اقامه نماز ظهر در کنفرانس وحدت اسلامی به امامت یکی از علمای الازهر

افتتاحیه سی‌ودومین کنفرانس وحدت اسلامی صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد و حاضران نماز ظهر را به امامت یکی از علمای الازهر اقامه کردند.

 سی‌ودومین دوره کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی صبح امروز با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور و جمعی از اندیشمندان جهان اسلام در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آغاز شد.

سخنرانی رئیس جمهور، آیت‌الله اراکی، حامد‌کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان، نوری مالکی نخست وزیر اسبق عراق و برخی دیگر چهره‌ها از جمله برنامه‌های این کنفرانس در نوبت صبح بود. همچنین حاضران در این کنفرانس نماز ظهر را به امامت یکی از علمای الازهر به جماعت اقامه کردند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان امروز (شنبه سوم آذرماه) در کنفرانس وحدت با اشاره راهکارهای تحقق وحدت گفت: در شرایطی دور هم جمع شده‌ایم که جهان اسلام با مشکلات بسیاری از جمله تفرقه و اختلاف دست و پنجه نرم می‌کند. مسلمانان با تحقیرهای بسیاری مواجه هستند و یکی از علل اصلی آن عدم آسیب‌شناسی مشکلات است.

وی افزود: کشورهایی همانند عراق، سوریه و یمن آباد بودند. اما الان دچار مشکلات بسیاری شده‌اند. ما قرآن و پیامبر اسلام را دارا هستیم که می‌توانند محور وحدت ما باشند. اما آمریکایی‌ها، چینی‌ها و اروپایی‌ها از چنین نعماتی بهره‌مند نیستند. ولی متأسفانه ما نتوانسته‌ایم از این محورهای وحدت به خوبی استفاده کنیم.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه متأسفانه توجه زیادی به قرآن در میان مسلمانان صورت نمی‌گیرد، تأکید کرد: یکی از دلایل مشکلات مسلمانان همین فاصله گرفتن از دین است. اندیشمندان جهان اسلام باید چاره‌اندیشی کنند که همه به اسلام و قرآن عظیم‌الشان بازگردیم.

وی ادامه داد: وحدت علاج جهان اسلام است و باید همه تلاش‌ها را برای آن انجام داد. سخنان رئیس جمهور بسیار کارشناسانه بود که اهل تشیع و تسنن در همه کشورها به رسمیت شناخته و عدالت در مورد آن‌ها اجرایی شود.

مولوی عبدالحمید اظهار داشت: دین اسلام دین عمل است و ما باید عملگرا باشیم. با شعار دادن چیزی درست نمی‌شود. اما اگر در عرصه عمل به همه اقوام و مذاهب احترام بگذاریم، وحدت عملی هم محقق خواهد شد.

وی افزود: وحدت به صورت صددرصدی حاصل خواهد شد. به شرطی که همه دولت‌های جهان اسلام به صورت عملی پایبند به آن باشند. همچنین لازم است سران کشورهای اسلامی همانند ایران، ترکیه، سوریه و .... در کنار هم قرار گیرند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان گفت: خداوند متعال ما را به وحدت دعوت کرده است و إن‌شاالله به زودی شاهد تحقق عملی این وحدت باشیم.
انتهای متن/

شنبه, 03 آذر 1397 ساعت 17:04

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید