برغم مخالفت امارات و عربستان، پایگاه نظامی آمریکا در قطر توسعه می‌یابد

آمریکا در نظر دارد تا پایگاه نظامی خود در قطر را توسعه دهد.

 به گزارش دیده بان به نقل از الجزیره، روز گذشته در قطر طرح توسعه پایگاه نظامی «العدید» آمریکا کلید خورده است.

بر اساس این خبر در این مراسم «محمد العطیه» وزیر دفاع قطر و معاون رئیس شورای وزیران این کشور و شماری از فرماندهان نظامی قطری و آمریکایی حضور داشته اند.

قرار است طی این پروژه مجموعه های مسکونی و ساختمان های خدماتی برای بهبود شرایط نیروهای حاضر در این پایگاه ساخته شود تا به این ترتیب ساز و کار دائمی شدن این پایگاه آمریکایی در قطر فراهم شود.

در حل حاضر دست کم 10 هزار نفر از نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش در این پایگاه حضور دارند و قطر و آمریکا تلاش می کنند تا این پایگاه را به یکی از پایگاه های نظامی دائمی آمریکا تبدیل کنند.

الجزیره گزارش داده که واشنگتن و دوحه متعهد شده اند که همکاری و هماهنگی امنیتی و عملیاتی میان دو کشور ادامه پیدا کند.

در پی بحران کشورهای عربی با قطر، عربستان و امارات تلاش کرده اند تا آمریکا را مجاب کنند که پایگاه العدید را از قطر به کشوری دیگر مانند اردن انتقال دهد؛ اما حال توسعه این پایگاه خبر خوبی برای ریاض و ابوظبی به شمار نمی‌رود.

بر اساس گزارش وزارت دفاع آمریکا که در سال ۲۰۰۷ منتشر شده، آمریکا در ۳۹ کشور پایگاه بزرگ نظامی و در ۱۴۰ کشور ایستگاه‌های نظامی دارد. وجود این پایگاه‌های نظامی در دیگر کشورها بطور عمده از مهمترین موضوعات محل اختلاف احزاب داخلی در کشورهای میزبان بوده است.
انتهای متن/

چهارشنبه, 03 مرداد 1397 ساعت 14:32

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید