خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

اندیشمند معروف مصری
عربستان در باتلاق یمن غرق خواهد شد

اندیشمند معروف مصری در گفتگو با یک رسانه لبنانی پایداری ایران را اسطوره ای توصیف و اعلام کرد: حضور حزب الله در سوریه برای دفاع از خود است.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان، محمد حسنین هیکل تحلیلگر مصری در گفتگو با روزنامه السفیر چاپ لبنان اظهار داشت: حزب الله در سوریه از خود دفاع می کند و حضور آن در سوریه برای نفوذ نیست. سید حسن نصرالله تابش خاصی دارد و ما آن را غیر قابل تحمل نمی دانیم.

وی با اشاره به توافق هسته ای ایران و ۱+۵ گفت: ایران صاحب پایداری اسطوره ای است و این پایداری توانست منجر به توافق هسته ای با گروه های غربی از جمله آمریکا شود.

محمد حسنین هیکل در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس ضعیف تر از آن هستند که علیه توافق هسته ای ایران شورش کنند اما می توانند به آمریکایی ها در این باره شکایت کنند چرا که امضای این توافق را خیانت به خود تلقی می کنند. هیکل در ادامه اعلام کرد که سعودی ها در باتلاق یمن غرق خواهند شد. عربستان هرگز وارد یمن نخواهد شد و به حملات خود از خارج ادامه خواهد داد چرا که سعودی ها به خوبی از مشکلات موجود در یمن آگاه هستند.

این تحلیلگر مصری گفت: مصر برای نزدیک شدن به ایران تلاش می کند اما تحرکاتی برای جلوگیری «عبدالفتاح السیسی» از نزدیکی به ایران وجود دارد. وی به طرف هایی که به السیسی در این زمینه فشار وارد می کنند اشاره ای نکرد.

محمد حسنین هیکل «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا را خطیبی صریح اللهجه و توانمند توصیف اما اعلام کرد که وی رئیس جمهوری ضعیف در نظام قدرتمند آمریکا است. هیکل، ایران را تنها چالش آمریکا در منطقه دانست. توافق هسته ای جار و جنجال بسیاری در کنگره آمریکا به راه خواهد انداخت اما این توافق تایید خواهد شد.

وی افزود: چیزی که اوضاع را تغییر داد باراک اوباما نبود بلکه پایداری کوبا و ایران بود. اندیشمند مصری درباره آینده بحران سوریه نیز گفت: اگر از تجزیه سوریه صحبت کنیم این یعنی اینکه از تجزیه عراق نیز سخن می گوییم. جهان عرب برای پایان بخشیدن به هرج و مرج و بحران کنونی به ۱۲ تا ۱۵ سال زمان نیاز دارد.

محمد حسنین هیکل در عین حال گفت: علیرغم انفجارهای اخیر در مصر و حملاتی که علیه مواضع ارتش این کشور در سیناء صورت گرفته است مصر از داعش نمی هراسد.
انتهای متن/

سه شنبه, 30 تیر 1394 ساعت 10:27

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید