

مقامات عراقی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 13:25

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید