ممانعت کویت از صدور بیانیه شورای امنیت

پایگاه «فارین پالیسی» نوشته طرح پیشنهادی انگلیس برای صدور بیانیه شورای امنیت علیه عملیات عربستان و امارات در بندر «الحدیده» یمن، با مخالفت کویت بی‌نتیجه مانده است.

به گزارش دیده بان، پایگاه «فارین پالیسی» روز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه از طرح انگلیس برای ارائه پیش‌نویس بیانیه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل علیه عملیات ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در بندر «الحدیده» یمن خبر داده و نوشته این طرح با مخالفت کویت بی‌نتیجه مانده است.

با تشدید درگیری‌ها در این بندر راهبردی، سازمان ملل و گروه‌های امدادی هشدار داده‌اند که حمله به بندر و شهر حدیده می‌تواند به تشدید فاجعه انسانی در یمن منجر شود.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل این هفته پیش از نشست شورای امنیت درباره یمن، به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر، در حال رایزنی‌های فشرده‌ای هستیم. امیدوارم که جلوگیری از نبرد حدیده امکان‌پذیر شود.»

شورای امنیت روز دوشنبه برای بررسی وضعیت یمن، پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد. «مارتین گریفیتز» نماینده سازمان ملل در امور یمن و «مارک لوکاک» هماهنگ‌کننده امدادی سازمان ملل هم در این نشست حاضر بوده‌اند.

فارین پالیسی به نقل از یک دیپلمات شورای امنیت نوشته است که در جریان این نشست، انگلستان پیشنهاد کرده که شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی بخواهد «که از حمله به شهر و بندر حدیده خودداری کند.»

با این وجود، کویت که تنها عضو عرب شورای امنیت است از اجرایی شدن این طرح جلوگیری کرده است.

پیشتر «آلیستر برت» معاون وزارت خارجه انگلیس هم گفته بود که لندن در تلاش است تا امارات متحده عربی را متقاعد کند که به حدیده حمله نشود./العالم
انتهای متن/

سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 17:12

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید