ممانعت از انتشار لیست حقوق بشری

تل‌آویو و واشنگتن برای ممانعت از انتشار لیست اطلاعات پایه شرکت‎های تجاری فعال در کرانه باختری به لابی‎گری افتاده‌اند و ادعا می‌کنند خرده‌گیری به شهرک‎سازی صهیونیست‎ها از روی غرض‌ورزی است.

به گزارش دیده بان به نقل از آسوشیتدپرس، رژیم صهیونیستی و آمریکا چند هفته مانده به تکمیل لیست سیاه سازمان ملل شامل اطلاعات پایه شرکت‌های اسرائیلی و بین‌المللی فعال در کرانه باختری، به لابی‌گری برای ممانعت از انتشار آن روی آورده‌اند.

گفتنی است اگرچه تل‌آویو از زمین انداختن روی نهادهای حقوق بشری که به شهرک‌سازی در کرانه باختری معترض هستند، هیچ ابایی ندارد؛ از تکمیل این لیست بیمناک است و می‌گوید انتشار اطلاعات پایه شرکت‌های تجاری، آنها را از ادامه شراکت با رژیم صهیونیستی منصرف می‌کند.

در همین راستا، «دنی دنون» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در گفتگو با «آسوشیتدپرس» مدعی شد: تل‌آویو هرکاری انجام می‌دهد تا این لیست رنگ واقعیت به خود نگیرد.

این درحالی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل دستور تکمیل این لیست را در سال میلادی ۲۰۱۶ صادر کرد و از «زید رعد الحسین» کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواست تا تاثیر شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی بر فلسطینیان را ارزیابی کند.

گفتنی است جامعه بین‌الملل تداوم شهرک‌سازی در کرانه باختری را محکوم کرده و مشروعیت آن را زیر سوال می‌برد اما رژیم صهیونیستی زیر بار نرفته و نهادهای حقوق بشری را به تعصب و غرض‌ورزی متهم می‌کند.

تاکنون حدود ۱۰۰ شرکت اسرائیلی و ۵۰ شرکت بین‌المللی در این رابطه اخطارهایی را دریافت کرده‌اند.

بهانه تل‌آویو برای اعتراض به لیست اطلاعات پایه شرکت‌های فعال در کرانه باختری آن است که اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل را کشورهایی مانند عربستان، کنگو، ونزوئلا و کوبا تشکیل می‌دهند که اتهام‌های حقوق بشری علیه آنها مطرح است.

گفتنی است «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل پیشتر تهدید کرده بود افزایش فشارها علیه رژیم صهیونیستی ممکن است به بیرون رفتن آمریکا از شورای حقوق بشر منجر شود./مهر
انتهای متن/

یکشنبه, 05 آذر 1396 ساعت 13:19

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید