درخواست سازمان‌های حقوقی از سازمان ملل در خصوص پرونده مرگ خاشقچی

به گزارشموسسه دیده بان به نقل از  خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ 10 سازمان حقوقی عربی و ترکیه ای با صدور بیانیه ای خواستار تحویل 18 متهم به دست داشتن در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی به دادگاههای ترکیه و انجام تحقیقات بین المللی از سوی سازمان ملل متحد در این مورد شدند.

این بیانیه همچنین خواستار تعلیق عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و منع صدور سلاح از سوی کشورهای غربی به ریاض تا زمان پایان تحقیقات بین المللی درباره جنایت قتل این روزنامه نگار ناراضی شد.

بیانیه با نام «به خاطر انسانیت قتل را متوقف کنید» منتشر شد از سوی 5 موسسه حقوقی ثبت شده در استانبول و 5 مرکز حقوقی عربی که در لندن فعالیت دارند، امضا شده است .

بیانیه این گروههای حقوقی با اشاره به کشته شدن جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول می نویسد : کشتن خاشقچی جنایتی است که از سوی دولت عربستان انجام گرفته است چرا که تمامی افرادی که متهم به دخالت در قتل این روزنامه نگار هستند از اعضای رسمی دولت سعودی هستند و مرگ خاشقچی در یک مکان دولتی و با حضور نماینده رسمی این کشور در کنسولگری صورت گرفته است و همه این موارد دست داشتن حاکمیت در این جنایت را اثبات می کند.

به گفته گروههای یاد شده تحقیقات درباره قتل خاشقچی باید عادلانه و از سوی جامعه جهانی باشد تا افرادی که در این قتل دخالت داشته اند ، مجازات شوند و به سزای اعمال خود برسند.

در بخشی از این بیانیه آمده است : کشته شدن جمال خاشقچی که به نظر می رسد دلیل آن مخالفت این نویسنده با ولیعهد سعودی است فتح بابی شد تا جنایت های دیگر نظام سعودی برجسته تر شود ؛ جنایت هایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق کمک مالی به برخی گروهها در یمن ، سوریه و مصر انجام شده است .

جمال خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر(10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. رژیم سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.
انتهای متن/

یکشنبه, 20 آبان 1397 ساعت 09:48

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید