آمریکا و تروریسم
تحلیل قابل تامل چامسکی از حوادث تروریستی اخیر

نوآم چامسکی، تحلیل‌گر برجسته سیاسی، سیاست‌های امریکا و هم‌پیمانان این کشور را عامل حملات تروریستی ماه گذشته در پاریس دانسته است.

به گزارش دیده بان،چامسکی به تازگی در مصاحبه‌ای گفت حملات تحت رهبری امریکا به عراق و افغانستان، ریشۀ اصلی موج اخیر حملات تروریستی در جهان است.

وی با طرح این پرسش که آیا هدف این کشور تشویق تروریسم یا پایان دادن به آن است افزود: «اگر می‌خواهید به تروریسم پایان دهید باید نخست پرسید که چرا تروریسم اتفاق افتاد؟ دلایل اصلی آن چه بود و ریشه‌های عمیق‌تر آن چه بود؟ و سپس باید سعی کنید به این پرسش‌ها بپردازید.»

چامسکی گفت: «تنها اطلاعاتی که داریم توضیحی است که داعش می‌دهد. آن‌ها می‌گویند اگر ما را بمباران کنید، ما به شما حمله خواهیم کرد.»

یادبود قربانیان حملات تروریستی پاریس، پایتخت فرانسه به گفتۀ این تحلیل‌گر سیاسی، تروریسم به ویژه گروه تروریستی داعش تنها با نیروی نظامی از بین نمی‌رود.

وی با محکوم کردن حملات هوایی امریکا علیه داعش در عراق و سوریه گفت این حملات صرفا امکان حملات گستردۀ تروریستی مشابه آن چه در پاریس رخ داد را افزایش می‌دهد.

چامسکی گفت اگر چه امریکا و هم‌پیمانانش تلاش می‌کنند داعش را از بین ببرند، اما با این سیاست‌ها، فقط یک گروه تروریستی وحشتناک‌تر پیدا خواهد شد مگر آن که به درستی به ریشۀ این مسائل پرداخته شود.

حملات تروریستی در پاریس در تاریخ 22 آبان روی داد و بیش از 130 کشته برجای گذاشت. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حملات مرگبار را بر عهده گرفت.
انتهای متن/

دوشنبه, 23 آذر 1394 ساعت 11:18

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید