راه دیپلماسی بسته شد

سناتور آمریکایی: ترور سردار سلیمانی یک «اقدام جنگی» بود.

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری فارس «رند پال» سناتور ایالت کنتاکی و عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنا آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» ضمن انتقاد از ترور سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرد که این یک «اقدام جنگی» بوده است.

وی تأکید کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای تصمیم خود در به شهادت رساندن فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران، «مشاوره بدی» دریافت کرد.

این سناتور ایالت کنتاکی در خصوص پیامدهای ترور سپهبد سلیمانی هشدار داد و گفت «هم‌اکنون، قطعاً» حملات انتقام‌جویانه بیشتری علیه آمریکا صورت خواهد گرفت.

رند پال ضمن ابراز تأسف به دلیل از دست رفتن شانس دیپلماسی با ایران با این اقدام تروریستی واشنگتن، گفت: «ناراحت کننده است. منظورم این است که به نظر من مرگ سلیمانی، مرگ دیپلماسی با ایران است. راه خروجی (از این اوضاع) نمی‌بینم. راهی برای بیرون آمدن از این اوضاع نمی‌بینم.»

عضو کمیته روابط خارجی سنا آمریکا در آمریکا تأکید کرد که «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی آمریکا پشت تلاش‌ها برای ترور سپهبد سلیمانی بوده است و ترامپ «مشاوره بدی» دریافت کرده است.

پال همچنین تأکید کرد که به شهادت رساندن این فرمانده ایرانی یک اقدام جنگی بوده که نیازمند مجوز کنگره می‌بوده است و سپس به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» اشاره کرد که در آن آمده بود که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، ایده ترور سپهبد سلیمانی را ارائه داده است و در این خصوص توضیح داد که قصد ندارد نیات وی را زیر سؤال ببرد اما ای کاش دولت ترامپ، پیامدهای ترور فرمانده نیروی قدس را در نظر می‌گرفت.

پال توضیح داد: «باید دچار مرگ مغزی شده باشیم که فکر کنیم که با پاره کرده توافق، وضع تحریم‌ها (علیه ایران) و کشتن فرمانده ارشد ایران، انتظار داشته باشیم که آنها به میز مذاکره بازگردند و بگویند: "آمریکا چه می‌خواهی؟»

وی درباره واکنش احتمالی ایران به ترور سپهبد سلیمانی گفت که گرچه «هیچ چیز اقدام نظامی آنها را توجیه نمی‌کند» اما این اقدام «قابل پیش‌بینی» است

دولت ترامپ در اقدامی تروریستی جمعه هفته گذشته (۱۳ دی ماه)، سپهبد سلیمانی را به همراه هفت نفر دیگر در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف حملات تروریستی خود قرار داد و آنها را به شهادت رساند.

این اقدام واشنگتن، موجی از انتقادات بین‌المللی و حتی انتقادات مقامات آمریکایی را به همراه داشت و مقام‌های ایران و گروههای مقاومت تأکید کردند که انتقام سختی از این اقدام جنایتکارانه واشنگتن خواهند گرفت.

با اینحال، از روز شنبه، ترامپ دوبار در پیام‌های توییتری با رجزخوانی علیه ایران، تهدید به هدف قرار دادن اماکن فرهنگی ایران کرده است و مجلس نمایندگان آمریکا و سناتور «تیم کین»، در صدد هستند با به رأی گذاشتن قطعنامه‌هایی، اختیارات جنگی ترامپ را محدود کنند.
انتهای متن/

سه شنبه, 17 دی 1398 ساعت 10:40

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید