روزهای سرنوشت ساز برای کردهای سوریه

 

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان -پیروزی های اخیر ارتش سوریه و آزادسازی بخش های زیادی از این کشور از دست تروریست های تکفیری، کردهای سوری را وادار کرده تا برای تعیین سرنوشت خود با دولت دمشق به گفت وگو بنشینند.

سوریه این روزها پس از گذشت بیش از هفت سال بحران به سمت ثبات و امنیت حرکت می کند، امنیتی که با رشادت ها و تقدیم خون شمار زیادی از نیروهای سوری و جبهه مقاومت اسلامی حاصل شده است.

امنیت این روزهای سوریه در هفت سال گذشته کم نظیر است؛ طی دو سال گذشته بخش های زیادی همچون شرق حلب، استان های الرقه، دیرالزور، حمص، ریف دمشق و در روزهای اخیر نیز استان های سویدا، درعا و قنیطره از دست تروریست های تکفیری آزاد شده اند و مردم این بخش های سوریه طعم امنیت را پس از دوره ای نسبتا طولانی چشیده اند.
کردهای سوریه در 24 اسفند ماه سال 1389 (2011) که بحران این کشور آغاز شد، در حدود 13 درصد از خاک این کشور یعنی استان الحسکه در شمال شرق و بخشی از شمال غرب سوریه ساکن بودند، اما با ضعیف شدن حاکمیت دمشق به دلیل یورش همه جانبه تروریست های تکفیری مورد حمایت جبهه غربی - عربی - صهیونیستی، کردهای سوری که حمایت آمریکا را پشت سر خود داشتند، به دیگر مناطق اطراف خود یعنی استان های الرقه و دیر الزور چشم طمع دوختند.
در یک سال گذشته کردهای سوریه با تصرف بخش های زیادی از دو استان الرقه و دیرالزور بر حدود 25 درصد خاک سوریه احاطه یافتند؛ در عین حال نباید تلاش ها و زحمات نیروهای دموکراتیک سوریه (کردها /عرب ها) برای نبرد با گروه تروریستی داعش و آزادسازی بخش های زیادی از دو استان الرقه و دیرالزور را نادیده کرد.
با شکست اخیر تروریست ها در جنوب سوریه یعنی استان های درعا و قنیطره و آمادگی ارتش سوریه برای آزادسازی استان ادلب در شمال غرب این کشور از دست تروریست ها به عنوان آخرین قلعه تکفیری ها در سوریه، کردهای این کشور با اعلام آمادگی برای آزادسازی استان ادلب در کنار ارتش سوریه به دنبال حل اختلافات خود با دولت مرکزی دمشق برآمده اند.
'بشار اسد' رئیس جمهوری سوریه تقریبا دو ماه پیش در مصاحبه تلویزیونی با شبکه 'روسیا الیوم' تاکید کرد که با توجه به بازپس گیری مساحت های وسیعی از خاک این کشور توسط ارتش سوریه، نیروهای دمکراتیک سوریه تنها مشکل باقیمانده در این کشور محسوب می شود.
اسد از وجود دو گزینه برای تعامل با این مشکل سخن به میان آورده و گفت: گزینه نخست اینکه ما هم اکنون درها را برای مذاکره گشودیم، اما اگر این امر تحقق نیابد برای آزادسازی مناطق یاد شده متوسل به زور خواهیم شد و در این میان حضور و یا عدم حضور آمریکایی ها در مناطق یاد شده برای ما تفاوتی نخواهد داشت.
پس از سخنان اسد، هیاتی از کردهای سوریه به ریاست 'الهام احمد' رئیس دفتر اجرایی 'شورای دموکراتیک سوریه' با همراهی 'ابراهیم قفطان'، رئیس حزب المستقبل و شماری دیگر از شخصیت ها کُرد سوریه هفته گذشته برای گفت وگو با سران سوریه به دمشق سفر کرد.
این هیات پس از برگزاری دور نخست مذاکرات علنی و غیرمشروط خود با دولت سوریه در دمشق روز جمعه به قامشلی بازگشت.
بنا بر اعلام برخی رسانه های سوری، جزئیات اندک منتشر شده از مذاکره اخیر میان دولت سوریه و کُردهای این کشور نشان می‌دهد که دولت دمشق شروطی را برای پذیرش خواسته‌های آنها مطرح کرده است.
'الهام احمد'، پنجشنبه گذشته (چهارم تیرماه) قبل از آغاز مذاکرات با مقامات دمشق تصریح کرده بود که هیات شورای دموکراتیک سوریه برای بررسی مسائل سیاسی و نظامی به دمشق سفر کرده است.
این شورا روز شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، به دعوت دولت سوریه یک نشست بین هیاتی از شورای دموکراتیک سوریه و دولت دمشق برگزار شد که هدف از آن فراهم کردن اصول و زمینه گفت ‌وگوهای گسترده و جامع برای حل همه مشکلات و اختلافات موجود و حل بحران سوریه در سطوح مختلف است.
طبق این بیانیه، پیش از این دیدارها، گفت ‌وگوهای مقدماتی در شهر الطبقه (در استان الرقه) بین کمیته‌های فرعی از دو طرف برگزار و در آن به مسائل مختلف پرداخته شده بود.
این بیانیه همچنین خبر داد، در نشست دمشق تصمیم‌هایی برای تشکیل کمیته‌هایی در سطوح مختلف و به منظور پیشرفت گفت‌ وگوها و مذاکرات اتخاذ شد تا از یک طرف به خشونت و جنگی که ملت و جامعه سوریه را خسته کرده، پایان دهد و از طرف دیگر نقشه راهی به سمت تشکیل سوریه دموکراتیک و نه مرکزگرا ترسیم کند.
بر اساس اخباری که به بیرون درز کرده، تصور شد جزئیات دور نخست مذاکرات توسط شورای دموکراتیک سوریه احتمالا مربوط به شروط دولت دمشق باشد که از مهم‌ترین این شروط تهدیدهای پیشین حکومت سوریه درباره مخالفت با باقیماندن سلاح در دست نیروهای دموکراتیک سوریه و مخالفت با تشکیل دولت خودمختار کُردها در ساختار کنونی آن بود، البته همچنین گفته شد که پیشنهادهایی (از جانب دمشق) برای افزایش اختیارات کُردها مطرح شده، اما بیانیه شورای دموکراتیک سوریه خیلی کلی بود و هیچ جزئیات واقعی از جریان مذاکرات را منتشر نکرد.
اما خبرها نشان می‌دهد که دولت سوریه شروطی را به نیروهای دموکراتیک این کشور در ازای مشارکت آنها در نبرد ادلب مطرح کرده است.
'آلدار خلیل'، رئیس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک سوریه یک هفته پیش (قبل از سفر هیات کردی به دمشق) گفته بود، ما معتقدیم که می‌توانیم بیش‌ترین تاثیر را در ادلب با کمک به ریشه‌کنی تروریسم داشته باشیم؛ همچنین در مقابله با دخالت‌های ترکیه سهیم بوده و نقشه‌های رئیس جمهور این کشور را در طولانی کردن دوره جنگ به منظور رسیدن به اهدافش در عفرین ناکام بگذاریم.
مذاکرات میان دولت دمشق و شورای دموکراتیک سوریه بر روی دو محور بوده است، نخست اینکه شرط دولت دمشق برای ارائه خدمات به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در ازای حضور امنیتی ارتش این کشور در آنجا صورت خواهد گرفت.
موضوع دوم، باقیماندن سلاح در اختیار کردهای سوریه مشروط به همپیمانی نظامی آنها با دولت سوریه در عملیات آتی یعنی ادلب است، قضیه ای که دارای پیچیدگی خاص خود می باشد، چون این نیروها سلاح‌های آمریکایی در اختیار داشته و عملا مدافع منافع آمریکا در سوریه هستند.
شرایط در شمال سوریه به ویژه شهر منبج (در شمال استان حلب و در نزدیکی مرز ترکیه) که یکی از مناطق حضور کردهای این کشور می باشد، باعث شده تا کردها به دنبال توافق با دولت دمشق باشند، چرا که آنها نمی خواهند قضیه اشغال عفرین توسط نظامیان ترکیه در منبج تکرار شود، از این رو کردها خواستار ورود ارتش سوریه به شهر منبج و اداره آن توسط حکومت دمشق هستند.
شورای نظامی عفرین وابسته به کردهای سوریه روز دوشنبه (دو روز پیش) از تمایل تحویل اداره شهر منبج به دولت دمشق خبر داد.
رسانه های سوری اعلام کردند که یکی از فرماندهان شورای نظامی منبج تاکید کرده که کردها و دولت دمشق با کنترل شهر منبج توسط ترکیه مخالفند.
این مسئول کردی که نام وی اعلام نشده، گفت: بیشتر ساکنان شهر منبج، ترکیه را اشغالگر می دانند که قصد آواره کردن کردهای سوریه از سرزمین خود را دارد، همانند کاری که با ساکنان عفرین کرده است.
وی یادآورشد: ساکنان منبج خواستار بازگشت نهادهای حاکمیتی سوریه به عفرین و حمایت از همه اقشار در آن هستند.
کردهای سوریه با آغاز بحران این کشور با تروریست ها همکاری نکردند، ولی برای تحقق اهداف خود پای متجاوزان آمریکایی را به شمال سوریه بازکردند، اقدامی که با مخالفت و اعتراض شدید حکومت دمشق روبه رو گردید.
هم اکنون که نفس های تروریست های مورد حمایت جبهه غربی - عربی - صهیونیستی در سوریه به شماره افتاده، کردها نیز که از حمایت غربی ها به ویژه آمریکا منفعتی کسب نکرده اند، سرنوشت خود را بر وحدت ملی و نزدیکی به حکومت مرکزی دمشق یافته اند از این رو سران کردی به دنبال توافق با حکومت دمشق می باشند.
'عمر اوسی' نماینده کرد مجلس سوریه در این باره می گوید، مساله کردها قابل حل و فصل است و ما غیر از توافق و کنار آمدن با حکومت (سوریه) راهی نداریم.
اوسی روز یکشنبه در گفت وگو با روزنامه الوطن سوریه، افزود: نشست شورای دمکراتیک با دولت سوریه، یک گام مثبت در مسیر صحیح است.
وی اضافه کرد: این نخستین باری است که شورای دمکراتیک سوریه با دولت دمشق گفت وگوهای جدی دارد.
اوسی اظهار داشت: فضا برای گفت وگو و توافق برسر تمام جزییات فراهم است، به ویژه اینکه یک عامل خارجی که با دست کشیدن آمریکا از حمایت کردها مانند آنچه در عفرین و منبج اتفاق افتاد به صحنه میدانی اضافه شده است.
وی ادامه داد: اکنون نوبت شرق فرات است و برخی گروه های کرد هم پیمان آمریکا از جمله یگان های مدافع خلق و نیروهای دمکراتیک سوریه احساس کرده اند که آمریکایی ها در چند هفته یا چند ماه آینده از شرق رود فرات عقب نشینی می کنند و این موضوع ضرورت گفت وگو با دولت سوریه را دوچندان کرده که مثبت است.

منبع خبرگزاری جمهوری اسلامی
انتهای متن/

چهارشنبه, 10 مرداد 1397 ساعت 14:14

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید