پشت پرده اختلافات ترکیه و آمریکا به نقل از یک پایگاه انگلیسی

یک پایگاه انگلیسی در گزارشی از دلایل و جزئیات اختلاف میان ترکیه و آمریکا پرده برداشته است.

 به گزارش دیده بان، با اوج گرفتن اختلافات و همچنین جنگ تجاری میان آمریکا و ترکیه گمانه زنی ها درباره دلایل شکل گیری این وضعیت نیز افزایش یافته و در همین رابطه روزنامه ایندیپندنت در گزارشی در این رابطه می نویسد: قابل قبول نیست که بگویم افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه به وسیله آمریکا و اقدام متقابل آنکارا در تعیین تعرفه ۵۳۳ میلیون دلاری بر کالاهای وارداتی از آمریکا فقط به دلیل بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه بوده است.

به نوشته این روزنامه، جنگ تجاری آمریکا و ترکیه فقط بر سر آزادی یک کشیش آمریکایی نیست و این جنگ بر سر خرید سامانه اس ۳۰۰ روسیه از سوی ترکیه و خودداری از پذیرش حمایت آمریکا از یگان های مدافع خلق «ی پ گ» است.

علاوه بر این موارد اردوغان اکنون به ایران کمک می کند تا تحریم های آمریکا را دور بزند و اعلام کرده که به واردات نفت ایران ادامه می دهد. بنابراین از شدت تهدیدهای واشنگتن برای افزایش تحریم نفت ایران کاسته خواهد شد.

در عین حال، عربستان به عنوان یکی از نزدیک ترین متحدان ترامپ که آزادی های مذهبی برای افرادی همچون کشیش برونسون هرگز در آن وجود نداشته، از اردوغان خشمگین است و همین امر به شدت اقدامات آمریکا علیه ترکیه افزوده است.

تنش در روابط ترکیه و آمریکا از دو هفته پیش به این سو به اوج رسیده و گفتگوهای دو طرف برای رفع این تنش‌ها نیز تا کنون بی‌نتیجه بوده است. در حال حاضر آمریکا دو نفر از وزرای دولت اردوغان را تحریم و در مقابل ترکیه واردات برخی کالاهای آمریکایی را به ترکیه محدود کرده است.
انتهای متن/

یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 10:58

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید