خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

ابعاد پنهان ماجرای قتل جمال خاشقچی

افشاگری نشریه ساندی اکسپرس از ماجرای تسلیحات شیمیایی عربستان 


نشریه انگلیسی ساندی اکسپرس بتازگی به نقل از یکی از دوستان خاشقچی گزارش داده که او مدارکی را به دست آورده بود که ثابت می‌کرد عربستان سعودی در حمله به یمن از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است.این نشریه انگلیسی نوشته است که احتمال وجود مدارک حملات شیمیایی، می‌تواند انگیزه اصلی سعودی‌ها برای قتل خاشقچی بوده باشد.ساندی اکسپرس در ادامه این گزارش به نقل از یک منبع مطلع نوشته است که سرویس اطلاعاتی انگلیس از تصمیم سعودی‌ها برای ربودن و قتل «خاشقچی» خبر داشته است.بنابر این گزارش، سرویس‌ اطلاعاتی انگلیس می‌دانسته که یک «عضو حلقه سلطنتی عربستان سعودی» دستور ربایش و حتی در صورت نیاز قتل «جمال خاشقچی» را صادر کرده است.

این منبع آگاه گفته است که اداره ارتباطات دولتی انگلیس (جی.سی.اچ.کیو) که ازجمله مهم‌ترین نهادهای اطلاعاتی انگلیس است، با شنود گفت‌ وگوهای مقام‌های اداره استخبارات عربستان سعودی دریافته‌اند که این مقام دستور ربایش خاشقچی و بازگرداندن او به عربستان را صادر کرده و برای اینکه در صورت لزوم اقدامات بیشتری هم علیه او انجام شود، راه را باز گذاشته است.

او سپس مدعی شده که سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام. آی.6) یک روز پیش از قتل خاشقچی از تصمیم سعودی‌ها برای بازداشت او مطلع شده‌ و حتی به ریاض هشدار داده‌ که این کار را اقدام درستی نمی‌دانند؛ با این ‌حال، عربستان سعودی به این هشدار توجهی نکرده است.

این منبع مطلع، می‌گوید: «روز 1 اکتبر، ما متوجه حرکت گروهی شامل اعضای استخبارات به استانبول شدیم. روشن بود که هدف آن‌ها چیست. ما از طریق کانال‌هایی هشدار دادیم که این فکر خوبی نیست. رخدادهای بعدی نشان داد که آن‌ها هشدار ما را نادیده گرفته‌اند.»

مجموعه این شواهد نشان می‌دهد که ریاض در اقدامی عجولانه دست به تسویه ‌حساب با افشاگری زده که اکنون از ابعاد گسترده واکنش‌های بین‌المللی وحشت کرده است.

آل سعود که تا حد زیادی به رابطه جدید خود با واشنگتن و تل‌آویو در راستای ایران ستیزی دل‌بسته، اکنون در بحرانی دست‌ وپا می‌زند که امیدوار است با امان‌نامه ترامپ و نتانیاهو بتواند تاج‌ و تخت خود را حفظ کند. با این ‌حال، افشاگری‌های خاشقچی آتشی است که شعله آن ابتدا دامن قاتلان او را خواهد گرفت و دیر با زود زبانه‌های آن خاندان سعودی را درمی‌نوردد.
انتهای متن/

سه شنبه, 22 آبان 1397 ساعت 13:51

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید