انفجار تروریستی جدید در روسیه
عامل انتحاری سن‌پترزبورگ از اتباع «آسیای میانه» اعلام شد

عصر دیروز انفجاری تروریستی یکی از ایستگاه‌های متروی «سن‌پترزبورگ» روسیه را لرزاند. این انفجار در شرایطی رخ داد که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در حال دیدار با «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس در سن‌پترزبورگ بود.

به گزارش دیده بان، عصر روز دوشنبه سوم آوریل (14 فروردین ماه) حدود ساعت 3:00 بعدازظهر به وقت روسیه، درست در ساعات پایانی ساعات اداری و در شرایطی که بسیاری از مردم در حال بازگشت از محل کار خود بودند، در یکی از ایستگاه‌های متروی «سن‌پترزبورگ» روسیه انفجار رخ داد.

این انفجار در شرایطی رخ داد که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در حال دیدار با «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس در سن‌پترزبورگ بود.

در ساعات اولیه خبری مبنی بر اینکه رئیس‌جمهوری روسیه قصد داشته امروز سوار متروی سن‌پترزبورگ شود، منتشر شد، اما کاخ کرملین با انتشار بیانیه‌ای این خبر را تکذیب کرد.

نیروهای امنیتی و امدادرسان بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند و دو ایستگاه متروی «موسسه تکنولوژی» و «سنایا پلوشاد» را که گفته می‌شد، انفجار در یکی از قطارهایی که بین این دو ایستگاه قرار داشته رخ داده، تخلیه کردند.

بلافاصله تمامی ایستگاه‌های متروی سن‌پترزبورگ فعالیت خود را متوقف کردند اما اخبار منتشر شده در بامداد امروز سه‌شنبه از این امر حکایت دارد که ساعاتی بعد، متروی سن‌پترزبورگ مجددا فعالیت خود را آغاز کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه که در دقایق ابتدایی این حادثه با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی و گفت‌وگویی فوری با سران دستگاه‌های امنیتی روسیه برقرار کرد، در ساعات پایانی دوشنبه شب، به منظور ادای احترام به قربانیان در محل حادثه انفجار روز دوشنبه سن‌پترزبورگ حاضر شد و در محل گرامیداشت یاد قربانیان این حادثه، شاخه‌های گل قرار داد.

علاوه بر رئیس‌جمهور و مقامات روسیه، شهروندان سن‌پترزبورگ نیز برای ادای احترام به قربانیان و زخمی‌شدگان این حادثه در این محل حاضر شده و به یاد قربانیان شمع روشن کردند.

برخی منابع به نقل از خبرگزاری اینترفکس روسیه اعلام کردند که مقامات روسیه در حال بررسی احتمال انتحاری بودن انفجار روز دوشنبه متروی «سن‌پترزبورگ» هستند.

علاوه براین خبرگزاری اینترفکس روسیه هویت عامل انفجار سن‌پترزبورگ را «جوانی اهل کشورهای آسیای میانه» معرفی کرده است.

خبرنگار شبکه «راشاتودی» اعلام کرد که نام این فرد 22 ساله، «مکسیم آریشوف» اهل قزاقستان است.

شبکه «بی بی سی» اعلام کرد که نخست‌وزیر روسیه این حادثه را «تروریستی» خوانده است. ساعاتی پس از وقوع این انفجار، دادستانی کل روسیه اعلام کرده بود که این حادثه تروریستی بوده است.

«ویکتور اوزروف» رئیس کمیته امنیت و دفاعی پارلمان روسیه در همان ساعات اولیه اعلام کرد، این حادثه تمام نشانه‌های تروریستی بودن را داراست.

خبرگزاری اینترفکس گزارش داده که دوربینهای نصب شده در مترو، تصویر چهره مظنون بمبگذاری در سن پترزبورگ را ضبط کردند. برخی رسانه ها چند ساعت پیش این دو تصویر زیر را از مظنون انفجار در متروی سن پترزبورگ منتشر کرده اند.

برخی منابع اعلام کردند، مظنونی که به عنوان یکی از عوامل حادثه امروز سن‌پترزبورگ معرفی شده بود، هر گونه مشارکت در این حمله را رد کرده است.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری اینترفکس روسیه اعلام کرده بود، برخی منابع امنیتی گفته‌اند روسیه برای دو نفر به اتهام دست‌داشتن احتمالی در حادثه تروریستی روز دوشنبه در سن‌پترزبورگ حکم بازداشت صادر کرده است. این منبع امنیتی تأکید کرده که یکی از این دو مظنون «گفته می‌شود که وسیله‌ای انفجاری را در واکن مترو جاسازی کرده و نفر دوم نیز بمبی را در ایستگاه دوم رها کرده است».

