چاپ کردن این صفحه

ترامپ فردی خطرناک برای تمامی جهان

مشاور گوترش: ترامپ بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکاست

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری تابناک  جفری ساچز، مشاور ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور توسعه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ انگلیسی گفت:ترامپ بدترین رئیس جمهور کل تاریخ آمریکا است.

ساچز در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:اجازه بدهید با موضوع تنش بین ایران و آمریکا برنامه را آغاز کنیم. به نظر می‌رسد که تقابل آمریکا با ایران در زمانی که داعش و دیگر گروه‌های افراطی اسلامی در حال احیاء خودهستند و کشور عراق در وضعیت شکننده‌ای است، نوعی جنون باشد. نظر شما چیست؟

جفری ساچز گفت:فاجعه اینجاست بر سر یک توافق درست بین ایران و دیگر کشور‌های جهان به نام طرح جامع اقدام مشترک مذاکره شد. این توافق در سال ۲۰۱۵ حاصل شد. بر اساس این توافق قرار بود که ایران برنامه اتمی خود را متوقف کند و روابط عادی را احیاء کند. این مسیری درست است. اروپا تاکنون از این موضوع حمایت کرده است. اما آمریکای تحت حاکمیت ترامپ این کار را انجام نداده است. آن‌ها تلاش کرده اند که این توافق بین المللی را از بین ببرند. این موضوع ما را در آستانه جنگ قرار داده است. این نوعی جنون است. آمریکا تحت حاکمیت ترامپ و نهاد‌های آمریکایی چندین دهه است که دچار درگیری هستند.

اروپا هم اکنون به ایران می‌گوید که باید به توافق پایبند باشد. اما اروپا باید به ترامپ بگوید که ارعاب را متوقف کند و بگوید که ما خواهان توافقی جهانی با ایران هستیم. اگر شما خواهان آن نیستید این به خود شما مربوط می‌شود.

وی افزود:پس از جنگ جهانی دوم زمانی که اروپا ویران شد، شوروی سابق ویران شد و آسیا دچار آسیب شد این آمریکا بود که تلاش کرد که خود را بر جهان حاکم کند. در زمان جنگ سرد آمریکا از نظر فنآوری و اقتصادی حاکم بود. اما این ایده دیگر کهنه شده است. در حال حاضر فن آوری به سراسر جهان گسترش یافته است. چین به یک قدرت بدل شده است. ما باید به واقعیت‌ها توجه کنیم. اما در داخل آمریکا نهاد‌های آمریکایی معتقدند که آمریکا باید قدرت حاکم باشد. آن‌ها می‌گویند که اگر ما می‌خواهیم با عراق وارد جنگ شویم این خوب است. آن‌ها می‌گویند اگر ما از برجام خارج شدیم این خوب است. آن‌ها می‌گویند اگر ما از توافق آب و هوایی پاریس خارج شدیم این موضوع خوبی است. این اقدامی خنده دار است که یک کشور برخلاف ۱۹۲ کشور سازمان ملل عمل می‌کند.

ما در جنگ‌های بی نتیجه تریلیون‌ها دلار در عراق، افغانستان، سوریه و لیبی هزینه کرده ایم

من به مردم آمریکا می‌گویم که این فکر موثر نیست. ما در جنگ‌های بی نتیجه تریلیون‌ها دلار در عراق، افغانستان، سوریه و لیبی هزینه کرده ایم. ما شاهد فاجعه پس از فاجعه هستیم. این سبب ویرانی خود آمریکا می‌شود. ما شاهد خروج از توافق آب و هوایی بودیم. ما در آستانه جنگ با ایران هستیم. ما نمی‌توانیم این بازی را درست انجام دهیم.

ما به اندازه کافی قدرتمند نیستیم. این موضوع تنها به سیاست بد آمریکا مربوط نمی‌شود. سیاست خارجی اروپا کجاست؟ اروپا به یک سیاست درازمدت نیاز دارد تا ایده‌های دموکراتیک اروپا را منعکس کند. ما هم اکنون شاهد این وضعیت نیستیم. از یک طرف شاهد ارعاب هستیم و کاملا در مسیر اشتباه هستیم. مابقی جهان باید به ارعاب نه بگویند.

مقام سازمان ملل در ادامه گفت:اشتباه به زمان‌های گذشته باز می‌گردد. اجازه بدهید به زمان جنگ ویتنام بازگردیم. از زمانی که جرج دابلیو بوش به قدرت رسید، جنگ‌های افغانستان، عراق، سوریه و لیبی و حالا تقابل با ایران همه نشان می‌دهند که این سیاست آمریکا موثر نیست. زمانی که من می‌گویم که آمریکا به یک سیاست خارجی جدید نیاز دارد این موضوع به خاطر ناکام‌های فراوانی است که وجود داشته است.

هم اکنون زیرساخت‌ها در آمریکا از بین رفته و فرسوده شده اند. ما در بخش کودکان خود سرمایه گذاری نکرده ایم. ما دربخش زیرساخت‌های خودسرمایه گذاری نکرده ایم. ما همچنان کارخانه‌های اسلحه سازی داریم. ما همچنان بیش از ۷۰۰ پایگاه نظامی در سراسر جهان داریم. این سیاست موثر نیست. آمریکا هم اکنون در قله قدرت خود نیست. آمریکا هم اکنون قدرت ۴۰ سال پیش را ندارد. آمریکایی‌ها باید در این باره بازنگری کنند. ما بدترین رئیس جمهور دوران معاصر آمریکا و یا در تمامی کل تاریخ آمریکا را داریم. او فردی بی ثبات است. او به روشی بی نتیجه به جلو می‌رود.

او گفت:آمریکا یکی از ۱۹۳ عضو سازمان ملل است. ما بیش از ۴ درصد جمعیت جهان را داریم.۹۶ درصد جمعیت جهان می‌توانند کار‌های بیشتری انجام دهند. نظر مردم آمریکا همانند دونالد ترامپ نیست. در رابطه با تغییرات آب و هوایی بیشتر مردم آمریکا خواهان اقدامات بیشتری از طرف دولت این کشور هستند.

بیشتر مردم آمریکا خواهان ماندن این کشور در توافق پاریس هستند. تغییرات آب و هوایی نه تنها برای آمریکا بلکه برای دیگر کشور‌های جهان هم مهم است. این اقدامات آمریکا ارعاب انگیز است. این موضوع مشکلات را حل و فصل نمی‌کند. ما باید به صراحت به ترامپ بگوییم که شما در رابطه با ایران اشتباه رفتار می‌کنید و همه ما را به خطر می‌اندازید. شما نمی‌توانید در کاخ سفید بنشینید و دستور ترور یک مقام ایرانی را بدهید و آن را امری عادی بنامید و از آن حمایت کنید.

در رابطه با تغییرات آب و هوایی هم باید بگوییم که آقای ترامپ اشتباه می‌کنید. ارعاب دیگران برخلاف منشور سازمان ملل است. این برخلاف منافع آمریکا و اروپا و جهان است.
انتهای متن/

سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 14:37