حقه آمریکایی ها برای فروش تسلیحات

عضو کنگره: پمپئو از اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران برای فروش سلاح به کشور‌های عربی سوءاستفاده کرده است

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه فشار‌های کنگره آمریکا درباره اخراج بازرس کل وزارت خارجه این کشور در بحبوحه تحقیقات او از مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور درباره سوءاستفاده از توسل به اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران برای فروش سلاح به عربستان سعودی و برخی دیگر از کشور‌های عربی، عضو ارشد دموکرات کنگره از سوءاستفاده پامپئو از اختیاراتش خبر داد.

به نوشته «هیل»، رئیس دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که گزارش دفتر بازرس کل نشان می‌دهد مایک پامپئو از اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران برای فروش سلاح به کشور‌های عربی و بدون مجوز کنگره آمریکا، سوءاستفاده کرده است.

«الیوت انگل» رئیس این کمیته که طبق قوانین آمریکا نظارت بر عملکرد وزارت خارجه آمریکا از وظایف و مسئولیت‌های این کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و همچنین کمیته امور خارجی مجلس سنا است، روز سه شنبه (دیروز) رسما اعلام کرد گزارش دفتر بازرس کل نشان می‌دهد که استفاده مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور از اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران برای فروش تسلیحات، «ساختگی» بوده و او از این اعلام وضعیت اضطراری سوءاستفاده کرد.

به گفنه این قانونگذار ارشد دموکرات، گزارش بازرس کل ثابت می‌کند که پامپئو از اختیارات خود برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح به کشور‌های متحد واشنگتن در منطقه غرب آسیا بدون تایید و مجوز کنگره آمریکا سوءاستفاده کرد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا ماه می ۲۰۱۹ به رغم مخالفت‌های کنگره این کشور برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی و برخی دیگر از کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس، برای فروش سلاح وضعیت اضطراری در قبال ایران اعلام کرد و زمینه دور زدن کنگره برای فروش تسلیحات را فراهم کرد.

الیوت انگل رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این گفته بود اخراج «استیو لینیک» بازرس کل وزارت خارجه آمریکا ممکن است به این دلیل بوده باشد که او در حال انجام تحقیقاتی درباره اعلام وضعیت اضطراری با ایران، با هدف فروش سلاح به عربستان سعودی بوده است.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم تصمیم دولت آمریکا برای اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی را «جعلی» توصیف کرده بود
انتهای متن/

چهارشنبه, 22 مرداد 1399 ساعت 16:32

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید