افول تفرقه گرایی، نتیجه تلاش های تقریب نهاد

آیت الله اراکی گفت: اینکه امروزه ما شاهدیم که تفرقه گرایی رو به افول و گفتمان غالب، گفتمان وحدت گرایی است نتیجه تلاش های تقریب نهاد است.

به گزارش دیده بان، اولین اجلاس بین المللی هم اندیشی نقش اتحادیه های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت صبح امروز در هتل پارسیان آزادی آغاز به کار کرد.

در این نشست پس از خیر مقدم و بیان اهداف برگزاری اجلاس توسط ناظمی اردکانی، آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنانش ضمن خیرمقدم به میزبانان خارجی گفت: مسئله وحدت جهان اسلام و پیمودن راه دست یابی به امت واحده اسلامی با به کار بستن استراتژی وحدت یکی از مشکل ترین وظایف مجمع تقریب مذاهب اسلامی است و به نظر می رسد ضرورت تلاش برای همگرایی بزرگترین وظیفه مهمی است که اندیشمندان اسلامی در اندیشه آن هستند.

وی افزود: امروز بزرگترین چالش پیش رو، چالش تفرقه افکنی است. در اجلاسی که در آن قرار داریم قصد داریم راهی را فراتر از اجلاس وحدت و یا نشست های دیگر سراسر اسلام بپیماییم. هدف از این اجتماع هم این است که به راهبرد عملی و میدانی برای ایجاد انسجام بین المللی بین فعالان حوزه وحدت دست یابیم.

وی اظهار داشت: در همه جوامع اسلامی شخصیت ها و نهادهایی هستند که دغدغه وحدت دارند و برای آن تلاش می کنند. اگر تلاش نهادهای تقریبی نبود با وجود توطئه دشمنان اسلام ما باید امروز جهان اسلام را در آتش و خون می یافتیم. اینکه امروزه ما شاهدیم که تفرقه گرایی رو به افول و گفتمان غالب، گفتمان وحدت گرایی است نتیجه تلاش های تقریب نهاد است.

آیت الله اراکی در ادامه به اهداف برگزاری این اجلاس اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری این اجلاس اولا این است که بتوانیم بین اتحادیه ها، نهادها و انجمن ها پیوست عملیاتی و راهبردی ایجاد کنیم و در نتیجه این پیوست راهبردی، نهادها بتوانند با یکدیگر و هماهنگ اقدام کنند. هدف دیگر این است که دوستانی که در این اجلاس حضور دارند بتوانند برنامه ای برای دیپلماسی وحدت بریزند و در کشورهای خود نهادهای تقریبی را فعال یا تاسیس کنند. ما باید با تکثیر نهادهای وحدت گرای همسو و واحد سعی کنیم جریان وحدت گرایی را تقویت کنیم تا زمینه فرقه گرایی منتفی و زمینه تشکیل امت واحده اسلامی فراهم شود.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی اضافه کرد: منظور ما از امت واحده اسلامی این نیست که دولت ها از بین بروند و یک دولت واحد تشکیل شود، بلکه منظور از امت واحده این است که دولت ها و ملت ها با حفظ امتیازات خودشان به همکاری های جدی فراوان دست پیدا کنند.

اراکی در ادامه گفت: امت واحده رنگارنگ است و دولت های متحد و کشورهای فراوانی زیر چتر آن قرار دارند. منظور ما از امت واحده اسلامی این نیست که همه مرزها و رنگارنگ ها تبدیل به یک رنگ شود. البته که اگر چنین اتفاقی می افتاد خیلی عالی می شد اما ما به دنبال آن نیستیم و چنین چیزی هم ممکن نیست. ایده ما یک ایده دست یافتنی و ممکن است و درخواست و خواهش ما هم از حاضرین در اجلاس این است که ایده های خود را مطرح کنند و به ما ارائه دهند./مهر
انتهای متن/

چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 16:18

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید