ارتش ترکیه:
کشته شدن حدود 1700 «شبه‌نظامی» کُرد در شاخه زیتون

ارتش ترکیه اعلام کرد در جریان درگیری‌های شب گذشته «شاخه زیتون» و با از پای درآمدن 31 «عنصر مسلح»، تعداد تلفات شبه‌نظامیان کُرد از آغاز عملیات به 1641 نفر رسید.

 به گزارش دیده بان، ستادکل نیروهای مسلح ترکیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد 1641 شبه‌نظامی کُرد درپی عملیات «شاخه زیتون» در عفرین، از پای درآمدند.در بیانیه ارتش ترکیه آمده است که با از بین رفتن 31 عنصر مسلح یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) در جریان درگیری‌های شب گذشته، تلفات شبه‌نظامیان کُرد از ابتدای عملیات عفرین به 1641 نفر افزایش یافت.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» ارتش ترکیه همچنین اعلام کرد که با پشتیبانی نیروهای همپیمان خود (گروهک ارتش آزاد سوریه) توانستند 3 روستای دیگر در غرب عفرین را از کنترل ی.پ.گ خارج کنند.

همچنین تا کنون نزدیک به 700 هدف تعیین شده متعلق به نیروهای کُرد در منطقه عفرین، شامل سنگرها، مخفی‌گاه‌ها، انبار مهمات و تجهیزات نظامی نابود شده‌اند.

آنکارا که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 20 ژانویه آغاز کرد؛ زمانی که با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

ترکیه شاخه زیتون را از جهت امنیت خود و تاثیر در ژئوپلتیک منطقه حیاتی می‌داند. اما این تفکر برای این کشور هزینه نیز داشته است. شلیک شدن بیش از 90 راکت توسط ی.پ.گ طی دو هفته به جنوب ترکیه باعث کشته و زخمی شدن بیش از 120 نفر شده است. همچنین تا کنون 33 نظامی ترکیه کشته و بیش از 50 نفر زخمی شدند.

در عرصه میدانی ترکیه عملا تا کنون به غیر از حملات هوایی و توپخانه‌ای نتوانسته موفقیت چندانی در جبهه عفرین به دست بیاورد و فعلا در حد آزادی چند تپه و روستا پیشرفت داشته است. حملاتی که به گفته مقامات کُرد، علاوه بر آوارگی چند هزار نفر، 150 غیرنظامی را به کام مرگ کشانده و 300 مجروح برجای گذاشته است.
انتهای متن/

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 13:59

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید