پایان ماه عسل اسرائیل در کردستان عراق

روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم رژیم صهیونیستی را پس از بارزانی بزرگ ترین بازنده همه پرسی منطقه کردستان عراق توصیف و تاکید کرد بیداری کُردها آنها را از زیر بار تحقیر صهیونیست‌ها خارج و عراق را به جایگاه و قدرت خود بازگرداند.

به گزارش دیده بان، روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در سرمقاله امروز خود با عنوان «پایان غم انگیز ماه عسل اسرائیل در کردستان عراق» خروج کُردهای عراق از زیر بار حقارت صهیونیست‌ها را موجب بازگشت عراق به قدرت و جایگاه خود توصیف کرد.

در این یادداشت آمده است: بعید نمی‌دانیم که «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسرائیل در آستانه برپایی چادرهای عزاداری برای استقبال از آنهایی باشد که به وی و دولت شکست خورده‌اش در قضیه کردستان عراق تسلیت می‌گویند آن هم پس از اینکه همه پرسی جدایی که با قدرت از آن حمایت کرد به کابوس بزرگی مبدل شد و دولت فدرال عراق با پشتیبانی بخش اعظم کُردها حرف آخر را در اقلیم زده است.

اسرائیل پس از «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق بزرگ‌ترین بازنده همه پرسی این منطقه است آن هم پس از سال‌ها روابط ائتلافی قوی که با این منطقه داشته و بهره امنیتی، مالی و نفتی از آن گرفته است.

اسرائیل بر این باور بود که یک پایگاه استراتژیک در شمال عراق ایجاد کرده و نیروهایی همپیمان را آموزش داده است که می‌تواند آنها را برای تضعیف و حتی به فرسایش کشیدن سه قدرت بزرگ منطقه‌ای یعنی ایران، ترکیه و عراق و بالطبع سوریه بکار گیرد.

پارلمان عراق دیروز سه شنبه در جلسه‌ای عادی لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن کسانی که پرچم اسرائیل را در محافل مردمی عراق بالا ببرند، مجرم شناخته می‌شوند این اقدام در راستای تصحیح یک اشتباه زشت صورت گرفت و آغاز مرحله‌ای جدید و پایان مرحله دیگری است که به تدریج و چه بسا به صورت ریشه‌ای، یا این گونه امیدواریم، به این رابطه تحریک آمیز بین منطقه کردستان عراق و رژیم اشغالگر نژادپرست و متجاوز پایان بدهد.

این تصمیم پارلمان عراق به تمام معنای کلمه شجاعانه بود و به پدیده‌ای پایان داد که توهین به احساسات عرب‌ها و مسلمانان و نیز خود کُردها بود بیش از آن که اهانتی به عرب‌ها، مسلمانان، ترکمن‌ها و ایرانی‌ها صرف نظر از دین و مذهبشان باشد.

بالا رفتن پرچم رژیم اشغالگر اسرائیل و حضور صدها اسرائیلی در اربیل در شمال عراق که برای نشان دادن شادی خود از برگزاری همه پرسی جدایی رقص و پایکوبی می‌کردند یک نقشه فتنه جویانه بود چرا که «موساد» اسرائیل که در منطقه جولان می‎دهد به کُردها چه از لحاظ قومیتی و چه از نظر دینی علاقه‌ای ندارد زیرا به هیچ مسلمانی اعتماد ندارد و می‌خواهد از آنها به عنوان ابزاری علیه عرب‌ها، ایرانی‌ها و ترک‌ها استفاده کند به گونه ای که در خدمت منافعش در تجزیه منطقه و شعله ور کردن جنگ‌ها در آن باشد.

ما در این روزنامه «رأی الیوم» از وجود جلوه‌های قوی بیداری در محافل برادران کُرد طی دو روز گذشته خوشحال شدیم که از جمله در مخالفت جوانان با به اهتزاز درآمدن پرچم اسرائیل در یکی از میدان‌های اربیل نمود پیدا کرد این جوانان از کسانی که این پرچم‌ها را بالا می‌برند خواستند که با آرامش از میدان خارج شوند و زمانی که عده اندکی از انها اعتراض کردند، جوانان کُرد با توسل به زور اقدام به پایین آوردن و گرفتن پرچم‌ها کردند و این موضع پرافتخار در کلیپ‌های ضبط شده در شبکه‌های اجتماعی ثبت شده است.

اسرائیل که از جدایی منطقه کردستان عراق حمایت کرد، همان گونه که با تسلیح نیروهای پیشمرگه کرد آنها را در طول دوران‌ها برای مبارزه با دولت مرکزی عراق و خسته کردن آن آموزش داده بود، پشت کُردها و بارزانی را زمانی که با شرایط دشواری روبرو شده و به حمایت آن نیاز داشتند، خالی کرد و این برای ما مساله‌ای عجیب یا غیرمنتظره نیست؛ مگر همین اسرائیل نبود که پشت ارتش«سعد حداد» و «آنطوان لحد»در جنوب لبنان و اتحادیه‌های روستاها در فلسطین را خالی کرد.

ما اطمینان داریم که برادران کُرد یا اکثریت آنها مخالف با ایجاد روابط ائتلافی با دشمنی هستند که مسجد الاقصی را در اشغال خود دارد و همه اشکال نژادپرستی را علیه ملت مسلمانی که از حق خود در تعیین سرنوشتشان و تشکیل کشوری مستقل محروم شدند، اعمال می‌کند همچنین ما اطمینان داریم که در چارچوب توافق منطقه‌ای و بین المللی فراگیر صفحه جدیدی میان آنها و دولت مرکزی فدرال در بغداد باز می‌شود که حق آنها در شراکت و همزیستی و حکومت خودمختاری با اختیارات کامل را تثبیت می کند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 10 آبان 1396 ساعت 15:59

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید