توضیحات سخنگوی طالبان درباره مذاکره با آمریکا

سخنگوی طالبان جدیدا طی گفتگویی به ارائه برخی توضیحات پیرامون مذاکره این گروه با آمریکا پرداخته است.

 به گزارش دیده بان، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفتگوی خود با خبرگزاری مهر، خبر مذاکره آمریکا با طالبان در دفتر قطر را تائید نکرده اما گفته است خواست طالبان این است که با طرف اصلی اشغال افغانستان که آمریکا هست به صورت مستقیم در ارتباط به بیرون شدن نیروهای خارجی مذاکره کنند.

سخنگوی طالبان افزود که هیچ‌گونه اطلاعاتی به وی نرسیده که مذاکرات بین آمریکا و طالبان در قطر اتفاق افتاده باشد اما تأکید می‌کند که اگر مذاکره‌ای از سوی این گروه با آمریکایی‌ها صورت بگیرد فقط به‌منظور خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان خواهد بود.

مجاهد گفت به این دلیل که طرف مقابل طالبان در جنگ افغانستان آمریکایی‌ها هستند، اگر این کشور با طالبان به‌صورت مستقیم وارد مذاکره شود مذاکره انجام می‌شود.

به گفته مجاهد طالبان هیچ‌گاه مذاکره‌ای با حکومت وحدت ملی نداشته و این گروه همیشه این ادعا را تکذیب کرده است.

مجاهد تأکید کرد که اشغال افغانستان توسط امریکا صدمات جبران‌ناپذیری را به افغانستان زده است و طالبان قصد دارد با پایان دادن به اشغالگری مانع ادامه تخریب این کشور شود.

مجاهد به آمریکایی‌ها هشدار می‌دهد که اگر مذاکره نتیجه ندهد به‌زور آمریکا را از افغانستان بیرون خواهند کرد و اگر این کشور می‌خواهد که این اتفاق نیفتد نیروهای خارجی خاک این کشور را ترک کنند.

مجاهد تصریح کرد که آمریکا بایستی در مذاکرات خود جدول زمان‌بندی‌شده ای از خروج خود را بدهد.

مجاهد تأکید می‌کند که طالبان در جنگ با آمریکایی‌ها طرف هستند و این گروه نمی‌خواهد با جناح دیگری، حتی حکومت افغانستان وارد گفتگو شود.

مجاهد حکومت افغانستان را بی‌صلاحیت می‌داند و می‌گوید ما نمی‌خواهیم با یک‌طرف ضعیف مذاکره کنیم.

مجاهد بار دیگر تأکید می‌کند که مذاکره با حکومت افغانستان نتیجه‌بخش نخواهد بود چراکه حکومت وحدت ملی در جنگ افغانستان صلاحیت ندارد و این کشور در اشغال خارجی ‌ها است.

این عضو ارشد گروه طالبان می گوید مخارج حکومت وحدت ملی را آمریکایی ها می دهند و افغانستان به همین دلیل در سلطه آمریکایی ها است و استقلال ندارد.

اخیرا برخی خبرها از گفتگوی نمایندگان طالبان با مقامات آمریکایی خبر داده بودند که حال سخنگوی طالبان چنین مذاکراتی را رد کرده است.
انتهای متن/

یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 10:48

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید