آغاز کنگره تاسیس حزب «حکمت ملی»

کنگره تاسیس حزب «حکمت ملی» با حضور هزار و ۳۰۰ نفر از سرتاسر عراق به منظور انتخاب هیأت رئیسه این جریان، در بغداد آغاز شد.

به گزارش دیده بان از بغداد، کنگره تاسیس حزب «حکمت ملی» امروز (شنبه) به منظور انتخاب هیأت رئیسه این جریان و با نظارت دولت عراق در بغداد آغاز شد.

پس از برگزاری انتخابات هیأت رئیسه و دفتر سیاسی حزب، «سید عمار حکیم» در نشستی خبری با خبرنگاران به بیان سیاست ها و اهداف جریان حکمت ملی خواهد پرداخت.

براساس قانون تشکیل احزاب در عراق هر حزب یا جریانی برای ثبت رسمی فعالیت خود و حضور در انتخابات باید روندی را که پارلمان این کشور به صورت قانون مصوب کرده است، طی کند. حزب «حکمت ملی» نیز امروز با برگزاری کنگره ای با حضور هزار و ۳۰۰ نفر به صورت رسمی و با نظارت دولت عراق هیأت رئیسه خود را با رای گیری انتخاب خواهد کرد.

در این انتخابات پنج نفر به عنوان هیأت رئیسه انتخاب می شوند که براساس قانون ۲ نفر از آنها باید از خانم باشند.

بعد از مشخص شدن هیأت رئیسه، اعضای دفتر سیاسی حزب انتخاب می شوند، نامزدهای دفتر سیاسی از قبل مشخص شده اند و ۲۴ نفر به اضافه ریاست حزب که در مجموع ۲۵ نفر می شوند اعضای دفتر سیاسی را تشکیل می دهند.

گفتنی است در دفتر سیاسی حزب نیز از مجموع اعضا یک سوم را بانوان تشکیل می دهند و براساس قانون از ۲۴ نفر ۶ نفر خانم و ۱۸ نفر آقا هستند.

نمایندگان رسمی دولت عراق بر تمام مراحل رای گیری نظارت دارند و این کنگره به صورت زنده از تلویزیون عراق پخش می شود.

بعد از طی روند قانونی ثبت جریان «حکمت ملی» این حزب می تواند به صورت قانونی و رسمی وارد انتخابات شود.

سید عمار حکیم پس از جدایی از مجلس اعلای اسلامی عراق یکی از دلایل جدایی خود را اعتقاد به جوان گرایی و تاکید بر این امر در جریان «حکمت ملی» عنوان کرد و امروز در آستانه ثبت قانونی این حزب، ۶۰ درصد از هزار و ۳۰۰ نفر شرکت کننده در این کنگره را جوانانی از اقشار مختلف جامعه و نخبگان جوان عراقی تشکیل می دهند.

جریان «حکمت ملی» همانطور که سید عمار حکیم در ابتدای جدایی خود از مجلس اعلای اسلامی عراق اعلام کرد، با همان تفکر سابق به راه خود در راستای وحدت در عراق و توسعه و بازسازی کشور در دوران پساداعش ادامه خواهد داد و اختلاف اساسی سید عمار حکیم با مجلس اعلا بر سر جوان گرایی بود و اهداف و رویکرد این حزب با اهداف مجلس اعلای اسلامی عراق در تضاد نخواهد بود./مهر
انتهای متن/

شنبه, 11 آذر 1396 ساعت 14:18

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید