نخستین واکنش ایران به درخواست ترامپ برای مذاکره

در نخستین واکنش‌ها در ایران به ادعای آمریکا برای مذاکره با تهران، حمید ابوطالبی، مشاور حسن روحانی به این ادعای آمریکا واکنش نشان داده است.

 به گزارش دیده بان، حمید ابوطالبی، مشاور رییس‌جمهور روحانی به اظهارات اخیر رییس‌جمهوری آمریکا در خصوص آمادگی برای مذاکره با ایران واکنش نشان داده و در صفحه توئیتر خود گفته است که احترام به ملت بزرگ ایران، کاهش خصومت‌ها، و بازگشت آمریکا به برجام، هموارکننده مسیر سنگلاخ کنونی است.

وی ادامه داد: گفت‌وگوی تلفنی روسای‌جمهوری دوکشور در سازمان ملل در سال ۱۳۹۲، بر این باور استوار بود که می‌توان با التزام به ابزار گفت‌وگو در مسیر اعتمادسازی گام برداشت. برجام دستاورد التزام به گفت‌وگو است؛ بایدآن را پذیرفت.

مشاور روحانی نوشت: سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل پس از تهدید ملت بزرگ ایران، موضوع ملاقات دو رییس‌جمهور مطرح شد؛ اکنون هم پس از خروج از برجام، ملاقات بدون پیش‌شرط عنوان می شود! کسانی که به گفت‌وگو به عنوان روش حل اختلافات در جوامع متمدن باور دارند، باید به ابزار آن هم ملتزم باشند.

واکنش ابوطالبی پس از ادعای شب گذشته دونالد ترامپ صورت می‌گیرد که در آن رئیس جمهور آمریکا از آمادگی برای مذاکره با ایران بدون هیچ پیش شرطی سخن گفته بود.

ترامپ در جریان کنفرانس خبری مشترک خود با نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید اعلام کرد که هر زمانی که تهران بخواهد، آماده دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور ایران است.

این ادعای ترامپ در عین حال همزمان با آن صورت می‌گیرد که واشنگتن در اردیبهشت ماه امسال ضمن نقض تعهدات پیشین خود در توافق هسته‌ای با ایران و دیگر اعضای 5+1، خروج آمریکا از این توافق و اعمال تحریم‌های ضدایرانی جدید را اعلام کرده بود.

از سوی دیگر ادعای ترامپ برای آمادگی مذاکره با ایران در شرایطی صورت گرفته که تهران ماه گذشته در واکنش به تهدیدات واشنگتن در مورد جلوگیری از صادرات نفت ایران اعلام کرده بود در صورت عدم صدور نفت ایران بدلیل کارشکنی آمریکا، هیچ کشور دیگری در منطقه نخواهد توانست نفت خود را صادر کند. واکنشی که به اعتقاد بسیاری به توانایی‌های ایران در کنترل آبراهه‌های حیاتی انتقال نفت بویژه در تنگه هرمز اشاره دارد./الوقت
انتهای متن/

سه شنبه, 09 مرداد 1397 ساعت 10:10

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید