بیوگرافی گروهک حرکة النضال
بررسی اقدامات تروریستی حرکة النضال

 «حبیب فرج الله چعب»، سرکرده گروهک تروریستی حرکة النضال به دام افتاد

 

a 4

 

 

a 3

 

 

a 2

 

 

a 1

 

 بیوگرافی گروهک تروریستی حرکة النضال

 

تشکیلات تروریستی گروهک «حرکة النضال العربی لتحریر الاحواز» در سال 1376 شمسی با پوشش فعالیت های سیاسی، فرهنگی و در قالب یک حزب غیرقانونی و فاقد مجوز در ایران آغاز به کار کرد.

حبیب جبر نبگان، سرکرده این گروهک تروریستی با همکاری سایر اعضای متواری به اروپا و آمریکا اعضای این گروهک را تشکیل می دادند. هرچند اقدامات این گروهک از همان ابتدا بر پایه مقابله با جمهوری اسلامی ایران با هدف تحریک قومیت عرب و در نهایت تجزیه طلبی خوزستان برنامه ریزی شده بود؛ اما کمتر از 8 سال به تشکیل شاخه نظامی به نام «کتائب محی الدین آل ناصر» و انجام اقدامات تروریستی انجامید.

بمب گذاری سال 1384 در اهواز حاصل تصمیم اعضای شورای مرکزی این گروهک در جلسات سری آنها بود.

بمب گذاری فرمانداری اهواز، سازمان مسکن و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، ساختمان مرکزی طرح توسعه نیشکر، سرقت مسلحانه از بانک صادرات اهواز، انفجار چاه های نفت و چندین خط لوله انتقال نفت، کشتار مردم بی دفاع و چندین عملیات تروریستی دیگر از جمله اقدامات شاخه نظامی حرکة النضال بود.

شورای مرکزی این حزب با تولید و پخش سی دی و بیانیه های رسمی در استان خوزستان، مسئولیت همه  ترورها و اقدامات مسلحانه خود را پذیرفت و حتی برای تکرار اقدامات تروریستی تهدید کرد.

سرکردگان این گروهک تحت حمایت کشورهای اروپایی از این کشورها با اسامی مستعار به اقدامات تروریستی خود نظیر، انفجار در بانک سامان اهواز، بمب گذاری در چندین نقطه از پارک ساحلی اهواز، حمله به نیروهای نظامی و انتظامی، حمله به اماکن و تاسیسات عمومی همچون عابر بانک ها و مراکز خدمات شهری و ده ها جنایت دیگر ادامه می دهند.

اقدامات تروریستی حرکة النضال، در مجموع منجر به شهادت و مجروحیت بیش از 450 تن از هموطنان بی گناه در خوزستان گردید.

حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی و انتظامی در 31 شهریور ماه سال 1397 در اهواز و کشتار بی رحمانه شهروندان مظلوم نیز از جمله عملیات های تروریستی حرکة النضال بوده که مسئولیت مستقیم آن را سخنگو و سرکردگان گروهک رسما بر عهده گرفته اند.

24 و 25 بهمن ماه سال 1397، ورشو پایتخت لهستان میزبان نشستی بود به نام «صلح و امنیت در خاورمیانه» که با هماهنگی آمریکایی ها برگزار شد. پمپئو وزیر خارجه آمریکا که با لابی های گسترده سعی در برگزاری این نشست را داشت، می خواست اجلاس ورشو را به محلی برای اجماع جهانی علیه ایران تبدیل کند که البته موفق نشد. با این حال با حمایت مالی آمریکایی ها گروهک های مختلف ضد انقلاب با ترغیب و فراخوان آمریکایی ها خود را به ورشو رسانیده تا حداقل بخشی از شوی تبلیغاتی آمریکا علیه ایران را تشکیل دهند.

یکی از مسافران ورشو، حبیب فرج الله چعب از اعضای سرکرده گروهک تروریستی حرکة النضال بود.

پلیس ایران با پیگیری از طریق اینترپل در سال 1386 شمسی و با استناد به فعالیت های تروریستی حرکة النضال و نقش حبیب فرج الله چعب در این عملیات ها، برای وی وانتد قرمز  درخواست کرد که توسط پلیس اینترپل این حکم صادر شد و همین حکم بین المللی موجب شد تا زمانی که حبیب فرج الله چعب وارد فرودگاه ورشو می شود، توسط پلیس دستگیر گردد.

بعد از دستگیری این تروریست در لهستان، جمهوری اسلامی ایران براساس قوانین بین المللی که حق محاکمه قضایی فرج الله چعب را به ایران می داد، خواهان استرداد وی به ایران شد.

هم زمان با درخواست ایران، عربستان سعودی و آمریکایی ها نیز فشار های خود را به دولت لهستان برای جلوگیری از استرداد این مجرم به ایران آغاز کردند.

حتی آمریکایی ها با مشارکت سعودی ها، دولت سوئد را به عنوان کشور میزبان حبیب فرج الله چعب، مجبور کردند تا هیئتی را برای پیگیری وضعیت این تروریست به لهستان اعزام کنند.

سرانجام علی رغم ارسال مستندات غیر قابل خدشه از نقش حبیب فرج الله چعب در اقدامات تروریستی متعدد، دادگاه لهستان با فشار کشورهای آمریکا، سعودی و اسرائیل این تروریست را آزاد کرد.

 

اهم اقدامات تروریستی گروهک حرکة النضال تا سال 1389:

اهم اقدامات تروریستی گروهک حرکت انضال

 

انفجار خودروی بمب گذاری شده مقابل ساختمان فرمانداری اهواز

 

1

 

 

2

 

 

بمب گذاری در ساختمان سازمان مدیریت و برنامه و بودجه استان خوزستان ( اهواز )

333333

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

بمب گذاری در ساختمان سازمان مسکن و شهرسازی استان خوزستان (اهواز)

7

 

8

 

9

 

 

10

 

 

11

انفجار کیف بمبگذاری شده در داخل بانک سامان کیانپارس اهواز

 

12

 

14

 

 

15

 

 

16

 

 

17

 

حمله مسلحانه تیم تروریستی و ترور سید طاهر موسوی و آتش زدن خودروی شهید

3

 

 

 

4
انتهای متن/

پنج شنبه, 22 آبان 1399 ساعت 01:14

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید