تحلیلگر آمریکایی تاکید کرد
جنگ نیابتی سوریه وارد مرحله غیرقابل پیش‌بینی جدید شده است

یک تحلیل‌گر سیاسی آمریکا می‌گوید جنگ پنج ساله سوریه که جنگی نیابتی بین غرب و شرق است، وارد مرحله غیرقابل پیش‌بینی جدید شده است.

به گزارش دیده بان، دنیس اتلر، استاد مردم‌شناسی کالج کبریلو در شهر آپتوس ایالت کالیفرنیای آمریکا، این سخنان را در مصاحبه با شبکه پرس تی‌وی بیان کرد.

وی با اشاره به تحولات سوریه گفت: «جنگ در سوریه اساسا یک جنگ نیابتی بین شرق و غرب است. غرب (امپریالیسم آمریکا و هم‌پیمانان آن از جمله اسرائیل، عربستان سعودی و ترکیه) مخالف و رقیب شرق (چین، روسیه، ایران و دیگر کشورها) است.»

به گفته او دو طرف در «جبهه‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی-فرهنگی، ایدئولوژیکی و دیپلماتیک» با یکدیگر می‌جنگند. در این جنگ، سوریه صحنه نبرد بسیار مهمی است زیرا در این‌جا نیروهای اصلی رقیب با هم تلاقی پیدا می‌کنند.»

اتلر افزود: «جنگ در سوریه در همه جبهه‌هایی که گفته شده ادامه دارد و برای پیشبرد اهداف نیروهای رقیب، از تاکتیک‌های مختلف به تنهایی یا به صورت ترکیبی استفاده خواهد شد.»

این استاد دانشگاه گفت: «در جبهه نظامی، روس‌ها و سوری‌ها به ضرر آمریکا، ترکیه، عربستان سعودی و اسرائیل در حال پیشروی هستند. آمریکا سعی کرده از ترفند داعش به عنوان ابزاری برای باز کردن جای پای خود و هم‌پیمانانش در سوریه استفاده کند.»

اتلر تصریح کرد: «حملات هوایی آمریکا، عملیات نیروهای ویژه و تهدید به برقرار منطقه پرواز ممنوع و اعزام بدون مجوز نیروهای زمینی به سوریه یک دلیل دارد. با این حال، هدف واقعی این اقدامات داعش نیست، بلکه بخشی از پاسخ آمریکا به آن چیزی است که بدتر شدن شرایط نظامی در سوریه تلقی می‌شود.»

وی تاکید کرد: «راهبرد آمریکا برای استفاده از مخالفان میانه‌رو، به عنوان پوششی برای اعمال تروریستی این گروه‌ها با هدف بی‌ثبات کردن سوریه و سرنگونی اسد شکست خورده و بنابراین آمریکا باید به دنبال گزینه‌های نظامی جدید باشد.»

چرا آمریکا مذاکره می‌کند؟

این استاد مردم شناسی درباره دلیل شرکت آمریکا در مذاکرات صلح سوریه گفت: «به لحاظ سیاسی و دیپلماتیک، روسیه اکنون دست بالا را داد و صاحب اختیار است. آن‌ها با هدف تحکیم موقعیت دولت سوریه مذاکره می‌کنند در حالی که آمریکا و هم‌پیمانان آن سعی خواهند کرد از مذاکرات برای پیروزی در آن چیزی که نمی‌توانند در میدان نبرد به دست آورند، در پشت میز مذاکره استفاده کنند.»

کنفرانس امنیتی مونیخ روز جمعه (23 بهمن) در شهر مونیخ آلمان با این حال، اتلر تاکید کرد: «این پیروزی ممکن نخواهد بود مگر آن که بتوانند شرایط نظامی در سوریه را تغییر دهند که در این مقطع تنها با مداخله آشکار نظامی می‌توانند چنین تغییری ایجاد کنند.» به گفته او، مداخله نظامی آخرین تاکتیک برای مقابله با موقعیت دشوار است که آمریکا و هم‌پیمانان آن اکنون در سوریه با آن مواجه هستند.

وی افزود این شرایط موجب درگیری و مناقشه بین آمریکا و هم‌پیماناش همچون ترکیه خواهد شد زیرا اگر چه اهداف راهبردی مشترک بین این کشورها زیاد است اما هر یک منافع و دستور کار خود را دارند و این برخورد منافع شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.
انتهای متن/

یکشنبه, 25 بهمن 1394 ساعت 13:00

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید