خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531
چاپ کردن این صفحه

حمایت 30 میلیون دلاری آمریکا ازگروهک تروریستی پ.ک.ک

آمریکا با حمایت از گروهک های تروریستی در منطقه قصد از بین بردن آرامش را دارد

رسانه وابسته به دولت ترکیه از دیدار مقام‌های وزارت خارجه و دفاع آمریکا با نمایندگان «پ‌ک‌ک» و کمک 30 میلیون دلاری به این گروهک خبر داد.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان، به نقل از فارس، رسانه‌ای ترکیه‌ای به نقل از برخی منابع مدعی شد که آمریکا متعهد شده تا حقوق عناصر گروه «پ‌ک‌ک» (حزب کارگران کردستان) حاضر در سوریه را نفری 78 دلار افزایش دهد و به میزان 291 دلار برساند.

روزنامه «ینی شفق» از رسانه‌های حامی دولت ترکیه شنبه به نقل از «اکرم دده» رئیس «انجمن ترکمن‌های سوریه» نوشت که یک هیات آمریکایی مرکب از اعضای وزارت خارجه و دفاع این کشور ماه گذشته ضمن بازدید از سوریه و دیدار با نمایندگان پ‌ک‌ک، به پرداخت 30 میلیون دلار کمک مالی برای بازسازی نظامی، عضو گیری جدید و افزایش دستمزد شبه نظامیان این گروه متعهد شده است.

پ‌ک‌ک که از نظر ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا تروریستی شناخته می‌شود، بیش از 30 سال است که بعد از شکستن توافق آتش‌بس با آنکارا، درگیری مسلحانه با دولت مرکزی ترکیه دارد. ترکیه «یگان‌های مدافع خلق» شاخه نظامی حزب دموکرات سوریه را نیز گروهی تروریستی برشمرده و حمایت واشنگتن از این گروه در سال‌های گذشته یکی از دلایل اختلاف آنکارا و واشنگتن است.

بر اساس این گزارش، نمایندگان آمریکا حین این دیدار با نمایندگان پ‌ک‌ک، افزایش شمار جنگجویان تا 100 هزار نفر تا خاتمه سال جاری را مورد تاکید قرار دادند. پ.ک.ک نیز پس از نشست با مقام‌های آمریکایی به طور رسمی به نیروهایش اعلام کرد که میزان حقوق آن‌ها را از ماه مه از مبلغ 213 دلار به 291 دلار افزایش می‌دهد.

این رسانه ترکیه‌ای هفته گذشته نیز از تجهیز پ‌ک‌ک به موشک‌های آمریکایی «استینگر» و «اسپایک» ساخت رژیم اسرائیل و برگزاری نشستی در تل‌آویو خبر داد.

ینی شفق سه‌شنبه گذشته به نقل از منابع محلی نوشت، آمریکا قصد دارد محموله‌ای از موشک‌های استینگر را به عناصر پ‌ک‌ک مستقر در سوریه ارسال کند و این اقدام با پشتیبانی رژیم صهیونیستی و در بحبوحه تشدید تنش بین واشنگتن و آنکارا در مورد خرید سامانه دفاع موشکی «اس-400» ساخت روسیه صورت می‌گیرد.

گفته می‌شود این گروه قصد دارد موشک‌های ارسالی ساخت آمریکا را در مناطق «الرمیلان»، «الشدادی»، «جلبیه» و «العمر» مستقر کند.

به نوشته این روزنامه، به دنبال نشست سطح بالای عناصر ارشد پ‌ک‌ک با مقام‌های اسرائیلی در تل آویو، صهیونیست‌ها قول تجهیز پ.ک.ک را با موشک‌های ضد تانک قدرتمند «اسپایک» ساخت شرکت «رافائل» داده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، این موشک ضد تانک قرار است در «دیرالزور» و «الرقه» واقع در سوریه استفاده شود. همچنین 30 عضو عناصر پ‌ک‌ک آموزش‌های لازم برای استفاده از موشک‌های پیشرفته ضد هوایی را گذرانده‌اند.
انتهای متن/

در همین زمینه بخوانید:

دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 12:12