برخی منابع خبری تصویری دیگر از مظنون دوم را نیز منتشر کردند.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از مقامات ناشناس پلیس روسیه اعلام کرد که بازپرسان این پرونده معتقدند که مظنون این حادثه مواد منفجره را در داخل کیف کوله‌پشتی خود به داخل قطار برده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفحار را به عهده نگرفته است.

خبرگزاری اینترفکس در آخرین آماری که به نقل از کمیته ملی مبارزه با تروریسم روسیه منتشر کرده، شمار قربانیان این حادثه را 11 نفر و تعداد زخمی‌شدگان را 45 نفر عنوان کرده است. اما برخی رسانه‌ها تعداد کشته‌شدگان را 14 نفر اعلام کرده‌اند.

منابع روسی همچنین تأکید کرده‌اند که در حال حاضر 42 نفر از زخمی‌شدگان این حادثه در بیمارستان بستری هستند که حال دست‌کم 13 نفر آنها بسیار وخیم است.

مقامات روسیه اعلام کردند در سن پترزبورگ به دلیل انفجار مرگبار در مترو، از امروز سه‌شنبه سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

خبرنگار شبکه راشاتودی حدود ساعت 4 بامداد امروز سه‌شنبه اعلام کرد که عملیات امداد و نجات در ایستگاه متروی سن‌پترزبورگ که محل حادثه ترورریستی بود، به اتمام رسیده است اما کارشناسان مواد منفجره همچنان در حال بررسی صحنه حادثه هستند.

واکنش‌های بین‌المللی به انفجار سن‌پترزبورگ

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ضمن محکومیت شدید واقعه تروریستی متروی سن‌پترزبورگ با ملت و دولت روسیه و بازماندگان این حادثه تاسف بار، ابراز همدردی کرد.

بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس کشته شدن تعدادی از شهروندان روسیه در انفجار متروی سن پترزبورگ را تسلیت گفت.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین در پاسخ به سوالی درباره تماس احتمالی پوتین با «دونالد ترامپ»‌ همتای آمریکایی خود اعلام کرد، نمایندگان روسیه و آمریکا از طریق کانال‌های دیپلماتیک در خصوص انفجار متروی سن‌پترزبورگ گفت‌وگو کردند.

در عین حال کاخ سفید نیز اعلام کرد که تحولات مربوط به انفجار در متروی سن پترزبورگ را از نزدیک دنبال میکند.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه گفت واشنگتن در صورت لزوم آماده کمک به روسیه پس از حمله تروریستی در این کشور است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا این حمله را «کاملاً وحشتناک» خوانده است. رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی در این باره گفت: «وحشتناک است. وحشتناک است. (این اتفاقات) دارند همه جا رخ می‌دهند. اتفاق کاملاً وحشتناکی است.»

«چاک شومر» رهبر اقلیت مجلس سنای آمریکا اعلام کرده که امیدوار است کسانی که پشت انفجار سن‌پترزبورگ بوده‌اند مجازات شوند. وی همچنین در صفحه توئیتر خود با خانواده‌های قربانیان و زخمی‌شدگان این حادثه ابراز همدردی کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به انفجار متروی سن پترزبورگ تاکید کرد که اتحادیه اروپا در کنار مردم روسیه ایستاده است.

وزارت خارجه سوریه در پیامی، انفجار در سن پترزبورگ روسیه را محکوم کرد.

وزیر خارجه فرانسه در پیامی درباره انفجار امروز در سن پترزبورگ،‌با روسیه ابراز همدردی کرده است. فرانسه همچنین تدابیر امنیتی در ایستگاه‌های متروی این کشور را نیز به دنبال این حادثه افزایش داد.

بینالی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه در تماس تلفنی با همتای روس خود،‌ با او درباره انفجار در سن پترزبورگ ابراز همدردی کرد.

وزارت خارجه مصر در بیانیه ای اعلام کرد که «مصر قویا انفجار در سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه را محکوم می کند».

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان این حادثه تروریستی را «اقدامی وحشیانه» خواند و با مردم روسیه ابراز همدردی کرد.

وزیر خارجه آلمان هم اعلام کرد که خبر «بسیار وحشتناک» انفجار در سن پترزبورگ را شنیدم. فکر ما پیش دوستانمان در روسیه است.

«ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی نیز پیام تسلیت به «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه فرستاد.

وزیر خارجه اوکراین نیز در پیامی توئیتری با خانواده‌های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

فارس
انتهای متن/

سه شنبه, 15 فروردين 1396 ساعت 09:34

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید