خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525

تجارت به سبک تروریست ها
فروش نفت شمال سوریه به رژیم صهیونیستی و اروپا

به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، مسئله پراکسیمیتی رژیم صهیونیستی با سوریه موجب شده که نفوذ این رژیم در سوریه بیشتر باشد؛ بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که بحران ایجاد شده در جهت منافع اسرائیل است.

به گزارش دیده بان، «فرشید باقریان»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص تاکتیک­‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تداوم مداخله خود در سوریه و عراق، با اشاره به اینکه عناصر باقی­مانده داعش نفت شمال سوریه را به رژیم صهیونیستی و اروپا می­‌فروشند، بیان داشت: بحران سوریه منافع صهیونیست­‌ها را تأمین می­‌کند.

وی با توجه به تفاوت نقش­ه‌های کنشگران در سوریه گفت: کشورهایی که در این حوزه حضور دارند، با حوزه شمال عراق متفاوت­ند. به‌طور مثال نقش روسیه در شمال عراق جزئی، کمرنگ و بسیار متفاوت بود؛ اما نفوذی که روس‌ها در سوریه دارند، تاریخی است.

کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر بحث پراکسیمیتی که از مباحث بسیار مهم در علوم سیاسی است، اشاره داشت: مسئله پراکسیمیتی رژیم صهیونیستی با سوریه موجب شده است که نفوذ این رژیم در سوریه بیشتر باشد؛ بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که بحران ایجاد شده در جهت منافع اسرائیل است.

وی با اشاره به اهداف تجزیه­ طلبانه­‌ای که آمریکایی­‌ها در منطقه طی دوره ترامپ دنبال می­‌کنند، تأکید داشت: مسائل مربوط به دولت‌های دفاکتو با روی کار آمدن دونالد ترامپ به بحث‌های مناقشات سرزمینی تبدیل شده است.

باقریان با توجه به تاکتیک جدید واشنگتن گفت: آن‌ها یک سیاست قدیمی که می‌گوید «تفرقه بینداز و حکومت کن» را در حال حاضر به جریان انداخته­‌اند. آمریکایی­‌ها در شمال عراق نیز به بارزانی اعلام کردند که برای اجرایی کردن پروژه خود صبر کند؛ با این حال این پروژه در شمال عراق به شکست انجامید.

وی با تأکید بر پیامدهایی که تصمیمات آمریکا در اقلیم کردستان عراق داشت، اشاره کرد: اگر واشنگتن در شمال عراق از استقلال کردستان حمایت می­‌کرد، تماس داغ با ایران به وجود می‌آمد که این موضوع برای آمریکا تبعات داشت. پس واشنگتن تصمیم گرفته است که کریدوری در این منطقه ایجاد کند.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به تداوم ارتباط واشنگتن با داعش تأکید داشت: گرچه داعش با شکست مواجه شده است، اما عناصر باقی­مانده این گروه تروریستی در حال حاضر از نفت شمال عراق سود می‌برند. این نفت از کریدوری گذر می‌کند و به اسرائیل و اروپا فروخته می­‌شود.

وی با توجه به مواضع دوگانه کشورهای اروپایی در قبال تروریست­‌های داعش گفت: اروپایی­‌ها به دلیل مذکور در حال حاضر در قبال داعش سکوت اختیار کرده­‌اند و اظهارنظری در این مورد ندارند. اگر تاکتیک­‌های آمریکا در منطقه موفقیتی کسب کند، این موضوع به نفع اروپا نیز خواهد بود.
انتهای متن/

شنبه, 14 بهمن 1396 ساعت 10:21

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید