یکصد و دومین سالگرد نسل کشی ارامنه
نشست خبری به مناسبت سالگرد نسل کشی ارامنه

به مناسبت یکصد و دومین سالگرد نسل کشی ارامنه به دست امپراطوری عثمانی، یکشنبه سوم اردیبهشت ماه (23 آوریل) نشست خبری با حضور اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و شمال کشور، کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال کشور و روبرت بیگلری رئیس شورای خلیفه گری ارامنه تهران در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد.

به گزارش دیده بان، اسقف اعظم ارامنه با بیان اینکه نسل کشی به معنای از بین بردن ملت ارمنی با تمام طبقات اجتماعی بود، گفت: نسل کشی ارامنه از نطفه فرزندانی که به دنیا نیامده بودند آغاز شد و تا پیرمرد و پیرزن 90 ساله را در بر گرفت و پس از کشتار و نسل کشی، اراضی ملت ارمنی اشغال شد که طی آن آثار تاریخی، مذهبی و فرهنگی ارامنه نیزاز بین رفت.

 

وی با بیان این که انکار نسل کشی مساوی با نسل کشی است، اظهار داشت: مصیبت نسل کشی باعث تغییر دین ارامنه با تهدید و فشار شد.اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور ادامه داد: ما طالب عدالت هستیم و غیر از حقوق خود چیز دیگری نمی خواهیم و خواسته ما از مردم حق طلب این است که زمینه ای به وجود آید تا بتوانیم به سرزمین اجدادی خود بازگردیم.

 

ترکیه امروز حامی داعش است و این گروهک تروریستی شنیع ترین و فجیع ترین جنایات را در منطقه انجام می دهد و فکر می کنم ملت و جوامع بشری در این باره مقصر هستند چون اعمال آن زمان ترکیه را محکوم نکردند.

 

وی بیان داشت: جنایاتی که داعش در سوریه و عراق علیه آشوری ها و کلدانی ها انجام می دهد نسل کشی بوده و تمام ملل دنیا جنایات داعش را به عنوان نسل کشی نامیده و به رسمیت شناخته اند.

 

وی ادامه داد: دلیل اصلی برگزاری مراسم 24 آوریل این است که ما به سران ترکیه یادآوری کنیم که اجداد شما بزرگترین و فجیع ترین جنایات را انجام داده اند.اسقف اعظم در پایان خاطر نشان کرد: ما هر ساله نسبت به یاد و خاطره قربانیان خود سر تعظیم فرود می آوریم و اشک های خود را برای آرامش و آسایش و احقاق حقوق مردم دنیا به دعا تبدیل می کنیم چرا که ملتی که تاریخ خود را به یاد دارد برای احقاق حقوق خود مبارزه می کند.

 

سپس کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی به برخی سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.وی تصریح کرد: رد پای ترکیه در بمباران شیمیایی سوریه دیده می شود چون مدارکی به دست آمده که بمب های شیمیایی از طریق خاک ترکیه وارد سوریه شده و اردوغان هم اکنون سیاست های امپراطوری عثمانی را اجرا می کند.

 

در پایان روبرت بیگلری رئیس شورای خلیفه گری ارامنه تهران در مورد برنامه های مختلفی که به مناسبت یکصد ودومین سالگرد نسل کشی ارامنه در کلیسا و انجمنهای مختلف ارامنه اجرا خواهند شد، به اختصار صحبت کردند.

 

2017042501

 

2017042502
انتهای متن/

چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396 ساعت 15:57

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید