بازخوردهای حضور روسیه در شمال شرق سوریه
امریکا یک پایگاه هوایی در شمال شرق سوریه ایجاد می‌کند

منابع نظامی و امنیتی سوریه می‌گویند متخصصین نظامی و نیروهای ویژه امریکا در حال ایجاد یک پایگاه هوایی در شمال شرق سوریه هستند.

به گزارش دیده بان، این منابع روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کردند نیروهای امریکایی در حال گسترش یک پایگاه هوایی در شهر رمیلان در استان حسکه هستند.

پیش از آغاز بحران در سوریه در حدود پنج سال پیش، هواپیماهای سم‌پاش از این فرودگاه کوچک استفاده و مزارع اطراف را سم‌پاشی می‌کردند.

یک منبع نظامی سوری گفت نزدیک به یکصد «متخصص امریکایی» در کنار نیروهای مبارز کُرد از واحدهای محافظت از مردم، باند فرودگاه را گسترش داده و برخی از زیرساخت‌های آن را بازسازی کردند.

این منبع افزود: «بالگرد‌ها و هواپیماهای باری از این پایگاه هوایی استفاده خواهند کرد. باند آن در حال حاضر 2 هزار و 700 متر و آمادۀ فرود هواپیماهایی است که تجهیزات و مهمات را منتقل می‌کنند.»

پنتاگون گزارش‌های منتشر شده دربارۀ این پایگاه هوایی را تایید نکرده است. براساس اعلام وزارت دفاع امریکا، ارتش این کشور هیچ پایگاه هوایی‌ای را در سوریه تحت کنترل خود ندارد.

سرهنگ پاتریک رایدر، سخنگوی فرماندهی مرکزی ائتلاف موسوم ضد داعش امریکا گفت: «هیچ تغییری در ماموریت حضور امریکا در سوریه صورت نگرفته است.»

وی افزود: «نیروهای امریکایی در سوریه به طور مداوم در صدد بهره‌گیری از راه‌هایی برای افزایش بهره‌وری در زمینۀ پشتیبانی لجستیک و بازیابی نیرو هستند.»

در پایان ماه اکتبر (اوایل آبان ماه) باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا از اعزام حدود 50 نیروی عملیات ویژه به سوریه به عنوان مشاور نیروهای زمینی محلی خبر داد.

براساس آن‌چه منابع سوری به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند، «بیش از سه ماه است» که نیروهای امریکایی در پایگاه هوایی رمیلان مشغول به کار هستند.

یک نیروی امنیتی در شمال شرق سوریه گفت: «نیروهای ویژه و مستشاران امریکایی از فرودگاه رمیلان به عنوان یک پایگاه استفاده می‌کنند و بالگردها از این مکان به سوی خطوط مقدم پرواز می‌کنند.»

براساس اعلام گروه موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه که دفتر آن در لندن مستقر است، این فرودگاه گسترش یافته و «تقریباً برای استفادۀ هواپیماهای امریکایی آماده شده است».

امریکا در حال پشتیبانی از یک اتحاد کرد-عرب موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» است. جنگنده‌های ائتلاف موسوم به ضد داعش امریکا نیروهای این گروه را با حملات هوایی پشتیبانی می‌کنند.

طلال سلو، سخنگوی این اتحاد کرد-عرب ضمن رد گزارش‌ها دربارۀ اقدامات امریکا در فرودگاه رمیلان آن را «یک فرودگاه زراعتی» نامیده است.

ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری امریکا از سپتامبر سال 2014 (حدود شهریور 1393) حملات هوایی خود را در سوریه آغاز کرد.
انتهای متن/

یکشنبه, 04 بهمن 1394 ساعت 11:22

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید