اعتراض جهانی به خباثت های آمریکا

24 مقام ارشد پیشین جهان خواستار برداشتن تحریم ها علیه ایران شدند

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری فارس گروهی از دیپلمات ها و وزرای پیشین برخی کشورهای جهان از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا خواسته اند با توجه به شیوع ویروس کرونای جدید و تلاشهای ایران برای مقابله با آن، برخی تحریم ها علیه تهران رفع شود.

به نوشته روزنامه «گاردین» در نامه ارسالی این گروه 24 نفره خطاب به رئیس جمهوری آمریکا، نام دیپلماتهای ارشد و مقامات دفاعی اسبق جهان از جمله چهار دبیر کل ناتو مشاهده می شود. «جورج رابرتسون» دبیر کل پیشین ناتو، «فدریکا مورگرینی» رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «گرو هارلم براندتلند» رئیس سابق سازمان بهداشت جهانی و«هانس بلیکس» دبیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی از جمله این افراد هستند.

همچنین نام مقامهای اسبق در دوره روسای جمهوری پیشین ایالات متحده همچون «مادلین آلبرایت» وزیر خارجه اسبق، «ویلیام کوهن» و«چاک هاگل» وزرای دفاع اسبق، «پاول اونیل» وزیر خزانه داری پیشین، «ویلیام برنز» از دیپلماتهای ارشد آمریکایی حاضر در مذاکرات اتمی با ایران مشاهده می شود.

این گروه 24 نفره در نامه خود خواستار کاهش آن گروه از تحریمهای آمریکا علیه ایران و قوانینی که مانع خرید کالاهای ضروری و پزشکی می شود، شده اند. اعضای این گروه بر این باورند که این گام به طور بالقوه میتواند با کمک به مهار ویروس کرونای جدید، جان صدها هزار نفر از مرم ایران، کشورهای همسایه ایران و نیز کشورهای اروپایی و آمریکایی را نجات دهد. در بخشی از این نامه آمده است: «حضور در کشورهای دیگر برای نجات جان انسانها جهت حفظ امنیت خودمان ضروری است و باید اختلافات سیاسی بین دولت ها را نادیده بگیریم.» مدیر دیده بان حقوق بشر نیز روز دوشنبه تأکید کرد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران باید در شرایط فعلی شیوع کرونا کاهش یابد تا به این کشور اجازه دسترسی به تجهیزات ضروری مورد نیاز را بدهد. باوجود فشارهای جامعه بین‌الملل به دولت ترامپ برای لغو یا کاهش تحریم‌های ایران برای کمک به این کشور به منظور مقابله با ویروس ناشناخته کرونا، واشنگتن نه تنها تحریم‌ها را کاهش نداده، بلکه در برخی موارد این تحریم‌ها را نیز افزایش داده است.
انتهای متن/

سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 15:27

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید